Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dobór sprzętu/obsady do akwarium morskiego(około 100 litrów)

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jeszcze zaraz się okaże że razem pracujemy ;) czyżby SR
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Hehe pewnie że SR. Biuro podawcze dokładniej.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

upadłości pozdrawiają :lol: jaki świat jest mały. Zgadamy się w takim razie w poniedziałek w pracy, chętnie coś pomogę przy nowej solniczce
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No i widzicie panowie jaki to świat akwarystów mały? ;) Tylko nie zapominajcie o reszcie nie zrzeszonych w sądzie rejonowym :P
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Ano jest trochę osób akwarystów. Przynajmniej jeszcze dwójka jest zarejestrowana na forum. A kilka osób skrzętnie unika ujawnienia się.

Dobra koniec OT.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

urquel pisze:jeszcze Kraków po drodze odwiedzę po skałkę
zaglądnij do zoo na Rejtana, jest szansa kupić kilka kg w dobrej cenie
cherry_ukasz pisze:No i widzicie panowie jaki to świat akwarystów mały? ;) Tylko nie zapominajcie o reszcie nie zrzeszonych w sądzie rejonowym :P
zawsze można jakąś upadłość ogłosić i już się mona spotykać na kolejnej płaszczyźnie ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Byłem w zoo na Rejtana i mieli same małe kawałki mi nie bardzo pasujące ale potwierdzam, że mają w cenie ok 25 zł/ kg, ale jak mówię drobizna raczej to piko solniczek niż nano rafek ;) Więc jak ktoś chce założyć piko rafeczkę np 20 litrów to...spieszyć się spieszyć ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Minęło trochę czasu i sprzęt już prawie kompletny. pozostało kupić salimetr i świetlówki.
Dwie koralie nano już są, odpieniacz dojdzie lada dzień powoli zastanawiam się nad doborem odsady i tak sobie przeglądam sklepy po sieci i jestem zdziwiony bo do takiego litrażu jest już spory wybór ryb i innej ekipy łażącej po zbiorniku. I tu mam do was pytanie czy takie coś jak na razie mam wybrane to nie będzie za dużo jak do mojego zbiornika.

Do zalania zbiornika użyję wody z działającego zbiornika +- 90l
I tak na przyszły tydzień planuję zamówić 10 kilogramów żywej skały + 9kg żywego piachu.
Po około 2 tygodniach planuję zamówić 5 ślimaków turbo, w razie potrzeby krewetkę wundermanii. Po kolejnych 2 tygodniach parka błazenków ( tu mam dylemat, mam chce te z nema ja się bardziej skłaniam ku Amphiprion clarkii ), prócz tego z biegiem czasu dojdą napewno 4 sztuki Nemateleotris decora oraz Pomacentrus alleni oraz moich faworytów w ilości dwóch sztuk Signigobius biocellatus.
Koralowców na razie nie wypisuje bo dzięki uprzejmości naszych akwarystów mam obiecane kilka szczepek na start więc to wyjdzie w praniu. Oczywiście testy też dokupię z biegiem czasu.
Jeśli uważacie aby coś dodać odjąć to proszę o porady. Pozdrawiam
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Cieszę się, że sprzęt powoli dociera ale...co ze świetlówkami? Bo o tym nie napisałeś, czy masz.
Mimo całej wody z działającego zbiornika ja bym się nie porywał na wpuszczanie ryb już po 2 tygodniach - wg mnie minimum 4 tygodnie do jakiegokolwiek życia. Na forach morskich by Cie zjedli za tak wczesne zasiedlanie baniaka ;P

A co do ryb - o ile clarki i decora to dobry wybór o tyle pozostałe 2 pozycje - chybione. Signigobius biocellatus nie jest łatwa do utrzymania (wybredna co do jedzenia a jak podrośnie to lubi mooocno kopać) a ta druga bywa agresywna szczególnie w tak małych baniakach.

Ogólnie ja więcej niż 4-5 rybek bym nie wpuszczał. co najwyżej do tego jeszcze z 2 amboinensis krewetki i będzie ok.

No i co do piasku...mi poszło 4,5 kg na moje akwarium...więc 9 kilo do Ciebie będzie za dużo. Kup 2x3kg i będzie aż nadto ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cherry_ukasz pisze:Na forach morskich by Cie zjedli za tak wczesne zasiedlanie baniaka
dokładnie, jak czytałem to czas od startu do wpuszczenia ryb liczą raczej w miesiącach niż tygodniach, solniczki zdecydowanie wolniej dojrzewają,
z mojego doświadczenia powiem Ci, że absolutnie nie ma co się śpieszyć z rybami - korale dają wystarczająco radości ;)
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Jako miszcz ciętej riposty powiem tak.. wy się wogle nie znacie:p OO

A tak serio to tylko taki planik jakby prawa Murphiego nie zadziałały. A co wyjdzie w praniu to pożyjemy zobaczymy. Nie powiem nakręcony jestem na maxa na morszczaka bo chyba z tysiąć róznych zbiorników oglądałem ale walczę ze sobą i myślę że będzie dobrze a jak nie to mnie geniorek pogonii:p

Tak podsumowując cieszę się że tak chętnie doradzacie bo to chyba najlepsza pomoc jaka może być :D
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Tylko bierz namiar na to, że Clarki to docelowo spore ryby, więc to 90 litrów może być dla nich zbyt mało, nemo się moim zdaniem lepiej sprawdzą. Może stadko chromisów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”