Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsza solniczka

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Pierwsza solniczka

Post autor: sz_pyrek »

Zauroczony różnorodnością barw w akwariach morskich postanowiłem spróbować swoich sił w tej dziedzinie ;) Planuje wykorzystać do tego celu zbiornik 60x30x30 + sump 40x25x30cm.
Chce tworzyć małą fotorelacje z powstawania baniaczka, a także wątek w którym mógłbym się doradzić osób bardziej doświadczonych w tej dziedzinie akwarystyki. :)

W tym momencie jestem na etapie wykończeń szafki.

Skręcanie szafki
Obrazek


Szafka wyszpachlowana, pomalowana podkładem akrylowym
Obrazek

Szlif podkładu szlifierką mimośrodkową
Obrazek
Następnym etapem będzie malowanie szafki szarą farbą akrylową.


Po ukończeniu szafki nadchodzi czas na klejenie sumpa, planowo miał być o wymiarach 40x25x25 lecz koledzy z tego forum doradzili mi, aby sump był wyższy i tu pierwsze pytanie, czy 30cm wystarczy? Oczywiście mogę zrobić go jeszcze wyższego ale kosztem dostępu do niego od góry.
Pompkę którą chce wykorzystać do obiegu to jbl proflow u1000, o przepływie 1000l/h którą już mam ze swoich akwarystycznych rupieci, nada się? :P


Kolejnym etapem będzie belka oświetleniowa własnej produkcji na ledach. Zamierzam dać 24 diody 1W, 12000K oraz royal blue w stosunku 1:1. Czy 24w led będzie odpowiednie na utrzymanie miękasów?


Mam okazję kupić dość tanio skałę od kolegi z forum, ale wiadomo spokojnie przygotowywania do startu potrwają jeszcze z miesiąc. Czy taka skała może leżeć w solance tylko z jakimś cyrkulatorem wody? Ewentualnie doświetlana światłem 6500K?
Zamieszczam zdjęcie skały, ponieważ skała na moje oko amatora morszczyzny wygląda na zaniedbaną. Czy mogę z czystym sumieniem zacząć na takiej skale?
Obrazek

Pozdrawiam
Po drogach jeździ masę świrów i psychopatów.
Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic...
Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

zapowiada się przyjemnie. Co do oświetlenia nie lepiej założyć 3 lub 5W diody?
BTW w te 12k to raczej bym nie wierzył ;)
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

To tak parę moich spostrzeżeń:

1. Pomyślałeś o wentylacji szafki? Inaczej grzyb, pleśń i sól od wewnątrz na ściankach. ;)

2. Światła to raczej bym się kierował ku stosunkowi białe:niebieskie 1:2 lub nawet 1:3 dla miękkasów. ;)

3. Ta pompa ma teoretycznie 1000L/h, a przy podnoszeniu wody z sumpa do baniaka ile będzie miała? I czy w ogóle da radę? Sprawdź sobie nawet na podwórku podpinając wężyk pionowo ustawiony w górę i czy z wiadra z wodą da radę pompować na wysokość, jaka Cię interesuje.

4. Tak na pierwszy rzut oka to z tą skałą masz co najmniej jedną plagę na start gratis - aptasi tam widzę dostatek. :P
Po założeniu kilku baniaczków osobiście skłaniam się ostatnio coraz bardziej ku suchej skale dobrej jakości. Masz wtedy 99,9% pewności, że nie sprowadzisz sobie jakieś plagi, czy innego dziadostwa. ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

