Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moja pierwsza solniczka

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Moja pierwsza solniczka

Post autor: APAP75 »

Prawie po roku udało mi się uruchomić moją pierwszą solniczkę. Sprzęt miałem już wcześniej, brakowało mi jedynie czasu...
Akwarium 30 l, 3 kg żywej skały, temperatura 26 st C, filtracja biologicza, brak odpieniacza (na razie).

Obrazek

Obrazek

Akwarium ma dopiero tydzień. Pojawiło mi się w nim już aiptasia :( i wyszło kilka rozgwiazd. mój pierwszy koral to Xsenia pulsująca.
Niestety wczoraj zauważyłem zielony nitkowaty glon na ścianach i na skale. Na tylnej ścianie i filtrze mógłby zostać (widziałem taką łąkę w sklepie zoo i nawet mi się to podoba :D ), natomiast martwi mnie na skale. Jak z tym walczyć?
Odnośnie aiptasi mam zamiar kupić krewetkę, bo na brzydala podobno 30l akwarium to za mało.
Proszę o radę doświadczonych akwarystów.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Re: Moja pierwsza solniczka

Post autor: MST »

APAP75 pisze:Proszę o radę doświadczonych akwarystów.
Na pewno na forum są dużo bardziej doświadczeni ode mnie w tej kwestii, ale moje spostrzeżenia:

1. Akwarium, jak wyczytałem ma tydzień - nie wiem, czy to nie za wcześnie na wpuszczanie jakiegokolwiek życia (korale to też zwierzęta). :/
Akwarystyka morska wymaga dużo większej cierpliwości, niż słodkowodna.

2. Ciekawi mnie ta "filtracja biologiczna" - cóż to takiego, bo niewiele to mówi, co napisałeś. Rozwiń proszę tę myśl. :)

3. Na jakiej soli jeśli można zapytać stawiasz baniaczek i czy mierzysz cokolwiek oprócz temperatury?

4. Skąd masz tą "żywą skałę", bo wygląda ona zupełnie podobnie do tego co do niedawna miałem w kostce, a to do żywej skały mało podobne było. :/

5. O walce z glonami nie ma co mówić, bo tak na dobrą sprawę to dojrzewanie nawet się nie zaczęło. Na aptasię widzę na razie jedną metodę - wyciągnąć skałę, jeśli to możliwe to odłupać kawałeczek skały z tym dziadostwem i OUT, a jeśli nie to wydziubać maksymalnie i potraktować kwaskiem cytrynowym i/lub wódeczką, opłukać i do baniaka skałę.

6. Co do asterin, bo pewnie to one powyłaziły to można zacząć usuwać mechanicznie, jak wyjedzą nieco gloniska, bo jak te im się skończą to się lubią przerzucić na ZOA (u mnie wcinały ZOA zamiast glony).

7. Jak rozwiązałeś kwestię oświetlenia?
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Filtracja biologiczna - mały skrót myślowy - chodzi mi o to, że w filtrze mam tylko skałę (pokruszone korale) bez gąbki. Przy starcie zaprawiłem to bakteriami.
Jeśli chodzi o sól - kupiłem wodę z solą ze sklepu (chyba Iguana przy Okulickiego), stamtąd też mam żywą skałę.
Oświetlenie na LED'ach - nie pamiętam jaka temperatura barwy (sprzęt skompletowany był ponad rok temu) - ale porównując z innymi akwariami nie wiem cy ie mocne światło.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

APAP75 pisze:Oświetlenie na LED'ach
Marnie widzę oświetlenie na samych ledach. Ponoć inne spektrum światła- korale u mnie zmarniały strasznie wtrakcie stosowania lampy LED + tylko 1 świetlówki.
Xenia wszędzie chyba da radę- więc nią nie ma co się kierować.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Odnośnie soli na podmianki wody: Instat ocean (jeśli nie pomyliłem nazwy - taka z błazenkami na opakowaniu)
Odnośnie oświetlenia LED - u osoby u której kupowałem Xenie oświetlenie było TYLKO na ledach - od ponad roku - życie w akwarium kipiało.
Zanim założyłem solniczkę "napakowałem" się teorią na temat oświetlenia.
Widm słoneczne jest ciągłe (w miarę, coś tam atmosfera przytłumi, ale przyjmuje się ciągłe). Świetlówki (T8, T5) dają pojedyncze prążki - wynika to z zastosowanego luminoforu - im droższa świetlówka tym prążków więcej. Luminofor to substancja pokrywająca rurkę od środka. Świetlówka bez niego dawała by światło głównie UV (plus coś tam światła widzialnego).

