Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

112L Kilka pytań

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

z tego co wiem w żadnym pudełku nie ma rewizji, ale mogę się mylić. Zawsze możez zrobić komin zewnętrzny, coraz więcej akwarystów decyduje się na taki krok.
Pompa ma raczej za małe podnoszenie. Poczytaj na necie gdzieś widziałem załączone wykresu spadku mocy w stosunku do wysokości ponoszenia. Lepsza powinna być NJ2300 zawsze naddatek posłuży jako częśc cyrkulacji.
Morelia
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:47
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Krosno
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Morelia »

No właśnie tez później zacząłem się zastanawiać nad spadkiem wydajności tej pompy.
A nie wystarczył by Eheim 1002? Ma wydajność 1000L ale wysokość podnoszenia 2m. Więc sądzę, że na wyskości 1m było by ok 600l/h. Ta pompa ma przewagę nad tym NJ2300 i NJ1700 cenową, oraz mniejszy pobór mocy, zapewne też chodzi ciszej...
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

możesz spróbować ale przy moim obeigu 2500 moc pompy na górze spada do ok 1200-1300, więc oby nie było za mało. U mnie np nj 1200 chodzi wyłacznie jako napęd do filtra peletek, a pompując parę razy wodę z wiadra na ziemi do górnego baniaka (czyli coś jak obeg ;) ) pompa ledwo dmuchała przy wężu 1/2 cala. Lepiej wydać parę złotych więcej niż zarzynać mniejszy model. Przy kupnie mocniejszego obiegu oszczędzasz parę złotych na pompach cyrkulacyjnych. Przy tej wielkości zbiornika można pomyśleć nad jedną mocniejszą pompą główną gdzie powrót rozdzielasz na kilka strumieni. A co do poboru mocy to uwierz mi moc pomp to najmniejszy problem, gorzej jak przyjdzie do kompletowania oświetlenia :roll:
Morelia
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:47
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Krosno
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Morelia »

I właśnie dlatego staram się unikać tego dodatkowego ciepła zwłaszcza, że oświetlenie mam 4x24. Cyrkulację mam też już dość mocną bo 3000l/h i myślałem że może te 600l/h z pompy ładnie to dopełni. Ale może racja lepiej mieć nadmiar i przykręcać...
Głośne te mocniejsze New Jet-y?
Jeszcze jest Atman 306 2000L/h i podnoszenie 2m. Ale on chyba strasznie traci moc z wysokością prawda?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”