Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Morskie z Błazenkami. Jak założyć?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Morskie z Błazenkami. Jak założyć?

Post autor: justfilied233 »

Witam po ostatniej wizycie w Haus des Meeres i Schonbrun we Wiedniu mój brat strasznie napalił się na akwarium morskie z samymi Błazenkami raczej chodzi o te http://www.superakwarium....aris-id686.html
mam w związku z tym parę pytań dlatego że jestem w tym temacie prawie całkiem zielony,.

1.Jaki litraż jest potrzebny do tych tylko rybek i w jakich ilościach je bym mógł trzymać, akwa ma być jak najmniejsze można (40l wystarczy? jak nie to piszcie co i jak).
2.Jaki niezbędny sprzęt jest do niego potrzebny chodzi mi tu tylko o podstawowe rzeczy które są potrzebne do dobrego życia fauny i flory teog akwa.
3.Jak to jest z żywą skałą kupuję w sklepie wrzucam do gotowego akwa i ona za jakiś czas zaczyna rosnąć czy musze coś kupić żeby na niej posiać czy cośw tym stylu.
4.Na allegro widziałem coś do karmienia korali czy jest to potrzebne.
5. Jakie korale potrzebne są do tych ryb na pewno ukwiały czy coś jeszcze.
6. Czy jest możliwość zrobienia takiego akwa żeby nie potrzebna była pompa do ruchu wody? Coś takiego jak sump (czy jak tam sie pisze) jest konieczne bo wolał bym bez tego bo z teog co wiem jest to jak by osobny mniejszy zbiornik w którym jest filtr czy coś podobnego.
7.Jeśli można to prosze o podanie konkretnych rodzajów sprzętów bo że filtr RO jest potrzebny to wiem ale jaki?

Jeżeli mi się coś przypomni to jeszcze będę pisał. Wiem że pytania dość banalne niektóre lub głupie ale jest początkujący w tej dziedzinie.

P.S
Chciałbym żeby w tym akwa znajdowały się zwierzęta koralowce które potrzebują jak najmniejszego zachodu tak jak w przypadku tych korali co trzeba je karmić. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Próbowałem znaleźć coś na necie ale nie ma takich satysfakcjonujących mnie prostych odpowiedzi na te pytania.

Edit
8. Jak to jest z podmiankami wymieniam np. 10 litrów i musze sam łyżeczką nasypać i rozmieszać sól i do akwa czy jakaś maszyna to robi.
9. Podłoże musi być specjalne czy wystarczy zwykły żwir kupiony w sklepie.

Minimalna zmiana tytułu na bardziej jednoznaczny - zulix
Ostatnio zmieniony 14 sie 2009, 9:38 przez justfilied233, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko żywe zioło :D
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Link nie działa, byłem we Wiedniu w zoo, ale nie kojarze z nazwy tych zwierzątek. Z wiedeńskich sklepów polecam mega zoo w Gewerbepark Stadlau http://www.petcom.at/index/unternehmen/ ... -Wien.html . Wystawowe akwarium morskie jest po prostu super http://www.petcom.at/index/unternehmen/ ... 1205276827 nie widziałem nigdy tak dużego zbiornika (3mx1,5mx80cm?) wszystko tam żyje... szczególnie rozgwiazdy mi się podobały :). Poza tym w tym sklepie mają około 200 gatunków ryb slodkowodnych (oczywiście cena nie polska bo każda rybka jest badana przez weterynarza, żeby nie musieli płacić odszkodowania za zniszczone akwarium klienta i najtańsza kosztuje 3 euro) i po 50 sztuk korali i rybek morskich. Ceny od 10 euro.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

błazenka nie kojarzysz ?? gdzie jest nemo oglądałeś to właśnie jest błazenek
Tylko żywe zioło :D
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Zapytaj Gienioreka, on ma solniczke. Na pewno będzie Ci potrzebne mocne oświetlenie morskie, sprawdź sobie czy dostaniesz odpowiednią długość świetlówek żeby weszły do 40L albo zostanie Ci HQI. Jak uda Ci się kupić świeżą skałę to po 2 tygodniach powinno pojawić się jakieś zycie. Poszukaj na innych forach, bez problemu znajdziesz fotki z zakładania solniczki.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

przeglądałem właśnie allegro i postanowiłem ze jak przyjdzie co do czego to kupię zestaw akwa cały osprzęt tylko zycie dokupie i poczytam dużo o pielęgnacji akwa
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

justfilied233 pisze:przeglądałem właśnie allegro i postanowiłem ze jak przyjdzie co do czego to kupię zestaw akwa cały osprzęt tylko zycie dokupie i poczytam dużo o pielęgnacji akwa
Przyznam się, że niewiele zrozumiałem z tego posta, ale Ty chcesz w morszczyznę się bawić?
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Tu nie ma nic do rozumienia :P po prostu chce mieć morszczaka (jeszcze nie na 100%) i planuję kupić zestaw na allegro żeby nie musiał pojedynczo kompletować tego wszystkiego
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

