Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

sprzet i zycie. Solniczka 100l. koszty?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

sprzet i zycie. Solniczka 100l. koszty?

Post autor: jogi_18 »

Witam.
Jako, ze posiadam akwarium 240l roślinne i lubię nowe wyzwania to chciałbym spróbować z solniczka.
Mam stare akwarium 120x40x50h które mogę przerobić na sump i umieścić tam wszystkie potrzebne sprzęty.
Akwarium jakie chcianym założyć to coś kolo 100l nie więcej gdyż mieszkam z rodzicami i budżet rodzinny nie przewiduje wysokich wydatkowy na energie elektryczna, która i tak jest według mojej mamy zużywana nadmiernie przez moje roślinne akwarium.
Chciałbym założyć akwarium z blazenkami ponieważ bardzo fascynują mnie te ryby. Ma to być akwarium dla typowo początkującego. Wiedza, która na ten czas posiadam na temat akwarium morskiego jest niewielka ale bardzo lubię czytać wszystko na temat akwarystyki i z czasem na pewno przeczytam co trzeba, aczkolwiek chciałbym zrobić rozeznanie ile $ muszę zaoszczędzić do wakacji. Dodam ze lubię majsterkować i pomysły DIY są jak najbardziej wskazane. Tu rodzą się moje pytania. Co mogę zrobić samemu, a co muszę kupić? i jakie będą koszty założenia takiego zbiornika? interesuje mnie wszystko. od kosztów akwarium u "typowego" szklarza zajmującego się produkcja i sprzedażą zbiorników, po żywa skale, ekipę sprzątająca, korale, ryby, i inne żyjątka. tak bym prosił o orientacyjne przynajmniej dane. kwota jaka mogę zaoszczędzić i wydać na wszystko to coś około 3000zl, ale im mniej tym lepiej. Dodam iż chciałbym użyć tego 240l akwarium jako sumpa.
Dziękuje z góry za wszelkie odpowiedzi i sugestie
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Po pierwsze: robienie sumpa WIĘKSZEGO od zbiornika docelowego to nieporozumienie. Jak chcesz użyć starego baniaka to po prostu rozklej go i daj szyby szklarzowi to zrobi z niego Ci sumpa.

Napisałeś 100 litrów akwarium. A jakie wymiary?

A co do całkowitej wyceny razem z życiem to się tak nie da. Nie da się wycenić życia ponieważ można kupować korale w sklepie a można od ludzi z forum i to 2 różne ceny to raz a dwa można kupować korale za 100 zł a można za 400 zł i więcej i jednych możesz kupić 7 i już zamykasz budżet a drugich 30 i też zamykasz budżet.

Co możesz zrobić sam?
1. Lampę
2. Odpieniacz
3. Szafkę
4. Koronkę
5. Hydraulikę

Także określ się jakich wymiarów ma być baniaczek. Podpowiem, że najlepiej jak najszerszy, długość mniej więcej taka jak świetlówek, głębokość 50 cm.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Dziękuje za naprowadzenie.
Zbiornik jaki mnie interesuje to kostka 45x45x45 lub trochę mniejszy, gdyż chciałbym oświetlać go lampa hqi 70W plus ewentualnie jakie świetlówki. Co do życia to jak wspomniałem wyżej chciałbym aby to był zbiornik urządzony typowo po te konkretne ryby. Co myślisz o takim zbiorniku? nadaje się dla zupełnie początkującego? i jakiej pojemności miałby być sump? Szafkę już posiadam i akwarium max możne mięć 45 cm szerokości a długość nie gra roli gdyż jest to komoda 250cm. Jakie wymiary byś proponował? pamiętając ze akwa ma być oświetlane lampa hqi 70w.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Osobiście nie jestem zwolennikiem HQI. Jedno co dobre w HQI to to, że widać bliki na skale i pasku od falującej wody - jak dla mnie to jedyny plus. Może dlatego, że niegdy nie miałem HQI. Wiem jednak, że jest spory problem z temperaturą jaką HQI wytwarza - szczególnie w lecie.

Jeżeli kostka 45x45x45 to świetlówki będą Ci wychodzić poza akwarium - najkrótsza T5 lub T8 aktyniczna do morskiego ma 60cm długości więc będzie Ci świecić poza akwarium.

