Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zamiar zalożenia akwarium morskiego - od czego zacząć

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

A może ktoś napisze jaką rolę spełnia w morszczaku filtr i dlaczego musi być sump, a nie np kubełek? Jakie wkłady stosuje się w filtrach do akwarium morskiego?
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Zaku pisze:w morszczaku filtr i dlaczego musi być sump, a nie np kubełek?
z moich zasłyszanych i przeczytanych informacji wynika, że:
sump nie jest konieczny, ale ułatwia życie, bo im większe akwa tym większa filtracja potrzebna, a co za tym idzie mniej miejsca w zbiorniku i stąd sump.

Co do kubła, przystosowane są one do wody słodkiej, a jak wiadomo sól zawarta w wodzie się krystalizuje i może, że tak powiem popsuć filterek tak szybko, że nie urobimy na zakupy nowych.
Podobna sytuacja z kostką do napowietrzania zatyka się po bardzo niedługim czasie w wodzie słonej.

Jeżeli źle gadam to mnie poprawcie.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

justfilied233 pisze:a jak wiadomo sól zawarta w wodzie się krystalizuje...
Nie wiem, czy w takich stężeniach krystalizuje na pewno działa jednak wysoce korozyjnie :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Ja u siebie z powodzeniem uzywam juz pol roku fluvala 105.Dobre rozwiazanie na absorbery w malych zbiornikach zamiast sumpa.Wiadomo ze waty ani gabki sie tam nie da bo trzeba byloby czyscic co tydzien zeby NO3 nie skalo.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ogólnie ponoć nie stosuje się kubełków, bo są tam (ponoć) martwe strefy gdzie się gromadzi NO3 i inne syfy i z tego powodu problemy. Moje zdanie na ten temat? tak samo w kuble jak i w sumpie będa miejsca, gdzie woda płynie wolniej i szybciej. Tak samo i tu i tu mogą być martwe strefy. W moim kuble ich nie zauważyłem.

Filtracja w morskim...no używa się tam jakiś absorberów, ale rzadko. Ogólnie gąbek się nie używa jak zauważył Gekon. Można co najwyżej używać waty i wymieniać ją co 5-7 dni. Ogólnie ważny jest odpieniacz, ale można się obyć bez jeżeli nie ma rybek (pewien kolega zauważył, że bez odpieniacza miękasy pompują się bardziej ;) ).

Patrząc z tej perspektywy to dla miękki korali i łatwych ryb nie trzeba w sumie żadnego specjalnego sprzętu. Sprawa się komplikuje przy koralach twardych: Wtedy każdy parametr musi być bardzo stabilny inaczej korale chorują i umierają.

Ja właśnie jestem na etapie wykańczania akwarium 105 litrów (w tym panel) morskiego. Panel ma 4 komory: pierwsza wlotowa, w drugiej odpieniacz, w trzeciej grzałeczka i wata oraz węgiel aktywowany (to na początek) a w ostatniej pompa o zasilania panela. Do tego oświetlenie będzie na początek 3x18W (stawiam na niebieskie światło, jak mi się nie spodoba dołożę jedną białą świetlówkę jeszcze). Ponadto co cyrkulacji użyje na początek korali nano (jak będzie za mało to JVP 101 mam, ale myślę, że ona będzie za mocna).

Zobaczymy jak wyjdą przenosiny.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
galaxy
Posty: 41
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:49
Imię: wojciech
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: galaxy »

sump jest o tyle fajna sprawa ze mozna pochowac tam rozne potrzebne rzeczy np: odpieniacz, grzalke , zrobic refugium (bardzo fajna sprawa), pojemniki z wkladami na fosforany czy wegiel itp. po drugie zwieksza sie ilosc wody w obiegu a jak nam wiadomo im wiecej wody tym lepiej. Sumpy robi sie generalnie w wiekszych zbiornikach.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

podepnę się pod temat :)

cyrkulacja x100 to pewnie trochę za dużo? :)
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 262
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

cherry_ukasz pisze:Ponadto co cyrkulacji użyje na początek korali nano (jak będzie za mało to JVP 101 mam, ale myślę, że ona będzie za mocna)
Niedługo wsadzę JVP-101 do 107 litrów i podzielę się wrażeniami.

Artur___ pisze:podepnę się pod temat :)

cyrkulacja x100 to pewnie trochę za dużo? :)
Przy miękkich koralach wystarczy min. x20 - miękasy nie lubią za dużego prądu wody
Przy twardych powinno być przynajmniej x40

Różne źródła podają różne miary cyrkulacji, ale te dwie się powtarzają najczęściej lub znajdują się w ich okolicach.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

najsłabsza pompa jaką znalazłem to 1000l/h, u mnie to wychodzi x30 :(

a nie może być głowica od filtra?
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Ja uzywam głowic i jest ok :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Suplement jak dla mnie JVP 101 byłą za mocna do mojego więc kupię Koralie 1 lub drugą nano do curkulacji. JVP 101 leży sobie w szafce niepotrzebna

Z tymi x razy to jest różnie. Wg mnie to zależy od ułożenia skały. Bo jak akwarium puste to się wydaje, że jest za dużo a jak da się skałe to wychodzi, że gdzieś jest za mocny nurt a gdzieś za słaby.

Artur, ja miałem u siebie koralie nano ( 900 l/h) i kubełek (ponad 300 l/h) i nie było tak źle. Trzeba było kombinować tylko z ustawieniem korali nano w dobrym miejscu. Co do propozycji zwykłych pomp to jest jedna wada - ich wielkość. Nano jest mała i nie zajmuje dużo miejsca. Cyrkulacje dobierz też do obsady - jak koledzy pisali za dużo to źle i za mało też nie dobrze. Myślę, że koralia nano będzie ok

P.S. Artur jakbyś gdzieś zamawiał to wiesz ;) na dwóch tańsza wysyłka ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”