Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dobór sprzętu/obsady do akwarium morskiego(około 100 litrów)

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Dobór sprzętu/obsady do akwarium morskiego(około 100 litrów)

Post autor: urquel »

Z racji tego że mam dziś za dużo czasu to sobie pogrzebałem na necie w poszukiwaniu sprzętu i chciałbym się dowiedzieć czy to co sobie upatrzyłem nada się do takiego litrażu.

Filtr RO: filtr

Do tego pewnie dwie koralie nano
generalnie to interesuje mnie ten zestawik.
Jeszcze mało wiem na tematy morskie i stąd prośba do was o porady w sprawie sprzętu bo powoli chciałbym zacząć kompletować swój zestawik.

W zbiorniku docelowo chciałbym trzymać miękasy + jakaś ekipa sprzątająca i może parka błazenków.

Jeśli temat zamieściłem w złym dziale proszę o przeniesie.
Pozdrawiam

Edyta: Poprawiłem link do zestawu filtracyjnego

Tunze - zestaw filtracyjny
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2010, 16:14 przez urquel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Mam bardzo podobny filtr RO, membrana tylko większa 100 galonów, różnica w cenie 10zł, ja bym brał większą. Napisz jakie ciśnienie będzie miała podawana woda i jej temperaturę.

Koralię Nano używam w akwa słodkowodnym i mam mieszane odczucia co do niej - drugi raz bym jej nie kupił.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Co do Koralii ja na swoja nie narzekam :) a kupujac RO warto pamietac o nakladce DI z żywica-przydatna sprawa.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

mam taki sam filtr Ro i mogę spokojnie polecić. Tak jak pisał Gekon ważne by za filtrem był jeszcze housing z DI
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

gieniorek pisze:ważne by za filtrem był jeszcze housing z DI
bez tego nie da rady?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

pewnie że da rady ale woda nie trzyma takich parametrów. Bez DI na drabiniance miałem straszne problemy z dinoflaglantes, a po dołożeniu DI jak ręką odjął

[ Dodano: 2010-08-15, 10:40 ]
urquel pisze:Tunze - zestaw filtracyjny
za 600 można pokusić się o jakiegoś małego bubble magusa albo o jakąś używkę. Z tego co słyszałem to te modele tunze nie cieszą się dobrą opinią
a jeśli szukasz coś tańszego to do 100 spokojnie taki midiflotor wystarczy http://www.aquatika.pl/product_info.php ... cts_id=185
albo coś droższego http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ts_id=1202 a do tego jako napęd http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ts_id=1563. Używałem takiej pompy przez ponad rok z weipro sa2016 i naprawdę nieźle się sprawowało
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Jeżeli chcesz 100 litrów to masz dwa wyjścia:
1. Albo wiercić dziury w akwarium i robić sumpa wtedy wybór odpieniaczy masz duży, ale koszta nie są niskie.
2. Robisz pudełko przelewowe i panel zewnętrzny gdzie chowasz wszystkie sprzęty i dodatkowo możesz sobie zrobić tam refugium
3. Robisz panel wewnętrzny jak ja. Ma to tylko wadę, że zabierasz miejsce ze zbiornika.
4. Możesz nie robić nic i sprzęty włożyć do akwarium :)

Przy opcji 4 możesz wybrać coś takiego: http://www.morskie.com/tunze-doc-skimme ... p-341.html

Jeśli chodzi o cyrkulację, to myślę, że na 100 litrów to koralia 1 i koralia nano lub 2x Koralia 1. Dwie Nano to jak patrze na swój zbiornik będzie chyba wciąż za mało. Mam teraz Nano + wylot z panela pompy 600l/h, która robi niezły obieg ale to wciąż mało i dołożę albo koralie nano lub 1.

Światło do 100 litrów to proponuje 2 aktyniki + jedną zwykłą - u mnie się to sprawdza a światło wcale nie jest tak niebieskie jak mówią.

P.S. Jakbyś zamawiał cyrkulacyjne Koralie to daj znać wiem, gdzie kupić taniej i byśmy zamówili jedną przesyłką bo ja muszę dokupić jedną cyrkularkę jeszcze.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

przy stu litrach to najlepszym rozwiązaniem jest chyba panel w akwa - tak jak pisał Łukasz. Ważne żeby było gdzie pochować sprzęt
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Dzięki panowie za podpowiedzi.
Tak sobie myślę, że troszkę za małe mam akwarium na panel (60x40x40). Także pewnie wezmę ten midiflotor co Geniorek zapodał a dwa że trochę nie pewne mam ręce do majstrowania.

Jest jeszcze taki problem że zbiornik mieszka na podłodze i wiercenie w dnie odpada bo szafka równa się z całkowitym przemeblowaniem pokoju.

Cherry jak coś to wal pw i się zgadamy, bo ja się nie spieszę.

A co do nakładki na filtr RO to muszę brać konkretnie do danego modelu?
Na razie chyba tyle.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Wiesz, co do majsterkowania to zawsze ktoś pomoże ;) więc to nie jest problem :)

Jeżeli nie chcesz wiercić i robić sumpa ani kleić panela do środka to może pomyślisz o zewnętrznym panelu ze szkła i pudełkiem przelewowym - widziałem wiele takich rozwiązań i ludzie je sobie chwalili. Poza tym wiesz, jak będziesz potrzebować włożyć z czasem jakieś media filtracyjne czy czasem nawet głupią watę perlowaną to bez panela/sumpa będzie to bardzo trudne. No i tak to nawet można zawsze zrobić filtr glonowy...

Na prawdę pomyśl dobrze by później nie żałować ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Dziś zamówiłem Filtr Ro : http://www.waterpure.pl/index.php?p457, ... zna-100gpd i zastanawiam się jaką nakładkę DI do tego zamówić.


Na razie znalazłem jeden sensowny, przynajmniej według mnie: http://www.korale.pl/product_info.php/products_id/377

Jakby ktoś się wypowiedział na jego temat ewentualnie doradził inny, będę wdzięczny.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Filtr RO to aż nadto dla Twoich potrzeb, ale zawsze będziesz mógł wspierać innych akwarystów ;P

A co do żywicy to się gieniorek wypowie - ja jeszcze nie czuję tematu :/

A jak kompletowanie pozostałego sprzętu? :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Pozostały sprzęt to dopiero po 28 jak Sąd kasę przeleje bo na razie krucho a w czwartek jeszcze Zakopane.

Filterek większy bo się przyda na przyszłość a i zawsze będę mógł wspomóc tak jak to napisałeś ładnie Łukaszu.

Także wstępnie start zbiornika planuje na ~10 września tylko jeszcze Kraków po drodze odwiedzę po skałkę i można będzie zaczynać.

A jak będą pieniądze na koncie to się Łukaszu odezwę w sprawie zakupów.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

urquel pisze:Pozostały sprzęt to dopiero po 28 jak Sąd kasę przeleje
czemuż to Sąd??
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Bo Krzysiek pracuje w tej zacnej instytucji ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”