Osobiście jeżeli stawiałbym bańkę to zrobiłbym na 60x45x45 (jeżeli już chcesz taki wymiar) i oświetlałbym 4x24W T5. Masz dużo większą możliwość doboru spektrum światła no i T5 mniej się grzeją od HQI.

Ogólnie jeżeli chodzi o błazny to one dużo miejsca nie potrzebują bo są to raczej rybki przywiązane do "swojego domku", ale wierz mi na pewno na samych błazenkach się nie skończy i szybko będziesz chciał większe akwarium...więc po co płacić dwa razy?

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ewentualnie możesz też przemyśleć temat braku sumpa :)

co do oświetlenia to również jestem zwolennikiem T5 zamiast HQI
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Artur___ pisze:ewentualnie możesz też przemyśleć temat braku sumpa :)
Dokładnie, bez sumpa też można żyć, ale moim zdaniem sprawdza się to raczej przy mniejszych zbiornikach jak w przypadku moich 107 l. (w pewnym sensie rolę sumpa pełni kubeł). Przy wielkich akwariach pewnie bez sumpa by się nie obyło, zaraz pełno syfu latałoby w wodzie.
30 litrów robaków
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

No i nie martwisz sie ze sprzet zagraca akwarium jak masz sumpa :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

cherry_ukasz pisze:robienie sumpa WIĘKSZEGO od zbiornika docelowego to nieporozumienie
Ale dlaczego od razu nieporozumienie? Pomysł może wydawać się szalony na 1 rzut oka ale po dłuższym zastanowieniu możemy dojść do zgoła odmiennych wniosków.
Po pierwsze stosując duży sump przy relatywnie małym zbiorniku głównym znacząco zwiększamy objętość wody w całym obiegu, zwiększając tym samym stabilność naszego systemu. Bo czym się różni spory baniak ok. 300 litrów z panelem, od takiej kostki 45x45x45 czyli 90 litrów + ok. 200 litrów netto w sumpie – jak dla mnie niczym. Ale 300 litrów z panelem brzmi poważniej niż 90 litrów z sumpem ;). Stosując taki setup możemy uniknąć robienia w górnym akwarium gruzowiska, tworząc zwierzakom konieczny lebensraum. Konieczną filtrację uzyskamy zatem wrzucając większą część skały do sumpa, gdzie nadal spełniać będzie funkcję filtratora. Dodatkowo rozwiązuje nam się problem z gratami w głównym akwarium –gdzieś przecież trzeba wsadzić odpieniek. Dzięki dużemu sumpowi można także poszaleć w głównym zbiorniku, sporo więcej życia nie wpłynie negatywnie na stabilność całego systemu – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku ;).
Tak więc moim zdaniem jeśli masz tylko możliwość na obecnym etapie założenia baniak z sumpem , to jak najbardziej tak. Tym bardziej większy sump teraz, nie oznacza, że za rok po paru przeprowadzkach, będzie w sam raz do głównego zbiornika. Bo jak nam wszystkim wiadomo apetyt rośnie wprost proporcjonalnie do jedzenia. Przynajmniej za jakiś czas wymienisz tylko górę. W tym przypadku wiem co mówię bo pierwszy sump (ok. 100 litrów) obskoczy w ciągu roku trzy akwaria, gdzie pierwsze miało tylko 50 litrów…
Co do wyboru oświetlenia to ogólnie wiadomo że jestem fanem HQI, wiec moja opinia nie będzie w pełni obiektywna… ale… na chwilę obecną na rynku dostępna jest tak duża gama żarników do solniczek, że zawsze sobie coś dobierzemy o pasującym nam widmie. Należy tu wziąć pod uwagę że przykładowo żarnik 10k powiedzmy aquamedica świeci zupełnie inną barwą niż 10k blv, inaczej świeci na balaście magnetycznym a inaczej na elektronice itd. itd.
Odnośnie wytwarzanej przez HQI temp. to faktem jest że chłodne to one nie są ;) jednak poziom temp można spokojnie zniwelować porządnym wentylem i zastosowaniem statecznika elektronicznego. Ponadto HQI co do zasady wieszamy na ok. 30 cm nad taflą wody a świetlówki z reguły montowane dużo niżej, często w pokrywie, więc różnica w grzaniu nie jest tak wielka. Pisząc o oświetleniu powiedzcie jak cenowo wypadnie skompletowanie oświetlenia na t5 do tego baniaka – świetlówki stateczniki i cała reszta?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