MST pisze: Pomyślałeś o wentylacji szafki? Inaczej grzyb, pleśń i sól od wewnątrz na ściankach.
I rdzewienie zawiasów - zapomniałeś dodać :/
MST pisze:Tak na pierwszy rzut oka to z tą skałą masz co najmniej jedną plagę na start gratis - aptasi tam widzę dostatek. :P
Po założeniu kilku baniaczków osobiście skłaniam się ostatnio coraz bardziej ku suchej skale dobrej jakości. Masz wtedy 99,9% pewności, że nie sprowadzisz sobie jakieś plagi, czy innego dziadostwa. ;)
Przywlecze atasię z zakupionymi koralami na skałkach- tego chyba nie uniknie ;) Pompa 1000l/h trochę za mała- tu Bartek ma rację- warto zainwestować w większą.
sz_pyrek pisze:Czy taka skała może leżeć w solance tylko z jakimś cyrkulatorem wody?
U mnie leżała dłużej- w miednicy tylko z włączonym filtrem, który spełniał rolę falownika. Da radę :) Wężowidła u mnie przetrwały tylko z oświetleniem, jakie dostały z okna- dlaczego u Ciebie miałoby być inaczej?
Pomyśl nie tylko o samych ledach, ale o T5-tkach. Znając "podpuszczaczy" z forum niedługo przerzucisz się przynajmniej na LPS-y i przy samych ledach będzie ciężko je utrzymać. A uwierz mi- za rok, półtorej... przerzucisz się na część twardych.

Morszczyzna wciąga- i to jak! Powodzenia
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Dżoena pisze:A uwierz mi- za rok, półtorej... przerzucisz się na część twardych.
To ja jestem wyjątkiem od tej reguły, bo już 2,5 roku niemal siedze w morszczyźnie i dopiero od kilku miesięcy mam twardziela (obecnie 3 sztuki i dojdzie jeszcze może iłfilja i tyle). :P
A to wszystko dlatego, że ja "miętki" jestem. :roll:
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

Myślałem o diodach 1w ponieważ mają lepszy stosunek lm/w.

Szafka ma dość duże dwa otwory na kable, oraz myślałem sumpa przykryć szybą z uszczelką silikonową w celu zminimalizowania parowania wewnątrz szafki.

Pompę testowałem i pompuję na interesującą mnie wysokość chodź wiadomo na pewno nie jest to przepływ katalogowy. Myślę że finalny test pompy zrobię jak będę miał sklejonego sumpa.

Co do oświetlenia początkowo myślałem o standardowej belce 2x24w lecz wkroczyła myśl o delikatnej energooszczędności. :mrgreen: Jeżeli same diody odpadają to co myślicie o hybrydzie kompakt+LED? Kompakt aktyniczny+LED z możliwością jasności świecenia. Niestety T5 24w nie dam rady umieścić w belce którą konstruuje :?

Wracając do tematu skały brać czy nie brać oto jest pytanie? :mrgreen: Kolega nie jest z tego forum więc można się śmiało wypowiadać co do skały. :P Do kupna tej skały przekonuję mnie niska cena -180zł za 10kg wraz z wysyłką. Czy lepiej nie oszczędzać i kupić lepszej jakości skałę?


Pozdrawiam
Po drogach jeździ masę świrów i psychopatów.
Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic...
Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

Skałę- nawet żywą możesz wymoczyć w wodzie RO - pozbędziesz się aptasii. Ważne jest to, czy nie przywleczesz sobie innego dziadostwa oprócz aptasii ( martwe szczątki życia w zakamarkach skały mogą zacząć się rozkładać i wykazać w wodzie np. NO2)
Cena jest super- więc ja bym wzięła- tylko warto zastanowić się, czy nie wymoczyć jej w jakimś środku, który spenetruje skałę wewnątrz i pozbędzie się niepotrzebnego syfu.
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja bym odpalał na suchej skale ;) mniej problemów :)

Co do oświetlenia to daruj se pan kompakty + Led. Zapal normalnie 2xT5 24W + dla kolorku dołóż LEDów :)

Szafka mistrzostwo :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

sz_pyrek pisze:Kompakt aktyniczny
To się kolego zdziwisz, bo nie ma czegoś takiego, a przynajmniej ja nie widziałem, a nazwę to sobie każdy może przykleić do niebieskiej świetlówki. :P
Osobiście przerabiałem kompakty przez 2 lata z hakiem w swojej kostce i żaden (pseudo) aktyniczny kompakt nie dawał prawdziwego aktynicznego światła, a jedynie niebieskie. Mam teraz porównanie, bo obecnie mam T5 24W aktyniczne.
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

