Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kiedy wrzucić pierwsze chodzące życie?

Tu piszemy jeśli chcemy uzyskać porady w sprawie np. identyfikacji, rozmnażania, planowania obsady, karmienia, itp...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
www.glonojad.eu
Posty: 20
Rejestracja: 01 lis 2009, 22:54
Imię: Witek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

kiedy wrzucić pierwsze chodzące życie?

Post autor: www.glonojad.eu »

Witam
Wystartowałem z morskim 3 dni temu:
50L netto, w tym domowej roboty 5L filtr wewn z drobnym koralem, światło 2xDecolight Duo (2x11W), dodatkowa cyrkulacja 3700L/h, skały żywej 7kg. Wiem, że ma dojrzeć. Czy można/wskazane jest wrzucić tam teraz jakąś krewetę, która pomoże np. oczyścić skałę? Czy też trzeba czekać z takim chodzącym życiem aż akwa dojrzeje? Nie znalazłem w tematach odpowiedzi niestety. Będę wdzięczny za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

przede wszystkim to taka cyrkulacja na 50l to zdecydowanie za dużo, myślę, że gdzieś o połowę ;) (no chyba, że to już pod SPS'y przygotowane)

a co do życia, to na pewno szybkość zasiedlenia uzależniona jest od tego czy skała jest sucha, ze sklepu czy też może z działającego zbiornika (tak samo woda - świeża solanka, czy może z działającego zbiornika)

jeżeli masz "używaną" wodę i skałę to myślę, że możesz coś do baniaczka wrzucić, a jeżeli wszystko świeżutkie to sugerowałbym ze dwa tygodnie odczekać
Awatar użytkownika
www.glonojad.eu
Posty: 20
Rejestracja: 01 lis 2009, 22:54
Imię: Witek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: www.glonojad.eu »

Solanka świeża, skała "mokra" ze świeżej dostawy :) A cyrkulacja na początek stwierdziłem nie zaszkodzi taka duża żeby się wszystko przemieliło, potem zmniejszymy.
Co jest dobrze wrzucić "chodzącego" żeby pomogło oczyszczać skałki? Ta kreweta Lysmata amboinensis pomaga tylko rybkom czy skałę też przeleci?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Krewetki ogolnie robia za ekipe sprzatajaca , do tego moga byc jakie slimaczki (turbo, strombusy i nessariusy do piasku). Ale ja bym sie jeszcze wstrzymal z wpuszczaniem zycia.
A co do pompy to sluszna koncepcja :-). Zmieniaj od czasu do czasu jej ustawienie, to dobrze wydmucha skale.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Krewetki to raczej nie bardzo do czyszczenia - lepiej własnie jakieś kraby :) powstrzymałbym się jednak jeszcze z 2-3 tygodnie z wpuszczaniem - zbadasz wodę i wtedy działaj. Wiadomo, że kusi wpuścić, ale szkoda narażać zwierzęta na zgon przedwczesny
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Poczekaj miesiac od wystartowania, zrob testy wpusc 2-3 kraby i jakiegos slimaka do czyszczenia skaly, do tego czasu przewieje ci cala skale i zaczna wyrastac pierwsze gloniska :)
Obrazek
Awatar użytkownika
www.glonojad.eu
Posty: 20
Rejestracja: 01 lis 2009, 22:54
Imię: Witek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: www.glonojad.eu »

filtr wewn., który mam z koralowymi drobnymi skałkami/żwirem musi mieć możliwość abym go systematycznie oczyszczał? czy też nie ma takiej potrzeby i mogę go spokojnie pozastawiać skałami? oczywiście będę miał możliwość zawsze wyciągnięcia pompy, pytam o samo przepłukiwanie czy coś tam coś tam żwiru :)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2012, 9:47 przez www.glonojad.eu, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby i bezkręgowce morskie”