Obrazek

Lampa (a raczej żarnik HQI jest pod tym względem dużo lepszy, ale bardzo energożerny

Obrazek

Biała LED nie jest idealna, ale ma w miarę ciągłe widmo

Obrazek

Taka jest teoria, praktykę zdobywam dopiero teraz :P

Jak kupisz tanią świetlówkę energooszczędną, to nie dość, że światło jest "nieprzyjemne" to dodatkowo odnosimy wrażenie, że niby jest jasno, a nie widzimy wszystkiego dość dobrze - bo świetlówka ma np 2 lub 3 prążki. Nazywam to "ślepym światłem"
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Trochę odbiegamy od tematu, ale wydaje mi się, że pierwszy wykres jest właśnie dla HQI ( wnioskuję po oznaczeniu źródła światła i mocy - 250W) a drugi prędzej dla świetlówek - ale co ja się tam znam... 8-)

Co do samych LEDów to cóż - kto co lubi, ale większość głosów jest za tym, że LEDy tak - ale tylko jako uzupełnienie światła ze świetlówek - nie jako główne źródło światła.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Fakt, to pierwsze zdjęcie trochę może niefortunnie wkleiłem :P

Na tej stronie jest ciekawy artykuł (czytałem tylko wątki o oświetleniu - na reszcie się jeszcze nie znam ;) ):

http://nano-reef.pl/best-content/

A wracając do korali - moja xsenia, którą "posadziłem" po prawej chyba miała inne zdanie, bo tak się "prężyła" (rozkładała jedno ramię, potem drugie itp), że spadła ze skałki na piasek (na skałce została jej tylko nóżka) i chyba polubiła nowe miejsce, bo teraz ma rozłożone wszystkie ramiona - być może była za blisko apitasi, choć jej nie dotykała. Jak tu nie wierzyć w inteligencję korali ;)
Kolejne spostrzeżenie nowicjusza - po zgaszeniu światła xsenia poszła spać - zwinęła swoje ramiona, po zaświeceniu wstała - pulsuje... A na forach piszą, że korale w nocy "żerują" bo nie ma światła....
Odnośnie aiptasi - w sklepie polecili mi brzydala - mała rybka i bardziej wytrzymała od krewetek.
Co do skały, nie wiem czy jest dobrej jakości, czy nie - nie mam doświadczenia - jedyne co wiem, że cały czas coś z niej wyłazi, jest pełno rurek z których wychodzą mikro ramiona, wyszedł jakiś małż - leży teraz na piasku. Pojawiły się małe "torbiele", baloniku zielonego koloru - nie ma pojęcia co to jest.
Poobserwuję jeszcze ten mikro ekosystem i za parę dni (tygodni) coś na pewno dokupię...
Acha - mierzyłem zasolenie - nie zmieniło się przez tydzień - być może dlatego, że akwarium przykryte jest szybą - wszystko co wyparuje się skrapla i wraca do akwarium.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2013, 13:44 przez APAP75, łącznie zmieniany 1 raz.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

OK, tu nic nie ma, proszę dalej, proszę dalej.........
Ostatnio zmieniony 08 gru 2013, 15:02 przez Zenonzlasu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Chodziło mi o aiptasie - poprawiłem post - PRZEPRASZAM
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Andrzeju proszę Cię - brzydal do 30 litrów? 8-) To albo w sklepie nie znali litrażu akwarium, albo muszę całkowicie stracić szacunek do niektórych sprzedawców w Rzeszowie :/
Jeśli masz tylko jedną aiptasie - lepiej wyciągnąć skałę i odłupać kawałek skały razem z aiptasia. Pod żadnym pozorem nie wyrywaj jej w akwarium! Możesz jeszcze spróbować ją zakleić cyjanoakrylem (ale to raczej trudna sprawa i albo kwestia wprawy) no i jeszcze ciepły kwasem cytrynowy, ale raczej nie w dużej ilości bo baniak duży nie jest.

