Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moja pierwsza solniczka

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

BTW, tu jest klasyczny przerost formy nad treścią http://www.ultimatereef.net/forums/show ... p?t=557219

Gościu się odziubał, okombinował, sprzetu pokupował, a takie akwarium jakie mu wyszło można z powodzeniem uzyskać na gołej kranówce, ze trzech pompach cyrkulacyjnych i świetlówkach z Castoramy :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zenonzlasu pisze:BTW, tu jest klasyczny przerost formy nad treścią http://www.ultimatereef.net/forums/show ... p?t=557219

Gościu się odziubał, okombinował, sprzetu pokupował, a takie akwarium jakie mu wyszło można z powodzeniem uzyskać na gołej kranówce, ze trzech pompach cyrkulacyjnych i świetlówkach z Castoramy :)
Pfff nawet cyrkulatorów nie trzeba :roll:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

A mnie podoba się akwarium morskie - jak już urosną korale, to jest śliczne. Jedyne co dobija, to czekanie, czekanie i jeszcze raz czekanie :(
Co do testów - na moim obecnym (początkowym) etapie rozwoju uważam, że używa się ich jak coś jest nie tak, aby w miarę szybko zareagować. Jedna rybka może tu kosztować nawet parę stówek.
Mam też małe akwarium słodkowodne z krewetkami, neonkami i galaxy - także ma swój urok.

A przy okazji mam małe pytanie - coś takiego wyszło mi ze skały

Obrazek

Co to jest? Ubić? Zostawić? Pożyteczne czy nie.
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

wieloszczet,raczej ubij
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

tomko34 pisze:wieloszczet,raczej ubij
Raczej na pewno, a później poćwiartuj dla pewności i teleportem do Bałtyku odeślij. :P

A tak serio to te zwierzątka puki małe są to raczej nieszkodliwe są, ale myślę że bez nich "domowa rafa" jest bezpieczniejsza. ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

MST pisze:... ale myślę że bez nich "domowa rafa" jest bezpieczniejsza. ;)
A ja nie myślę - ja to wiem :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

A co dokładnie on może dokładnie nawyrabiać? Korale zżera?
Pozbyłem się części aiptasie - strasznie ciężko jest to draństwo odciąć - zwija się w gluta i nic nie chce tego przeciąć. Wyjąłem skałę z akwarium (zgodnie z radami), próbowałem od skubać, odciąć - marnie mi to szło, a że do tej skałki w innym miejscu przyrosła xsenia to musiałem się śpieszyć.
W końcu straciłem cierpliwość, wziąłem mały palnik na propan-butan i wypaliłem to draństwo. Wypłukałem pod strumieniem wody (mam studnię, więc woda nie jest chlorowana) i do akwarium.
Po 24h widzę, że xsenia "oddycha", ale niestety umknęła mi jedna aiptasia - "pięknie" się otworzyła :evil:
Czeka mnie więc jeszcze jedna taka operacja.
Zmniejszyłem zasolenie z 1,025 do 1,023 (gdzieś czytałem, że 1,025 jest troszkę za wysokie). Efekty, które zaobserwowałem są raczej pozytywne - ślimaki zrobiły się aktywniejsze, korale bez zmian - nadal otwierają się wszystkie.
Zrobiłem testy wody:
Temp 25
Dens 1,023
PH 7,8 - 8,0
KH 10
NO2 - 0,01
NO3 - >50 <120 (trochę za wysokie, ale podobno normalne w dojrzewającym zbiorniku)
NH4 0 (<0,25)
PO4 >0,02 <0,05
Ca 520
Mg 1080

Od ostatniego pomiaru magnes i wapń trochę spadł.... Nie wiem do jakiego poziomu mogę mu pozwolić spadać i jak ewentualnie zadziałać, gdy będzie za niski.
Reasumując - życie "kwitnie" (więcej skał niż korali :lol: - na razie), nie zauważyłem niczego niepokojącego. Ilość glonów drastycznie spada (ślimaki je na okrągło pędzlują, a nowe nie rosną już tak szybko).
Wydaje się być OK.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja te cuda mam w akwarium od samego prawie początku. Nie zauważyłam, żeby wyżerały korale. Na łapska uważam,jak je do baniaka wkładam, bo ponoć ugryzienie niezwykle bolesne a co za tym idzie nieprzyjemne.
Wieczory urozmaicam sobie polowaniem na nie z pęsetą :P
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Nabyłem drogą kupna (uwielbiam to zdanie, choć wiem, że niektórych może to wkurzać - szczególnie polonistów ;) ) kilka szczepek. W 30l przechować korale jest dość ciężko (małe akwarium), więc zrobiłem coś na kształt żłobka:

Obrazek

Nie pootwierały się, bo było ciemno, światło zaświeciłem tylko do zdjęcia.
Dzięki Panowie.
Dziś zacząłem kleić i rozkładać je po akwarium.
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

No to kolego działaj działaj trzeba miejsce dla korali znaleźć ;)
P.S. Nie wiem dlaczego administracja nie przeniosła tematu do działu "GALERIA" bo to pasowałoby uczynić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”