Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc przy zakładaniu solanki.

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Pomoc przy zakładaniu solanki.

Post autor: jonybrawo »

Witam

chciałem prosic o pomoc przy założeniu solanki 72L, będzie to podstawowa wersja łatwa do prowadzenia, prosze o podpowiedzi dot. poszczególnych etapów zakładania takiego akwarium.

Poniżej moje planowany baniak na podstawie innych wątków.

Obrazek

Co myślicie, jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja mam podobnie (u mnie panel jest niestety osobno, a nie wygospodarowany ze zbiornika) i wszystko sobie hula - nie wiem tylko czy 7cm to nie za mało na swobodne grzebanie ręką, mój panel ma 10cm i miejsca w środku za wiele nie ma

kolejny etap to zebranie całego sprzętu (grzałka, pompy cyrkulacyjne do akwa i do poboru wody do panela, światło, mały odpieniacz [choć pewnie nieobowiązkowy] a później to już żywa skała i woda z działającego baniaczka)

tylko jakie tam świetlówki włożysz to nie wiem :/ - do wyboru zostaję kompakty lub ledy
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Zgadzam się z Arturem, 10cm na panel to wcale niedużo. Ja bym zmienił wymiary na 45*45*40, po odjęciu panela zostanie ci 63L na życie a i panel na wąskiej ściance akwarium jakiś taki niepraktyczny do schowania, rzecz gustu.
Obrazek
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Artur a jak podzielić ten panel ma znaczenia jaka jest 1,2,3 kompra i odległość miedzy 2 a 3 komora oraz co gdzie poumieszczać.

Dodatkowo pytanie ile Watów na litr zrobić
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Podpisuję się pod tym co napisali moi koledzy wyżej - panel minimum 10 cm. ja mam 12 cm i i tak mam problem z włożeniem ręki na dno panela ;).

Ogólnie to dostosuj rozmiary baniaka pod świetlówki jakie chcesz zastosować. No i nie rób wąskiej kiszki - głębokość przynajmniej 30 cm a wysokość też 30-35. Inaczej zrobi Ci się akwarium tzw nieustawna kiszka ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Dzięki za uwagi a co do oświetlenia myślałem o tych ledach halogenach bo można je ładnie poukładać tylko nie wiem ile watów na ten baniak mi trzeba?

Po zmianach:

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

światła możesz dać między 0,5 a 1W/l - w zasadzie to nadmiar nie grozi

jeżeli chodzi o panel to w/g mnie podział może być - ja w środkowej części walnął bym refugium
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Coś się w litrażu przejechałeś o 10 litrów na plus :) 45*45*40 to będzie 81 liter.

Co do oświetlenia chodzi ci moze o te zarowki?

http://erybka.iai-shop.com/product-pol- ... t-3-W.html

Przy power ledach powiedziałbym ze od 0,25-0,5 w/l powinno wystarczyć.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”