Coraz bardziej skłaniam się ku suchej skale bo chyba nie oto chodzi żeby od razu na starcie męczyć się z plagami etc.
MST pisze:
sz_pyrek pisze:Kompakt aktyniczny
To się kolego zdziwisz, bo nie ma czegoś takiego, a przynajmniej ja nie widziałem, a nazwę to sobie każdy może przykleić do niebieskiej świetlówki. :P
Osobiście przerabiałem kompakty przez 2 lata z hakiem w swojej kostce i żaden (pseudo) aktyniczny kompakt nie dawał prawdziwego aktynicznego światła, a jedynie niebieskie. Mam teraz porównanie, bo obecnie mam T5 24W aktyniczne.
Dlatego właśnie robię wywiad środowiskowy ;) By chodź trochę uniknąć niepotrzebnych inwestycji ;)
Po drogach jeździ masę świrów i psychopatów.
Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic...
Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

sz_pyrek pisze:Coraz bardziej skłaniam się ku suchej skale bo chyba nie oto chodzi żeby od razu na starcie męczyć się z plagami etc.
Ja zakupiłam suchą z 450-tki i zamiar -mimo wszystko- mam ją odkazić i zalać czymś, co ją wyczyści z syfu. Poradzono mi kreta do udrażniania rur - jako środek, który rozpuści całe dziadostwo w zakamarkach. Karcher też pójdzie w tango ze skałą ;)
Cena rewelacyjna- ale cuś mi się po zdjęciu wydaje, że skała mało porowata i ciężkie kawałki...
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Moja sugestia to, żeby upolować sobie suchą skałę w aquatice - ostatnio mieli sporo fajnej i extra lekkiej skały koralowej w dobrych pieniążkach. A przy większej ilości niż 2-3kg myślę, że i upust można wytargować jakiś fajny. ;)
Sam kupowałem 3kg i jedynie opłukałem porządnie pod bieżącą wodą pod prysznicem kawałki przed wsadzeniem do baniaka - jakoś 3miesiąc leci i nie widać żeby coś miało byc nie tak. :)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

MST pisze:Sam kupowałem 3kg i jedynie opłukałem porządnie pod bieżącą wodą pod prysznicem kawałki przed wsadzeniem do baniaka - jakoś 3miesiąc leci i nie widać żeby coś miało byc nie tak. :)
Ja 2 kg wrzuciłem bez płukania prosto ze sklepu :mrgreen:
Skała bardzo fajna i można z niej coś ciekawego ułożyć.
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

Odwiedziłem aquatice i faktyczne dość dużo skałki jest, muszę wybrać się do sklepu z akwarium ii przewalić to gruzowisko, może coś ułożę ;)

Wracając do tematu oświetlenie padło na 2x24w.
Jakie świetlówki aktyniczne polecacie ?
Może podam parę propozycji.

Hailea Extra Reef T5 24W
Sylvania - Coralstar T5 24W-
Aqua Medic - T5 Reef Blue actinic
ATI - ATI Actinic Blue

Co polecicie z tych świetlówek? Ewentualne proszę o swoje typy ;)

A co do drugiej świetlówki to wystarczy jakaś standardowa 10000K?

Pozdrawiam
Po drogach jeździ masę świrów i psychopatów.
Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic...
Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

hailea i Am to zwykłe niebieskie świetlówki - co do wyboru to wszytko zależy ile kasy chcesz przeznaczyć na zakup rurek
Kuknij sobie tez na narva blue 2
http://aqua-light.pl/index.php/produkt/ ... 182-blue-2
do tego możesz dorzucić np. http://erybka.pl/product-pol-144-Blau-R ... 4W-T5.html - 15 k i cena przystepna
lub jak wolisz bardziej niebiesko to http://erybka.pl/product-pol-140-Blau-R ... 4W-T5.html - 17k
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”