gieniorek pisze:Pisząc o oświetleniu powiedzcie jak cenowo wypadnie skompletowanie oświetlenia na t5 do tego baniaka – świetlówki stateczniki i cała reszta?
przy Łukaszowym założeniu, że zbiornik ma 60cm
3x24W na ATI (aqua blue, actynic, blue plus)+statecznik+oprawki 300zł

można oczywiście świetlówki dobrać zdecydowanie tańsze

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 288b375012
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 6be7c73a17
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

to na hqi wychodzi :
-statecznik 140 zł,
- żarnik - powiedzmy taki http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... b05bd011a5 - 200 zł,
- halopak - by casto/na odbłyśnik - 15 zł
- kable - 20 zł
więc wychodzi drożej - ale żarnik z górnej półki
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

I właśnie dlatego pomyślałem na wykorzystaniem tych 200 l jako sumpa. Maja zbiornik roślinny nauczyłem się za nad filtracja nie istnieje wiec dlaczego by nie wykorzystać tego założenia w zbiorniku morskim? Nie wiele jeszcze wiem o solniczkach lecz na proste myślenie (nie zawsze prawdziwe) wydaje mi się, ze dużo łatwiej zapanować nad większym i bardziej stabilnym zbiornikiem, którego niestety nie mogę postawić ze względów finansowych. za to mogę zastąpić zbiornik większym sumpem, w którym będzie więcej wody i moim zdaniem będzie dzięki temu cały ekosystem w akwarium bardziej stabilny i wybaczy więcej błędów początkującego. Co do stwierdzenia w miarę jedzenia apetyt rośnie to jest prawdziwe lecz sam posiadam akwarium słodkowodne o wymiarach 120x40x50h inie postawiłbym większego( no może 120x50x50 ale to ze względu ze w wąskim zbiorniku ciężko się układa aranżacje z roślin i jest mało miejsca na manewry nożyczkami). Co do oświetlenia to strasznie podobają mi się refleksy na wodzie i elementach wystroju. Widziałem takie akwarium słodkowodne z właśnie takim oświetleniem i w porównaniu do mojego (oświetlenie T5) to zupełnie inna bajka.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

z tym sumpem to ja już sam nie wiem :/
(biorąc pod uwagę, że masz ograniczony budżet) chcesz postawić 100l na górze i 200l na dole,
a co stoi na przeszkodzie żeby postawić 200l na górze, a 100l na dole?

jeżeli ilość skały jaka trafi do obiegu nie zmieni się, to również można użyć ilości światła (W) takiej jak do 100l - odpowiednio umiejscowione światło dokładnie nad skałą pozwoli na prawidłowy rozwój korali,
plusem takiego rozwiązania będzie dwukrotnie większa ilość wody do pływania dla ryb
dołożyć trzeba będzie do szafki i do dodatkowego obiegu wody (ale to akurat nie są zabójcze kwoty - przynajmniej cyrkulacja)
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Co do tych 200L na gorze to raczej odpada. Mam ten zbiornik 200l ale jest porysowany i nie bardzo nadaje się do postawienia jako akwa dlatego pomysł z wykorzystaniem go jako sumpa. Po drugie przy Twoim rozwiązaniu musiałbym zamówić zbiornik u szklarza 200l co z wycięciami otworów i wstawieniem sumpa powiększa koszty. dlatego chciałbym postawić zbiornik około 100L i myślę nad 60x40x40 lub kostka 45x45x45.
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

podłączam sie do tematu, i mam pytanie czy woda na dolewke musi być zawsze z po RO+DI no i czy ta wode solimy czy tylko przy podmiankach solimy??
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Woda na dolewke ma byc woda po filtrze RO + DI.Tej wody nie solimy.Solimy wode tylko przy podmianach.Podmiany w zależnosci od wielkosci akwarium i obsady a takze wieku zbiornika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”