Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pytania świeżaka :)

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pytania świeżaka :)

Post autor: bartekcholma555 »

Witam serdecznie.
Od jakiegoś czasu nachodzą mnie myśli, dążą, kielkuja, nie dają spokoju... żeby spróbować założyć slonowodne akwarium. Mimo że akwarystyka zajmuję się ponad trzydzieści lat to moja wiedza na temat akwarium morskiego jest nie wystarczająca. W zasadzie nie mam jej wcale. Po lekturze wpisów na forach mam tylko większy mętlik w głowie.

Zrobiłem mały remanent i mam: zbiornik 50-30-25. Ewentualnie mógłbym zakupić 50-30-35.
Belka oswietleniowa t8 na dwie świetlówki 15 w i odblysniki do niej. Czy ssię nadaje i jakie świetlówki kupić.
Dwie kaskady aqua clear 30 i 50. Trochę sera siporax mini i sporo seachem matrix. Czy coś się nada.
Jakieś grzałki i wentylator też jest.
Jakie testy są niezbędne a jakie ułatwiają życie :)
Jaką sól wybrać. Czym zmierzyć zasolenie.
Co jeszcze będzie potrzebne na początku żeby spróbować utrzymać najprostsze życie w zbiorniku.
Ryb ze względu na wielkość zbiornika nie przewiduje. Co można w takim akwarium hodować?
Pozdrawiam Bartek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

50x30x35 im wyżej/więcej litrów tym lepiej, najlepiej kupić 60x30x35 bo łatwiej ci będzie światło dobrać.
Świetlówki T8 do morskiego ciężko dostać, T5 24w masz wielki wachlarz możliwości plus przy wymagających koralach braknie ci światła.
Sól polecam Aquaforest Reef Salt, próbowałem różnych ta wydaje się najlepsza, no i polska. Zasolenie mierzysz albo areometrem albo refraktometrem czyli opcja tanio/drogo plus refraktometr dokładniejszy.
Na początek skała, woda RODI, sól i piach :)

Zobacz sobie mój wątek, tam masz sprzęt i życie jakie mam w swoich 52L może coś się przyda.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 51&start=0
Obrazek
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Zajrzę zaraz :) najgorzej że miejsce wymusza podstawę akwarium o wymiarach 50 na 30. Czy stosuje się jakieś ledy w morskim akwarium? Podejrzewam ze t5 nie odbiorę na długość do 50 cm akwarium.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Re: Pytania świeżaka :)

Post autor: Sebo8877 »

bartekcholma555 pisze:Witam serdecznie.
Od jakiegoś czasu nachodzą mnie myśli, dążą, kielkuja, nie dają spokoju... żeby spróbować założyć slonowodne akwarium. Mimo że akwarystyka zajmuję się ponad trzydzieści lat to moja wiedza na temat akwarium morskiego jest nie wystarczająca. W zasadzie nie mam jej wcale. Po lekturze wpisów na forach mam tylko większy mętlik w głowie.

Zrobiłem mały remanent i mam: zbiornik 50-30-25. Ewentualnie mógłbym zakupić 50-30-35.
Belka oswietleniowa t8 na dwie świetlówki 15 w i odblysniki do niej. Czy ssię nadaje i jakie świetlówki kupić.
Dwie kaskady aqua clear 30 i 50. Trochę sera siporax mini i sporo seachem matrix. Czy coś się nada.
Jakieś grzałki i wentylator też jest.
Jakie testy są niezbędne a jakie ułatwiają życie :)
Jaką sól wybrać. Czym zmierzyć zasolenie.
Co jeszcze będzie potrzebne na początku żeby spróbować utrzymać najprostsze życie w zbiorniku.
Ryb ze względu na wielkość zbiornika nie przewiduje. Co można w takim akwarium hodować?
Pozdrawiam Bartek
Powiem CI tak ja miałem tak samo :P - jestem kilka kroków dalej :P

Czy warto - wg mnie tak - bo to coś nieznanego przyciąga :P

Co do świetlówek nie ma problemu przy 50 cm prosze do wyboru do koloru
http://www.aqua-light.pl/index.php/kate ... -24w-45-cm

choć nic nie stoi na przeszkodzie żebyś wsadził tam ledy w połączeniu z T5.

http://www.aqua-light.pl/index.php/prod ... ntenso-43w

Ja u siebie będę wykonywał taki połączenie.

Zaczniesz jak każdy z początkujących od korali miękkich z zooksantelami (świecisz i żyją - to tak po najbardziej po prostemu) - a potem zobaczysz jak będzie się kręciło i co z tego się uda.

