Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

jak się hoduje krewetki czyszczące?

Tu piszemy jeśli chcemy uzyskać porady w sprawie np. identyfikacji, rozmnażania, planowania obsady, karmienia, itp...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Zbiornik na odchow bez jakichkolwiek ozdob typu piasek i skala, najlepiej fitr gabkowy na brzeczyk i podmiany + napowietrzanie no i lac plankton bo bez tego to poleci szybcikiem, z innego sprzetu to grzalka ale juz bez cyrkulacji, napowietrzacz zrobi wystarczajacy ruch wody a czesci mechaniczne z cyrkulatora moglyby uszkodzic male krewetki.

No I odlawianie trupkow codziennie, poszukaj tematu na RC gosciu pokazywal hodowle razem ze zdjeciami z dosc dobrym opisem krok po kroku lacznie z typami fito ktorych uzywal, z tego co czytalem najwiekszy problem wlasnie z pokarmem bo musi byc mega drobny w pierwszych dniach zycia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Najbardziej zastanawia mnie to, że niektóre są już podrośnięte. Nie mam pojęcia, co one szamały do tego czasu.
Podmiany- w jakiej ilości i jak często? Pewnie uda mi się skitrać ok. 30 l baniak
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Ja u siebie zauważyłem już jakiś czas temu takie przezroczyste niemal krewecie (4-5mm). Co dziwnego siedzą pod skałą za dnia, a jedynie w nocy wyłażą, lecz po włączeniu światła uciekają błyskawicznie.
Próbowałem zrobić zdjęcie, ale musiałbym mieć super szybki aparat z extra obiektywem, bo nawet dobrze przyjrzeć im się nie da. :(
...może sobie pożyczę z uczelni taki na Ethernecie do badania układów wtryskowych (ok. 2000zdjęć/sekundę)... :roll:

A tak serio to może to jest coś takiego, jak u mnie (w końcu skała od Ciebie z sumpa wzięta)?
Akwa mam kostkę AquaELa 30L zakurzoną - mogę Ci w któryś dzień podrzucić. ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

MST pisze: przezroczyste niemal krewecie (4-5mm). Co dziwnego siedzą pod skałą za dnia, a jedynie w nocy wyłażą, lecz po włączeniu światła uciekają błyskawicznie.
To tak, jak u mnie. Wyraźnie widać kształt, nawet ogon 'podzielony' na 2 części. Ja je oglądam przy włączonym świetle w pokoju a zgaszonym w akwarium.
Bartuś, kostkę będę potrzebować, ale nie mam ani grzałki wolnej ani filtra :(
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Grzałkę mam 20W z zestawu, ale nie ma regulatora.
Za pompką/filterkiem popatrzę jeszcze. ;)

Mam jednak nieużywany Fan mikro plus (ten malutki) i kaskadę hailea SL109, ale nie wiem czy któryś się przyda.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

No to dzisiaj zaskoczenie- pierwszy raz widziałam, jak krewetka wypuszcza jajka/ larwy cz jak tam to zwał. W toni pływało tysiące małych punkcików. Sesja fotograficzna była ( zobaczymy, czy coś się uwieczniło).
Szkiełko na krewecie odpalone ( dzięki Bartuś). Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie. Na razie w nowym szkle są tylko te z dzisiaj. Tych starszych na razie łowić nie będę, bo jak przeżyły to niech żyją. Do tego skałę chyba całą musiałabym wyjąć :/
A- i filterka nie włączam bo wciąga krewecie. Tylko jak im cyrkulację w takim razie zrobić?
No i chyba fito będzie mi potrzebny...
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Dżoena pisze:A- i filterka nie włączam bo wciąga krewecie. Tylko jak im cyrkulację w takim razie zrobić?
A jakby ten filterek wyłożyć watą filtracyjną i np. zmniejszyć przepływ? Też wciągnie?

Co do cyrkulacji to jeszcze można spróbować z pompką napowietrzającą podłączoną do rurki z zwężką Wenturiego (czy innego dziada) coby zasysało wodę za bombelkami powietrza. Zaraz wrzucę zdjęcie o co mi chodzi. :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

MST pisze:zwężką Wenturiego
Można to w zoologu dostać?
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Postaram się Ci to jutro wieczorkiem podrzucić, tylko pompkę będziesz potrzebować, bo swoją mam w odpieniaczu używaną. ;)
Są to elementy z deszczownicy do filterka AquaEL'a + ta zwężka od filtra bezpośrednio, ale można je podpiąć do pompki membranowej.

Obrazek

Objaśnienie:
niebieski - woda
zielony - powietrze

Powietrze przepływając pod nawet niewielkim ciśnieniem pociąga za pomocą zwężki (ten, jakby trójnik, do którego jest wężyk podłączony) poprzez stworzenie podciśnienia w niej wodę od dołu. Następnie woda wypychana za pomocą powietrza z rurki powoduje ruch wody, oraz pociąga za sobą wodę od dołu. Jest to raczej najbezpieczniejsze dla krewetek - może je jedynie pociągnąć i będą miały "karuzelę" i ew. niesmak po zakręcie :P , ale raczej bezpieczniejsze to od filterka. ;)
Pompkę podłączasz tam, gdzie ten "koreczek". :)
Awatar użytkownika
b@ndziork@
Posty: 4197
Rejestracja: 17 lip 2010, 13:25
Imię: Marta
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l roślinne
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: b@ndziork@ »

Asia, szybciutko dawaj zdjęcia i trzymam kciuki za maluchy, kurcze, to musiał być piękny widok.....zazdroszczę :)
Pozdrawiam
Marta
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ja mam grzałkę eheim jager 100W nieużywaną, koralia nano też się w szufladzie znajdzie. Szkiełko o wymiarach 29x15x18 też by było. Mógłbym też użyczyć pompki sera air 275 plus (tylko węzyk byś sobie musiała zorganizować, kostkę do napowietrzania bym znalazł)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Martuś, zdjęcia zrobione, tylko kabel do aparatu gdzieś się zapodział :P
Marcin- grzałkę okazało się, że mam. z pompki chętnie skorzystam- wężyków Ci u mnie dostatek ;) Jakoś zdzwonimy się i podjadę do Ciebie.
Dzięki za pomoc :) Jeszcze tylko fito- to już zaklepany :)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Zycze powiedzenia i czekam na dalszy rozwój wydarzeń
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby i bezkręgowce morskie”