Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaki sprzęt do 100 litrów

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Agent 007 sumek

Jaki sprzęt do 100 litrów

Post autor: Agent 007 sumek »

Tak więc przymierzam się do zasolenia akwarium 100 litrowego i mam takie pytanie jaką filtrację zastosować:
- czy wystarczy sama kaskada?
- czy robić jakiś panel (np. wrogu z pleksi)
- czy odpieniacz ze strzykawek da sobie radę ?
- czy falownik JVP-101 nie będzie za mocny?

Na razie to wstępne plany aczkolwiek wolę dopytać wcześniej coby błędów uniknąć.
Proszę o wszystkie rady jak od początku do końca zrobić.
Z góry dziękuję ;)

Oczywiście w akwarium będzie wszystko z teraźniejszej 60 a że chciałbym wpuścić jakieś rybki typu błazenek x2 i chromis x3 oczywiście jak akwarium dojrzeje zabieram się za większe :mrgreen:
Tak więc proszę jeszcze raz o rady

Poprawione literówki - Dżoena
Ostatnio zmieniony 08 paź 2012, 19:23 przez Agent 007 sumek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Agent 007 sumek pisze:czy wystarczy sama kaskada?
przy 100l zastosował bym jednak sumpa lub panel
Agent 007 sumek pisze:czy robić jakiś panel (np. wrogu z pleksi)
czy czasami nie chodzi Ci o komin?
Agent 007 sumek pisze:czy odpieniacz ze szczykawek da sobie radę ?
Zależy od obsady ale ja bym jednak kupił jakiś większy
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

1. Sama kaskada ma nikłe szanse na wyrobienie. Oparcie filtracji tylko o skałe i małą kaskadę to raczej za mało. Skały jak dasz dużo to będzie problem z detrytusem i mało miejsca dla ryb do pływania.
2. Panel tak czy siak zmiejszy Ci i tak już nieduży litraż (nie oszukujmy się - akwaria poniżej ~200 litrów to mało jak na morskie stworzenia, ale prawda taka, że nie każdy może sobie na duże pozwolić). Ja bym jednak był za sumpem bo do panela nie wstawisz sensownego odpieniacza chyba, ze panel będzie miał >15 cm szerokości
3. Odpieniacz ze strzykawek wyrobi - jak nie będziesz miał i karmił korali, jak będzie max 1-2 rybki i podmieniane 10-15% wody co tydzień
4. Moc falownika to pojęcie względne. Wszystko zależy od wymiarów zbiornika(nie od LITRAŻU tylko, ale i jak napisałem od wymiarów)

No i tak już poza nawiasem - Chromisy to nie są ryby do akwarium poniżej 200 litrów - no chyba, że lubisz męczyć ryby.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Dzięki za rady a wracając do filtracji to na myśli miałem coś takiego jak ma ZENONZLASU tylko on ma to na środku szyby a ja chciałem zrobić coś podobnego tylko w kącie akwarium (komin jak napisał pilarz617 tylko bez wylotu a jedynie z mediami filtracyjnymi a na dole pompa która by pompowała wodę dołem do akwarium
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No to do takiego rozwiązania to zapomnij, że zmieścisz jakikolwiek odpieniacz inny niż ze strzykawek
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

jeżeli będe miał tylko miękkie korale i 2 może 3 rybki to chyba będzie wystarczający odpieniacz ze strzykawek

Poprawione literówki ( strzykawek- nie szczykawek ;) )- Dżoena
Ostatnio zmieniony 08 paź 2012, 19:24 przez Agent 007 sumek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Jezeli sump odpada, to pozostaje panel.
Tak jak Lukasz pisze, duuuzy panel na calej szerokosci akwa. Zagladnij do mojego watku ze slodkim 112 litrow, moze tam sa zdjecia panelu (nie pamietam :-))
Co do odpieniacza to kostka na pompce nie da rady. Zapytaj Joanny, moze ona bedzie sprzedawala swoj przy przesiadce na 450 (a akwa ma praktycznie takie jak Ty chcesz odpalic).
A jezeli nie chcesz tracic miejsca w akwa, a masz troche wolnego na biurku, to mozesz wstawic zewnetrzny panel (mialem tak w morskiej 50) ale na pewno nie jest to idealne rozwiazanie
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Artur___, czyli jednym słowem robić panel na całej długości tylko teraz z czego czy z plexi czy z szyby ?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Plexi możesz kupić odrazu czarne - z szybą jest już problem.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

a gdzie można kupić tanio plexi w Rzeszowie ??
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja jednak sugeruję szybkę,
owszem plexi jest dużo fajniejsze pod względem estetycznym i obróbki, niestety silikon za słabo skleja plexi z szybą i po jakimśś czasie spoina puszcza :(

szerokość panelu dostosuj do odpieniacza jaki będzie funkcjonował, 10cm do absolutne minimum
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Zdecydowanie też namawiam na szybę, przynajmniej tą jedną główną, łączenie szkła z pleksi jest zawsze problemem. środek, podziały, półeczki i tp. drobiazgi to możesz sobie zrobić z pleksi.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A ja tam nie miałem problemu z łączeniem Plexi z szybą - wszystko wyszło szczelnie a i wszelkie grzebienie, przelewy itp łatwiej wykroić w plexi niż w szybie. Poza tym co - szybe wkleisz a i tak później wypadałoby plexi przykleić do szyby żeby zasłonić wszystkie graty w panelu.

Artur__ - wg mnie 10 cm to jest absolutnie za mało :( - wiem co piszę bo to przerabiałem
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cherry_ukasz pisze:Poza tym co - szybe wkleisz a i tak później wypadałoby plexi przykleić do szyby żeby zasłonić wszystkie graty w panelu.
można zasmarować czarnym silikonem :P
cherry_ukasz pisze:Artur__ - wg mnie 10 cm to jest absolutnie za mało :( - wiem co piszę bo to przerabiałem
też tak uważam :)
ale jakby co, to odpieniacz na rurce 8cm się zmieści :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”