Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

jak się hoduje krewetki czyszczące?

Tu piszemy jeśli chcemy uzyskać porady w sprawie np. identyfikacji, rozmnażania, planowania obsady, karmienia, itp...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

jak się hoduje krewetki czyszczące?

Post autor: Dżoena »

Jeżeli wzrok mnie nie myli- moja krewecia czyszcząca zostanie mamą :mrgreen:
I teraz pytanie: co zrobić, aby dochować się młodzieży? Jakieś konkretne warunki powinny mieć młode? Pożywienie itp...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

W najnowszym numerze magazynu akwarium piszą, że w warunkach domowych nie można rozmnożyć i dochować się młodzieży :evil: Aczkolwiek dla mnie zdanie to jest przecenione...nevermind...
Zdanie to może mieć podstawę w fakcie, że krewecie są mikroskopijne i są znakomitym pokarmem nie tylko dla ryb, ale i dla innych gatunków krewetek. Poza tym osobniki, które dostaną się do sump'a zostaną przemielone przez pompy...albo przez odpieniacz...

Jeżeli chciałbyś sie dochować młodzieży to pewnie przydałby się jakiś zbiornik mały. Jeżeli ja bym był tym szczęśliwcem to w miarę możliwości podpiąłbym mały zbiornik na bypassie mały zbiorniczek pod duży i tam umieścił krewecie. Miałaby świeżą wodę i o tych samych parametrach co w głównym zbiorniku ale bez możliwości przemielenia małych :) Bo "ciąża" trwa tylko 12-14 dni (jeśli dobrze pamiętam)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

za kolejny zbiornik mąż mnie ubije i będzie miał rację :P
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dżoena pisze:za kolejny zbiornik mąż mnie ubije
Wcale go nie musi widzieć - baniak może stać nad sumpem. Koszt to wywiercenie w standarowym baniaku 40x25x25 dwóch dziur, dwa śrubunki i jedna pompa - to wszystko :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

cherry_ukasz pisze: baniak może stać nad sumpem
W szafce z sumpem nie mam oświetlenia- czy nie będzie im to przeszkadzać? Mi by przeszkadzało...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Im raczej nie będzie ;) zresztą - od czego ma się przyjaciół ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Raczej się nie nastawiaj na sukces - z tego, co kiedyś czytałem, rozmnożenie krewetek czyszczących jest łatwe - wystarczy dwie dowolne sztuki, (mają zarówno organy męskie, jak i żeńskie, tyle, że nie mogą się same zapłodnić; u mnie w akwarium kilkukrotnie wypuszczały larwy ), natomiast problemem jest odchów larw, okres larwalny u nich trwa bardzo długo, nie pamiętam dokładnie, ale w okolicach kilkudziesięciu dni. Zdaje się że jak dotychczas tylko w kilku miejscach na świecie udało się je odchować.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

2 krewecie mam. I z tego, co zauważyłam- większa nosi jajka. Dlatego zapytałam- czy jest szansa na sukces. Na razie nic nie będę robić- pozostaje nadzieja, że jeżeli mój mandaryn nie radzi sobie z żyjątkami w skale ( jest ich cała masa) to może coś z larw się uchowa...
Czas pokaże :)
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Nie nastawiałbym się - inaczej już ludzie mający zbiorniki (a przecież krewetki czyszczące są chyba w 90 % akwariów morskich, dodatkowo w sporej części jest masa skały) już by coś o tym donosili. Problemem jest wykarmienie. Te mikroskopijne krewetki, które widać jak śmigają pod skałami sobie zawsze coś znajdą, natomiast larwy mają jakies tam swoje specyficzne wymagania pokarmowe.

Nie piszę żeby cię zdołować, po prostu tak już z nimi jest :)


BTW, zapytam Cię offtopicowo jako specjalistkę od paletek - czy te zarazy zawsze tyle kup walą?? :podwójnie widzę: Wczoraj odsysałem wszystkie gówienka z piasku, dziś rano wygląda dokładnie tak, jakbym od roku nic nie robił....
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Zenonzlasu, cza było sobie czarny bazalt kupić :P u mnie na nim nic nie widać ( więc nie mam pojęcia, jak u mnie jest- tymbardziej mnie to cieszy- bo ja dna nie odmulam :mrgreen:) - a na białym zawsze wszystko wyjdzie ;)
Zenonzlasu pisze:Nie piszę żeby cię zdołować
Nie dołujesz mnie- nie mam czasu ogólnie na zabawy w hodowanie czegokolwiek ( za wyjątkiem tego, co już mam ). Po prostu chciałam wiedzieć- a temat potomnym może się przydać
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zenonzlasu pisze:Zdaje się że jak dotychczas tylko w kilku miejscach na świecie udało się je odchować.
Zenon a dlaczego następnym miejscem na świecie gdzie udaje się odchować krewecie nie może być Boguchwała? :P
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Darek, nie oszukujmy się-
cherry_ukasz pisze:krewecie są mikroskopijne i są znakomitym pokarmem nie tylko dla ryb, ale i dla innych gatunków krewetek. Poza tym osobniki, które dostaną się do sump'a zostaną przemielone przez pompy...albo przez odpieniacz...
To są najważniejsze- wg mnie- zagrożenia. Jeżeli chodzi o pożywienie- może plankton mrożony? bądź coś malutkiego- innego... Amano też potrzebują wiele zachodu do rozmnożenia i tak na prawdę trudno jest to zrobić. Dużo wysiłku, pracy ... Krzyś ma rację, że te krewecie są w większości zbiorników morskich- i nie słychać o sukcesach rozmnożenia, więc coś w tym musi być
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

bo po prostu za dużo zachodu z ich rozmnażaniem. Gdyby ktoś się na prawdę uparł to by spokojnie je rozmnożył i wykarmił - jest tyle bardzo drobnych pokarmów na rynku, że to tylko kwestia poświęcenia sporej ilości czasu i na pewno krewetki można odchować :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Zobaczcie sobie to
http://nano-reef.pl/topic/35199-krewetk ... ntry330322

czyli wszystko idzie w dobrą stronę chyba.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Chyba udało mi się wyhodować maluchy. Dzisiaj zauważyłam jak skakały jak pchełki po pisaku. Po zgaszeniu światła.Widać, że są z dwóch miotów- bo wyraźnie różnią się wielkością. jedne mają ... tyle, co pół pchły. A te większe ok. 4 mm.
Nachodzi mnie ochota, żeby się pobawić w hodowlę :mrgreen:
Oczywiście do innego baniaka by wypadało je przerzucić.
Piasek i skała- na dno pójdzie. Się znajdzie. Co z filtracją i cyrkulacją? Oświetlenie- jakie? Parametry jakie najbardziej odpowiednie? Karmić koniecznie fito czy ewentualnie coś jeszcze wchodzi w grę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby i bezkręgowce morskie”