Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moje pierwsze słone szkiełko

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No i będzie SUMP - prawidłowo - na dłuższą metę jedyne słuszne rozwiązanie :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Wiecie co Panowie uwielbiam nazwy fachowe tak mądrze brzmią... Ale do puki nie połapie co z czym to proszę o traktowanie mnie jak Zielonego ludka i proszę o objaśnienia...

Wykminiłem że ta pompa to z wirnikiem powleczonym jakąś siatką (pewnie rozbija ta siatka pęcherzyki powietrza)

[ Dodano: 2013-03-13, 11:05 ]
E Łukasz bez takich tu manipulacji proszę bo zaraz mnie zbałamucicie i jeszcze w tym 445 litrów wodę posolę a z tej 128 zrobi się sump
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

A.WILCZEK pisze:[ Dodano: 2013-03-13, 11:05 ]
E Łukasz bez takich tu manipulacji proszę bo zaraz mnie zbałamucicie i jeszcze w tym 445 litrów wodę posolę a z tej 128 zrobi się sump
No i to byłoby jeszcze bardziej słuszne rozwiązanie, chociaż za rok i taki baniak wyda Ci się mały. :P
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

A.WILCZEK pisze:E Łukasz bez takich tu manipulacji proszę bo zaraz mnie zbałamucicie i jeszcze w tym 445 litrów wodę posolę a z tej 128 zrobi się sump
i pozamiatane ;)
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Bartosz jak stawiałem to 445 l wydawało mi się ogromne... Było robione na wymiar na konkretne miejsce w pokoju i nie mogło być większe... Ale po niecałym roku okazało się że mi się rodzina powiększy i akwarium zmieniło miejsce a tu gdzie teraz stoi by się zmieściło takie na 240x70x60 ale już jest za późno :evil:

[ Dodano: 2013-03-13, 11:27 ]
Panowie NIE NIE NIE :P

Najpierw 128 L solanki i tak dużo będzie ;)
Może kiedyś w własnym domu się znajdzie miejsce na większe szkło...

Grzesiek ile może kosztować doklejenie tego Balkoniku w Akwaresie???
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

A.WILCZEK pisze:Grzesiek ile może kosztować doklejenie tego Balkoniku w Akwaresie???
cena jak pisali kiedyś panowie na forum zależy od humoru szklarza, pogody, temp. i ciśnienia powietrza oraz kilkunastu innych czynników ;) A tak poważnie przy takim wymiarze zbiornika nie powinno sporo kosztować. Trzeba przedzwonić do gościa i zapytać o cenę
W Twoim przypadku balkonik 80x10x25cm (h) w zupełności wystarczy. Przykładowo dzielony na 3 komory. Pierwsza na spływ z baniaka + absorbery, 2 na komorę odpieniacza, 3 to komora powrotu pompy.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Patrząc na wymiar masz na myśli balkonik na tylnej ścianie....
A w takim razie jak klejenie zewnętrznego to lepiej nadstawić cokół wkoło czy wywiercić dziury w szybie...

Co mi się wydaje że wiem więcej to mnie na ziemie sprowadzacie...
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

balkon jak najbardziej z tyłu, ze względu na wielkość komór w których w przyszłości możesz pochować sprzęt. Wysokość uzależniona jest od głebokości zanużenia odpieniacza z pompą, choć w tym przypadku skłaniałbym się w kierunku konstrukcji odpieniacza jak w deltecach czyli pompa (standardowa głowica, przerobiona na igłę/ mesh) działa jako pompa recyrkulacyjna (przy małym, tanim odpieniaczu, to chyba jedyne rozwiązanie chcąc uzyskać jako taka wydajność). Odpieniek zasilany byłby wodą na bypassie z pompy obiegowej. Taniej i bezpieczniej jest dokleić kilku cm korone na bocznych i przedniej ściance
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Brzmi przerażająco, ale chyba dam radę coś takiego zrobić... Jak zmierzę szafkę i skonsultuję z Żoną projekt to dam znać... Ale się obawiam że szafka może być za wąska...
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

wymiarami szafki i tak się nie przejmuj bo balkon wisi w powietrzu ;) ważne by na szafce zmieścił sie baniak. Najwyżej szafke odstawisz o te 10 cm od sciany.
Wpadnij do mnie zobaczysz jak wygląda ponad metrowy balkon ;)
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Grzesiek ja się boję o co innego że po konsultacjach z Wami się z tego baniaka sump zrobi ;)

W zasadzie masz rację bo skoro balkon i tak wisi to zawsze można od ściany odstawić nieco...

Teraz pytanie ile może kosztować te 10 kg żywej skały
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

A.WILCZEK pisze:Teraz pytanie ile może kosztować te 10 kg żywej skały
pogadaj z Cherrym powinien mieć coś na zbyciu od naszego wspólnego znajomego
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Wiesz co jest fajne na tym forum w porównaniu do innych z którymi miałem styczność ... Ile zrobisz dla innych tyle do Ciebie wraca...

Zastanawia mnie kwestia obiegu... Jeden większy falownik czy dwa mniejsze... Czy może jeden falownik ale za to przewymiarowana pompa w panelu...
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

A.WILCZEK pisze:Czy może jeden falownik ale za to przewymiarowana pompa w panelu...
słuszna koncepcja tym bardziej, że tak jak pisałem obiegiem mógłbyś zasilać odpieniacz w wodę przy pienidle recyrkulacyjnym.
Wyprowadzenie wody z pomy obiegowej mozesz zrobić na loclinie
http://erybka.pl/firm-pol-1293462374-Loc-Line.html
eductorze
http://erybka.pl/product-pol-4085-Blau- ... -1-2-.html
lub taniej na rurkach nibco/budmech lub bezbarwne rurki plexi,
Jest też inne rozwiązanie które parę razy z powodzeniem stosowałem w zestawach składanych przez siebie. Zamiast kasy na cyrkulator można kupić mocniejszy obieg i rurkami z tyłu panela porozprowadzać wodę do baniaka w kilku miejscach.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Nad ta rozwiązaniem z kilkoma wylotami też się zastanawiałem (ale zadawało mi się być za słabe) ale jak by pompę dobrał z kombajnów to chyba da się fajnie zrobić na wężach silikonowych :?:
Kupić odpowiedni krzyżak na 4 rurki i jeden wylot do pompy a trzy na wyjścia czy za duże straty spowodowane zakrętami by były :?:
Pozdrawiam Arek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”