Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

"Żywa skała" własnej roboty

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

"Żywa skała" własnej roboty

Post autor: suplement »

Według mnie ciekawy temat do poruszenia, przy dużych zbiornikach można sporo zaoszczędzić, jedyny minus to czas jaki trzeba odczekać, aż nam skałka zobojętnieje i zasiedli się życiem.

Plusy:
- tani cement (dostępny np. tutaj: http://www.allegromat.pl/aukcja66007 )
- żwir koralowy potrzebny do produkcji też nie jest ogromnym wydatkiem
- samemu można nadać kształt skale
- pakując do środka plastikowe kuleczki możemy zmniejszyć ciężar konstrukcji

Minusy:
- jak wspomniałem długi okres dojrzewania skały by nadała się do zbiornika
- podmiany wody RO (wydatek dla osoby nie posiadającej filtra)


Więcej informacji:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=389
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Postanowiłem sprawdzić ten sposób stworzenia "pseudo żywej skały".

Kupiłem cement portlandzki - 11 zł. 25 kg
Wyciągnąłem grys koralowy, który mi zalegał w szafie, gdym chciał kupić to chyba kilogram kosztuje w granicach 6-7 zł.
Butelkę wody RO uciułałem z filtra i do dzieła.

Mieszałem po trochu w wiaderku do otrzymania potrzebnej konsystencji i układałem na styropianie kształty jakie mnie interesowały:

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>


Przez prawie tydzień całość twardniała i była polewana wodą RO raz na dobę. Teraz przeniosłem wszystko do małego akwarium, zaleję wodą RO i będę robił podmianki z początku często, a z czasem coraz rzadziej. Oczywiście w zbiorniku będzie pracował mały filterek by jakiś ruch wody tam był

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>


Po trzech miesiącach planuję przeprowadzić testy wody i jak wszystko będzie ok to przejdę do zalewania wodą z podmian. Jak tylko zasiedli się na nich życie to trafią do docelowego zbiornika jako podstawki pod szczepki oraz podstawa do ułożenia konstrukcji z oryginalnej żywej skały.

PAMIĘTAJCIE TYLKO, ŻE TAKA SKAŁA NIE ZASTĄPI ŻYWEJ, JEDYNIE MOŻE BYĆ DODATKIEM !!!
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 19:15 przez suplement, łącznie zmieniany 1 raz.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Kiedys gdzies czytalem ze wlasnie w USA tworzyli sztuczna rafe z kawalkow wlasnie cementu ktore rok wczesniej wrzucili do morza.

Zastanawia mnie to moczenie w wodzie RO. Dlaczego nie od razu uzyc wody z podmian ? A co do cementu... Zastanawiam sie czy nie mozna by uzyc zaprawy CERESIT CR-65 jest to zaprawa do zbiornikow z woda pitna wiec teoretycznie nie bedzie miala jakichs dziwnych dodatkow. Stosowalem to do robienia tla i puki co dziala. Nie wiem czy duza ruznica bedzie miedzy slodkowodnym ekosystemem a slonowodnym dla zywotnosci tej zaprawy.


Tak czy siak pomysl mi sie podoba. Kolejna ciekawa rzecz do robienia na dlugie zimowe wieczory :)
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

dnolek pisze:Zastanawia mnie to moczenie w wodzie RO. Dlaczego nie od razu uzyc wody z podmian ?
Przypuszczam, że po to by się pozbyć "świństw" jakie mogłyby się tam znajdować oraz obniżyć PH bo z początku będzie bardzo wysokie. W pierwszej fazie wodę trzeba wymieniać co 2-3 dni więc zużyłbym mnóstwo soli do podmian w głównym zbiorniczku ;)

Co do innego cementu to nie wiem, wyczytałem o sposobie z tym rodzajem więc się tego trzymam.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
LaJon
Posty: 390
Rejestracja: 22 paź 2010, 9:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 30l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: LaJon »

Nie lepiej wyglądałby biały cement? skład jest bardzo podobny.. ewentualnie cena wyższa, ale wizualnie wydaje mi się ładniej wygląda :)
tak przygotowane skały można po 24-48h godzinach wkładać do wody :) bo cement wiąże dość szybko.
Chodź! Pokażę Ci gdzie leżą smaczne liście...
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Z początku lepiej by wyglądał (chyba, że będzie raził bielą w kolorowym zbiorniku), ale jak "skały" zarosną algami wapiennymi to nikt nie będzie wiedział co pod spodem jest.
30 litrów robaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”