Przy tak małym zbiorniku wystartuj na suchej skale najlepiej a Aquaforest (nic z niej nie dostaniesz bo jest "sztuczna i czysta")

Reszta produktów też z AF - począwszy od soli skończywszy na papu.

i do dzieła - Witaj w krainie POSOLONYCH :P
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

bartekcholma555 pisze:Zajrzę zaraz :) najgorzej że miejsce wymusza podstawę akwarium o wymiarach 50 na 30. Czy stosuje się jakieś ledy w morskim akwarium? Podejrzewam ze t5 nie odbiorę na długość do 50 cm akwarium.
U siebie miałem ten sam problem, JUWEL robi świetlówki 44cm :)
Obrazek
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Nie zrobiłem postanowienia noworocznego wiec zrobiłem na Trzech Kroli - uruchomić życie morskie w 2016 :)
W związku z tym nasuwają mi się następne pytania.
Jaka moc oświetlenia? W/l ?
Jakiej barwy świetlówki?
Jakie parametry należy utrzymywać ?
Co warto przeczytać? Czy są jakieś pozycje drukowane którymi wwarto się zainteresować? Jakie strony www. polecacie,
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

czytam co sie tylko da
1. Zeszyty akwaarystyczne
2. Koral
3. Podforaka
4. Nanoreef

Ja zainwestowałem w świetlówki PAcific SUn
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Czytam, czytam i czytam. :)
Coraz bardziej dochodzę do wniosku że lepszym rozwiązaniem byłby jednak ttrochę większy zbiorniczek. Ja duże i jak częste podmiany robi się w akwarium morskim?
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

podmiany robić się winno 1 x 10-14 dni (ale to nie jest reguła) a dolewkę robisz jak odparuje

Sebo
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

10-20% podmiany zależnie od parametrów głównie.

Jak masz miejsce i fundusz to stawiaj większe, z większym łatwiej.
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Na jak długo mozna akwa morskie zostawić bez opieki, wakacyjny wypad itp. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Zależy co trzymasz i jak bardzo ufasz automatowi :P

Z dużą ilością ryb ktoś musi dokarmiać plus przynajmniej trzeba dolewać odparowaną wodę, tu można zaufać dolewce ale jak się spier*** i doleje ci za dużo to padnie pół zbiornika albo gorzej :D

Ale jeśli nie suplementujesz niewiadomo jak skomplikowanie i masz kogoś kto ci przypilnuje zeby woda byla na ok poziomie da papu rybenom i sprawdzi czy cy lampa nie wpadła do środka czy coś to na 2 tygodnie możesz jechać.
Obrazek
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Witam ponownie :)
Studiuję naszą forumowa akademie morską :) Po lekturze wiem już co chcę osiągnąć. Ma to być piko rafka z koralowcami miękkimi. Zeo , xenia może jakiś grzybowience. Chciałbym jakiegoś krabika albo krewetke. Na nemo niestety miejsca brak :)

Po lekturze postanowiłem wykorzystać częściowo ssprzęt który już mam :
Akwarium 50-30-25
Kaskada aqua clear 50 . Nie wiem jeszcze co do środka. Czy siporax czy węgiel czy jakieś absorbenty.
Oświetlenie t8 dwa razy 15 w. Niby trochę mało ale wysokość akwarium to tylko 25 cm. Jedną świetlówke chce kupić sylvania aqua star 10000 k. Chciałbym dokupić coral stara ale nie ma wersji 15 w. Tu pytanie jaką kupić inna 20000 -25000 k.
Myślę nad zakupem koralji nano. Chociaż wg tego co czytałem można by spróbować bez.

Na razie tyle. Może ktoś doradził by mi jaką świetlówke dobrać i co najlepsze by było do filtra.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

bartekcholma555 pisze:Akwarium 50-30-25
Jeśli zmieścisz się w kosztach to wpróbój dostać 50x30x35 te 10cm robi duzo różnicy.
bartekcholma555 pisze:Kaskada aqua clear 50 . Nie wiem jeszcze co do środka. Czy siporax czy węgiel czy jakieś absorbenty.
Siporax + Wata węgle i inne proszki dopiero jak się zacznie coś psuć albo zaistnieje taka potrzeba.
bartekcholma555 pisze:Myślę nad zakupem koralji nano. Chociaż wg tego co czytałem można by spróbować bez.
Można bez ale bardzo polecam z. Najlepiej te wersję 1600l/h a nie 900 bo to jednak mało.
Obrazek
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Mogę kupić wyższe bo w sklepie ładne ow w dobrej cenie jest. Tylko czy światła wystarczy wtedy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”