justfilied233 pisze:Tu nie ma nic do rozumienia :P po prostu chce mieć morszczaka (jeszcze nie na 100%) i planuję kupić zestaw na allegro żeby nie musiał pojedynczo kompletować tego wszystkiego
A jesteś świadomy tego ile taka zabawa kosztuje? kasy, czasu, sprzętu... Masz w galerii jeden baniak morski, pogadaj lepiej z jego właścicielem :P
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Dokładnie sprawa rysuje się tak:
-wiem że trzeba poświęcać temu dużo czasu
-jak na początku napisałem mojego brata zainteresował morszczak z błazenkami i kase będzie on dawał chociaż jak mu przedstawię wstępny kosztorys to się przewróci i kupi sobie chomika :P nie no żart kasy ma dość dużo więc to będzie najmniejszy problem wstępnie akwa z zyciem i całym osprzętem 2000zł <Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>
najbardziej boje się o utrzymanie tego i dla tego pytam o wszystko, pogada z tym co ma morszczaka i się zobaczy co dalej z tym
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 20:19 przez justfilied233, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

co do takich zestawów ala allegro to mam mieszane uczucia - niby wszystko w nim jest ale tak naprawdę nic tam dobrze nie działa, kiepskie oświetlenie, słaba cyrkulacja a i cena jak na taki zestaw nie jest mała. Jeśli nastawiłeś się na gotowy zestaw kup sobie takie coś: http://www.reefshop.pl/eshop/zestawy-ak ... efmax.html przynajmniej cena mniejsza. Dokupisz sobie jakieś pompki jvp i na początek może być. Dla pary błaznów, ekipy czyszczącej i miękasów w zupełności wystarczy.
Osobiście radziłbym złożyć sobie coś samemu:
szkło powiedzmy 100l + sump albo panel z tyłu, jakiś tani odpieniacz np http://www.aquatika.pl/product_info.php ... cts_id=201,
oświetlenie - 4 x 24 W t5 (2x aktynika http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 288b375012, 2 x http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 288b375012 )
2 pompy cyrkulacyjne po 3000 l/h - mogą być jvp-101
Dodatkowo filtr RO/DI np. http://www.sklep-rainbow.pl/index.php?d=produkt&id=459i + sól(np. red sea, hw), salimetr.
Skałkę i życie możesz zawsze odkupić od kogoś - teraz sporo ludzi się wysprzedaje na nano-reefie. Tyle o sprzęcie, a co do pielęgnacji zbiornika to systematyczność i jeszcze raz systematyczność.
Jak chcesz zobaczyć solniczkę na żywo to zapraszam ;) na marginesie jak też zaczynałem od zbiorniczka tylko na błazny, teraz jest dwusetka, a w planach jest przesiadka na sześćsetkę :lol:
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

hehe 600 to już poważna sprawa :D przedstawiłem bratu wszystko ładnie tak jak napisałeś i troszkę mu zapał minął ale dzięki za rady jeżeli będę zakładał w przyszłości a raczej na pewno będę to bardzo mi to pomoże. To już jednak nie jest zabawa i trzeba się o robić i przede wszystkim dużo jeszcze nauczyć, najlepiej by było mieć sąsiada(takiego jak ty) z solniczką i w tedy zakładać i chodzi po porady :P
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

nie ma się co zrażać :!: solniczka nie jest taka straszna jak się wydaje, ważne żeby się przełamać. Faktem jest że cenowo to już inna liga niż akwa słodkowodne, ale można wiele rzeczy samemu zmajstrować wtedy wychodzi taniej. Przed założeniem ewentualnego zbiornika proponuję poczytać jakies forum np. nano-reef. pl albo aqua-reef.pl. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ok dzięki na pewno skorzystam. słodziaka bez wiedzy założysz i coś ci tam przeżyje a w morski raczej to się nie uda
Tylko żywe zioło :D
ZOOIGUANA
Firma
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2009, 8:19
Imię: zooiguana
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: ZOOIGUANA »

jesli chodzi o aquaela zestaw to odradzam poniewaz jest to kolejny niewystestowany zbiornik ktory wypuszczono do sprzedazy, najlepiej zlozyc zestaw samemu a wiec akwarium oswietlenie t5 odpieniacz pompy cyrkulacyjne zywa skala woda sol i bedzie dzialac raz w tygodniu podmianka w takim malym akwa i bedzie ok pare miekasów niewymagajacych sarkopyton sinularia discosomy te korale wrecz lubia gorsze warunki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”