Co do zielonych bombli - Valonia - taka mała plaga glonowa 8-)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Założenia przy zakładaniu solniczki były takie - KORALE, korale i jeszcze raz korale. Jedna krewetka, krabik i ślimak. Córka namawia mnie na błazenka - ale to akwarium jest trochę na niego za małe - na razie dzielnie się bronie (ale wiecie TATUSIOWIE jak to jest z córkami ;) )
NA razie mam inwazję glonów - zielone nitki - pojawiają się nadal, ale już nie mnożą się tak szybko. Życie to aiptasia (sztuk około 5 - 6), dwie xsenie (zastanawiam się nad ślimakiem).
Parametry wody to: 25 st. C, zasolenie 1,025 i NO2 na poziomie 0.
I tu mam pewne wątpliwości - zakupiłem test saliferna i nic nie pokazał. W akwarium słodkowodnym (gdzie mam rybki) także zero. Postępuję zgodnie z instrukcją. Nie wiem, czy mam test do bani, czy też faktycznie w dojrzewającym akwarium brak NO2.
Dotychczas używałem filtra wewnętrznego, ale z obawy przed słabym natlenieniem wody wczoraj założyłem także kaskadę. Teraz pracują dwa filtry.
Nie wiem, czy zerowy poziom NO2 świadczy o tym, że mogę dokupić kolejne życie?
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Wykonałem ostatnio kolejne testy:
KH 10, MG 1300, Ca 600 , amoniak 0 (niewykrywalny - chyba w instrukcji piszą <0,2), NO2 0, PH 7,6 - 7,8, zasolenie 1,024.
Xsenia czuje się dobrze - dłuższa jej część wstała z piasku - zauważyłem, że przy wkładaniu jej do baniaczka musiał oderwać się jeden z "kwiatków" (w transporcie) - obecnie przyczepił się do jakiegoś ziarnka piasku i rośnie - jak będzie większy, to przeniosę na skałę.
Zacząłem zasiedlać akwarium - Discosoma, Zoanthus, krewetka kuekenthali (na apitasie) i kilka ślimaków (Cypraea arabica Porcelanka, Tectus fenestratus, Strombus). Ten ostatni wyczyścił mi z glonów część skały, drugi w pierwszym dniu zżarł cały glon z termometru, a pierwszy (zauważyłem, że żeruje w nocy) skasował łąkę glonów z innego kawałka skały. Nie wiem tylko, czy nie przesadziłem, bo jak glonów braknie, to co będą jeść?
Krewetka ma się dobrze - na razie siedzi pod kamieniem - apitasi nie ruszyła - może potrzebuje czasu na aklimatyzację. Grzybek się pompuje, zoanthus w czasie świecenia otwiera wszystkie mordki.
Martwi mnie tylko niski poziom PH - czy coś z tym robić, czy po prostu dać czas?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

bardzie martwiłbym się KH i Ca ;)
odrobinkę za wysokie - KH wystarczyło by 8, a Ca 400-450
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

APAP75 pisze: Martwi mnie tylko niski poziom PH - czy coś z tym robić, czy po prostu dać czas?
Przestać mierzyć i cieszyć się życiem - inaczej możesz skończyć jak typowy morszczak, mierzący wszystko co się da i zamartwiający się każdym parametrem :).

Zresztą, akwa morskie są nudne.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zenonzlasu pisze:
Przestać mierzyć i cieszyć się życiem - inaczej możesz skończyć jak typowy morszczak, mierzący wszystko co się da i zamartwiający się każdym parametrem :).

Zresztą, akwa morskie są nudne.
Dobrze, że akwarystyka jest taka szeroka i bogata w biotopy bo gdyby nie morskie to bym się zanudził na śmierć :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”