Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

120x60x60 parę pytań

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Tomo88
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:26
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: Morskie
Płeć:
Wiek: 36

120x60x60 parę pytań

Post autor: Tomo88 »

Witam, nazywam się Tomek i jestem nowy na forum.
Jestem w trakcie kompletowania sprzętu do solniczki o wymiarach 120x60x60.
Zdecydowałem się na e-rybkę ze względu na dużo pozytywnych opinii w sieci. Na początek chciałbym ulokować w nim jakieś łatwe do utrzymania korale, nie wymagające dużo doświadczenia ryby.
Mam parę pytań:

-Do czego zbieraliście wodę RO na pierwsze zalanie ? (jeśli mam zbierać około 430 litrów do baniek 5l to trochę ich będzie)
-Czy woda RO trzymana w bańce 5l może się popsuć?
-Jaką pompę obiegową zastosować ?
-Jakie falowniki? I Ile?
-Jak dużego sumpa potrzebuje?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jeżeli mam otwór na spływ o średnicy 55mm to jaki śrubunek mam zastosować i później jaka średnica rur? przeloty na rury 40 mm np takie ( http://erybka.pl/product-pol-4342-VDL-P ... 40-mm.html)
-Jeżeli otwory na rewizje i powrót mają średnicę 45mm, jaki śrubunek i dalej jakie fi rur? rura 32mm ( http://erybka.pl/product-pol-4341-VDL-P ... 32-mm.html )
-Do czego zbieraliście wodę RO na pierwsze zalanie ? (jeśli mam zbierać około 430 litrów do baniek 5l to trochę ich będzie) - lej prosto do baniaka nocami, opcjonalnie zakup beczki 40/50l w castoramie czy cos takiego lub np karnistrów 30l od zulixa z forum
-Czy woda RO trzymana w bańce 5l może się popsuć? zależy jak długo chcesz ją trzymać, ogólnie nie zaleca się trzymania przez dłuższy czas chociaż, ja się do tego akurat nie stosuję i dolewka stoi w 20l beczce około 2-3 tygodnie
-Jaką pompę obiegową zastosować ? polecam pompy Jebao z serii DCT 8000 i większe (zawsze można skręcić)
-Jakie falowniki? I Ile? zależy ile masz kasy, obecnie bardzo dobrym wyborem jest seria RW od Jebao - stosunkowo tanie chinskie pompy z sterownikami opjami falowania regulacją i w dobrej cenie możesz zacząć od 2x RW8 i zobaczysz czy trzeba dokupować :) jak masz za dużo pieniędzy to Vortech z serii MP jest chyba najlepszym wyborem
-Jak dużego sumpa potrzebuje? - IMHO jak największy zmieścisz, zawsze to więcej wody w obiegu i miejsca na skałę, filtry, komorę dolewki czy większy odpieniacz :)

Co do wyboru sklepu to porównaj ceny erybki do reefshopu bo tam przy zamówieniach powyżej 2000pln jest 10% rabatu z automatu naliczane przy składaniu zamówienia jak juz masz wszystko w koszyku, mi wyszło parę złotych taniej niż w erybce a sklep też bardzo porządny.
Obrazek
Tomo88
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:26
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: Morskie
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Tomo88 »

Dzięki za odpowiedź.
Wszyscy polecają produkty Jebao więc się zdecyduje na nie, skoro tak wszyscy chwalą.
Zbiornik ma być gotowy na 20 maja więc trochę mama czasu na kompletowanie sprzętu.
Jeśli chodzi o sumpa to planuje 4 komory.
W pierwszej spływ i rewizja, druga to sump, trzecia siporax i Tropic Marin NP Bacto, czwarta grzałka, pompa. (dobry pomysł?)

Czy stosować zawór kulowy na powrocie?
Czy jest jakiś sens zaworu na przelewie?

I jaką sól wybrać?
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jak kupisz pompe z regulacją jak np Jebao DCT 8000 czy 12000 to zawór na powrocie ci niepotrzebny bo będziesz miał regulację elektroniczną.

Zawór na spływie raczej tak, bez tego będzie ciężko wyregulować żeby nie chlupało.

Z sumpem ja robię u siebie tak:

1. Niewielka komora na spływ + rewizja najlepiej na spływie skarpeta filtracyjna żeby łapać detrytus.
2. Cieniutka komora na siporax ok 5-8cm szerokości.
3. Komora na odpieniacz i filtry przepływowe o stałej wysokości wody - 23cm
4. Komora na powrót z pompą i czujnikiem dolewki

Osobno stawiam komorę na uzupełnianie odparowanej wody 20l ale jeśi masz miejsce można wydzielić jako ostatnia w sumpie. Byle by byla szczelna.

Startuj na ubogiej soli, Reef Crystals czy np Aquaforest Sea Salt. Będzie mniej problemów przy dojrzewaniu.
Obrazek
Tomo88
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:26
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: Morskie
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Tomo88 »

Dziś zamówiłem hydraulikę, zbiornik dostanę dopiero po 20 maja :/ więc mam trochę czasu na kompletowanie reszty sprzętu. Teraz pora na szafkę . Jak sklece, podrzucę fotki.
Jakie oświetlenie polecasz? Led czy świetlówki?

Rozważam takie opcje:
http://www.ebay.com/itm/300W-Dimmable-F ... Swq19XCw4t
lub
http://www.aliexpress.com/item/CITII-AQ ... 4037fbedba

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”