Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Solniczka - czas zacząć

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Marta/Marcin
Posty: 26
Rejestracja: 16 wrz 2010, 20:51
Imię: Marta-Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 112

Solniczka - czas zacząć

Post autor: Marta/Marcin »

Witam zastanawiam się nad założeniem nowego akwarium, albo paletkarium albo morszczak i w tym temacie mam do was dużo pytań z tym związanych.
No więc przejdźmy do pytań ;p
1 czy akwarium słodko wodne może być używane do morskiego ?
2 jaki filtr, (gdzie kupić, jak zrobić itp)
3 jaki litraż użyć aby można było hodować jakieś ciekawe zwierzątka
4 co będzie potrzebne do założenia takiego akwarium
5 czy w morszczaku podmienia się wodę i odmula dno ??( pytanie troszkę głupie ale dla pewności zapytam )
6 może polecacie jakieś sklepy internetowe z takimi rzeczni aby podliczyć sobie mniej więcej cenę powstania ;))
Dla chcącego nic trudnego :)
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 262
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

1 - tak
2 - można użyć dużej ilości "żywej skały" jako naturalny filtr, lub zbudować sump (w środku znajduje się przeważnie odpieniacz, żywa skała, glony i pompa). Nie widzę tez problemu by użyć zwykłego kubełka
3 - zależy kto co lubi, przy 100 litrach mamy już szeroki wybór, przy mniejszych ok 50 litrach tez można sobie sporo wybrać
4 - akwarium, filtr RO, sól morska, skała, odpieniacz (niekoniecznie), pompy cyrkulacyjne, testy, światło, grzałka.
5 - na pewno podmienia, co do odmulania nie wiem bo nie doszedłem do tego etapu ;p
6 - Nano-reef - ciekawa strona z forum o tematyce morskiej oraz sklep
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 0:24 przez suplement, łącznie zmieniany 2 razy.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

suplement pisze:Nabo-reef
nano-reef ;)
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 262
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Dzięki Artur, mała literówka, której nie zauważyłem, ale już poprawione 8)
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

5- wodę podmieniasz, bardzo regularnie, zwłaszcza jak nie ma odpieniacza, co do odmulania jak dojdziesz do momentu sypania piachu i zrobisz wszystko ok to nie będziecie mieli dużo roboty, resztki zjadają kraby krewetki i rozgwiazdy. Zostaje tylko kwestia odchodów :) No chyba ze się cyjano rozlezie to wtedy trochę dłubania jest.

Co do 6 to powiem ze podszedł bym sceptycznie. Wg mnie ich sklep jest jednym z droższych na necie. Wybierz litraż, najlepiej akwarium robione na wymiar o sporej wysokości i głębokości

Przykładowo 120x60x60 -430L
Ciut mniejsze: 70*55*55 - 210 L
czy najmniejsze: 60x40x40 - 96L

Przy wyborze akwa musisz patrzeć na oświetlenie, w tym wypadku np 4 świetlówki 24w T5 (długość 60cm) dla 96L

Przy tych większych już HQI + świetlówki t5

Jak piko rafki to power compact i litraż do 60 L :)

Czytaj na nano reef forum, sporo wieści ale strasznie podchodzą jak do jeża do nowego członka :P Najlepiej poczytać i zaproponować sprzęt i zapytać czy będzie ok, wtedy doradzą co źle.
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

To może i ja się wypowiem. Może za długo w temacie nie siedzę, ale coś tam poczytałem i własnego doświadczenia nabrałem...

Więc po pierwsze można zaadoptować akwarium słodkowodne na morskie. Jednak wraz ze wzrostem litrażu to proponuje dno wykleić spienionym PCV - skała trochę waży a ustawia się ją bezpośrednio na dnie baniaka.

Jeśli chodzi o kwestię litrażu to po części zgodzę się z poprzednikiem - najmniej co to 60x40x40. tylko do takiego szkła albo sump(może być niewiele mniejszy od baniaka, jeśli nie macie miejsca na większe akwarium to sump zrobi niezłą robotę - refugium, cały sprzęt tam schowacie i dodatkowo macie dużo więcej wody w obiegu) albo jakiś Reefpack. Wklejenie panela do takich wymiarów spowoduje problem z doborem świetlówek.
Jak dla mnie wymiar na początek dobry byłby 100x50x50 lub 120x60x60. Do obu nie ma problemu z długością świetlówek, czyli niedoświetlonymi bokami.

Ogólnie to jestem za rozwiązaniem z sumpem. Polecałbym Wam jednak rozmiar 100x50x50. Dlaczego? Ano dlatego, że wraz ze wzrostem litrażu koszta utrzymania rosną logarytmicznie - im większy litraż tym większe zużycie prądu(więcej światła, mocniejsze pompy), większy koszt założenia(większe pompy, większy odpieniacz, więcej skały...) no i koszt utrzymania (więcej pokarmów, więcej soli do podmian, więcej suplementacji).
Także ja jestem za tym litrażem. Zależy też ile macie kasy do wydania.

Co do podmian to wcale tak dużo się nie podmienia. Znam ludzi, co podmieniają 5% na 2 tygodnie albo jeszcze rzadsze podmiany robią. Zależy co się trzyma w środku w akwarium oraz jakim sprzętem się dysponuje.

Oczywiście opcja z sumpem jest pare razy droższa niż opcja z panelem. Widziałem akwarium 120x50x50, gdzie był wydzielony panel 20x50x50 i wcale głupio to nie wyglądało, a odpieniacz, grzałka, refugium - wszystko się zmieściło.

Co do sklepu...e-rybka jest wporządku. Poza tym często odwiedzam sklep Akwa-Marin w Krakowie i powiem, że sklep wzbudza moje zaufanie(i nie tylko moje) ceny są przystępne(może nie najtaniej).

Pozdrawiam i wrazie czego służę pomocą
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”