Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moje pierwsze słone szkiełko

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

całość orurowania w panelu zrobisz na rurkach i kształtkach włacznie z przejściami do baniaka, co zamontujesz na wylotach to inna sprawa. Ważne by orurowanie z pompa było połaczone węzem gumowym lub najlepiej siikonowym ze wzgledu na wibracje pompy
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Aha da się zrobić... Chyba nawet taki wąż sylikonowy mam w domu jak nie to grosze przecież kształtki również...

Najbardziej mnie interesuje sama budowa odpieniacza.
Głupie pytanie mam czy jestem wstanie przetestować prototyp w akwarium słodkowodnym :?:
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

A.WILCZEK pisze:czy jestem wstanie przetestować prototyp w akwarium słodkowodnym
Odpowiadam na zadane pytanie : nie
W słodkiej wodzie nie wytwarza się taka piana jak w morszczaku, ale worek soli kuchennej do wiadra załatwi sprawę ;)
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Po konsultacji z Żoną chyba zostanę przy panelu wewnętrznym...
a) bo tak
b) lepiej nie ryzykować zawetowania całego projektu (kobieta zmienną jest )
kto ma już swoją drugą połówkę ten mnie zrozumie...

To się panowie będę chyba dzisiaj brał za klejenie tego...

Może mi ktoś powiedzieć co z tymi oprawami z RCMB czy się nadadzą ??? Oczywiście bryzgoszczelne. I kwestią oświetlania panelu czy trzeba czy nie ???
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Ja mam panel z plexy 6mm. Moim zdaniem 4mm to absolutne minimum. Jak chcesz to zapraszam do mnie na oględziny.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Marcin na pewno skorzystam, jak tylko będę miał jak...
Pozdrawiam Arek
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Prace troszkę ruszyły... I teraz takie pytanko techniczne...

Gdzie można kupić rury z pleksi i ile to kosztuje orientacyjnie...
Czym klei się pleksi do pleksi... Silikon bezbarwny czy akwarystyczny może jakiś klej montażowy albo zgrzewanie ???

A i takie pytanie większość Waszych zbiorników jest nie przykryte... Jest to przypadek czy ma jakiś głębszy sens ???
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

rury możesz kupić w plasticsie w Rzeszowie lub pod zamówienie netu np mich-art - jedyny mankament to konieczność zakupu odcinka 2 mb rury. Mozesz też kupić z przycięciem w odcinkach metrowych w aquareefie w Krakowie ale ceny sporo wyższe. Ja osobiście stosuje acrifix 116 który ma właściwiści topiące.
Odnośnie otwartych zbiorników - to osobiście nie widzę innej możliwości przy większych zbiornikach ze wzgledu na ilość źródeł światła i problemy z temp., ale z 2 strony jest sporo zbiorników zamkniętych nawet na naszym forum.
Co do zasady wydaje mi się, że oprócz efektów wizualnych w otwartym zbiorniku łatwiej jest utrzymać niższą temp kosztem duuużego parowania
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Tak też myślałem, że głównie chodzi o temperaturę...

Pytanie z innej beczki jak jesteśmy przy temperaturze, jaką można dopuścić odchyłkę od temperatury właściwej w ciągu doby :?: najlepiej żadną ale tak się chyba nie da...
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

u mnie na ogół różnica nie przekracza 2 st.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

A to luz... Bo jeden ktoś mnie straszył że amplituda dobowa na poziomie 1 stopnia C może być śmiertelna dla życia w baniaku...
Pozdrawiam Arek
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Po obdzwonieniu lokalnych firm i hurtowni i zapoznaniu się z ich ofertą i cenami materiałów... Pytam się ja Was czy odpieniacz musi być wykonany z przeźroczystego materiału ??? Czy to tylko kwestia estetyki czy jest jakiś głębszy sens ???

Rury z pleksi za drogie ja na "tanią" alternatywę dla markowego pienidła...

Zostaje mi jeszcze pewien projekt wykonany z pleksi ale w formie ostrosłupa (kanciak) z kawałków pleksi wycinanych z arkusza... Ale powstaje problem przy montażu pojemnika na piane (przejście z kwadratu na rurę )
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

może być zrobiony z innego materiały, byleby nie reagującego ze słoną wodą, problem tylko taki, że będziesz miał problem z ustawieniem poziomu w odpieniaczu, bo go nie będziesz widział :)

co do kwadratowej konstrukcji, to kubek też może być kwadratowy, a z minusów to ciężko byłoby to uszczelnić, no i pewnie trochę gorzej pieni ze względu na kąty

odpieniek, to jeden z najdroższych i najważniejszych elementów akwarium morskiego :/

jak chcesz to mam konstrukcję made by Gieniorek za 300zł na sprzedaż, przy czym trzeba do niej dokupić pompę, no i nie nadaje się do panela :)
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Widziałem cacka produkcji Gieniorka, ale spróbuje się samemu zmierzyć z tym problemem...

spróbuje narysować to coś...
Obrazek

[ Dodano: 2013-05-10, 15:17 ]
Wypowiedzcie się będzie czy patent o "pośladki" rozbić :?: :?: :?:
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

powinno być, projekt nie jest drogi, więc ewentualnie życie go zweryfikuje i pójdzie do kosza ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”