Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aklimatyzacja / kwarantanna ryb

Tu piszemy jeśli chcemy uzyskać porady w sprawie np. identyfikacji, rozmnażania, planowania obsady, karmienia, itp...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Aklimatyzacja / kwarantanna ryb

Post autor: gieniorek »

Witam. Temat powstał w mojej głowie, po ostatnim fiasku z aklimatyzacją 3 szt. pseudanthias squamipinnis, które zaliczyły 100 % zgon :evil: Niby kalimatyzacja przeprowadzana była zgodnie z wszelkimi prawidłami i kanonami (tj. kilkugodzinna aklimatyzacja w osobnym pojemniku, powolne dolewanie wody, stabilizacja pg, temp. itd itp) ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku. Co prawda sklep uznał reklamację i na dniach zawitają u mnie kolejne 3 szt., ale sam się zastanawiałem jak podejść do sprawy by nie zaliczyć kolejnych zgonów. Pomijam kwestię, padniętych ryb co nie ukrywam jest przykre dla kazdego akwarysty, ale wpuszczanie takich ryb do głównego zbiornika może wpłynąć negatywnie na kondycję dotychczasowych mieszkańców naszego akwarium.
Po wertwaniu netu doszedłem do - wydawać by się mogło oczywistej konkluzji - trzeba zorganizować zbiornik kwarantannowy dla nowych mieszkańców, ponieważ jka było widać normalna aklimatyzacja czasami nie wystarcza :/ . Jako zbiornik kwarantannowy posłuży stary zbiorniczek 40 litrów, z newjetem 1200 na obiegu, zamontowanym w pseudo kominie, do tego pompka napowietrzająca, ozonator + grzałka, bez oświetlenia. Niby wszystkow fajnie tylko teraz powstaje pytanie: ile powinna trwać kwarantanna i jak powinna wyglądać :?: Na dzień dzisiejszy stoje na stanowisku, że 2 tygodnie powinno wystarczyć, ze względu na okres wylęgania większości chorób - ale pewności nie mam...

Może ktoś ma jakieś przemyślenia na ten temat, lub ma taki zbiornik kwarantannowy ?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 paź 2011, 7:57 przez gieniorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja bym zrobił tak:
:arrow: sprawdził zasolenie w jakim przyjechały - na pewno będzie to w granicach 1,020...i podnosiłbym stopniowo przez parę dni zasolenie do takiego, jak masz w baniaku
:arrow: kwarantanna co najmniej 2 tygodnie do 3 tygodni
:arrow: czosnek nie zaszkodzi :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a ja mam problem nieco innej natury, mianowicie akwarium mam stosunkowo młode i nie do końca stabilne ;),
też dysponuję 50l na kwarantanne, no ale jak odleję do niego 50 litrów i uzupełnię dwusetkę świeżą solanką to obawiam się o konsekwencje tak dużej podmiany w zbiorniku hodowlanym :/
jest na to jakaś rada, a może moje obawy są nieuzasadnione?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

cherry_ukasz pisze: czosnek nie zaszkodzi
Jak twierdzi kabaret neo-nówka czosnek nalepszy przeciw ciąży ;)
cherry_ukasz pisze:sprawdził zasolenie w jakim przyjechały - na pewno będzie to w granicach 1,020...i podnosiłbym stopniowo przez parę dni zasolenie do takiego, jak masz w baniaku
zasolenie to faktycznie problem bo u mnie jest zdecydowanie wysokie 1,025-026,
cherry_ukasz pisze: kwarantanna co najmniej 2 tygodnie do 3 tygodni
pewnie będę się skłaniał do tych 3 tygodni, zresztą wszystko wyjdzie w praniu podczs codziennych oględzin zwierzaków
Artur___ pisze:a ja mam problem nieco innej natury, mianowicie akwarium mam stosunkowo młode i nie do końca stabilne ,
też dysponuję 50l na kwarantanne, no ale jak odleję do niego 50 litrów i uzupełnię dwusetkę świeżą solanką to obawiam się o konsekwencje tak dużej podmiany w zbiorniku hodowlanym
jest na to jakaś rada, a może moje obawy są nieuzasadnione?
kolejna podmianka wody w krótkim okresie czasu raczej nie będzie wskazana dla głównego zbiornika, tym bardziej, że czasami lubi sypnąć glonami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby i bezkręgowce morskie”