Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ekipa czyszcząca i inne pytania

Tu piszemy jeśli chcemy uzyskać porady w sprawie np. identyfikacji, rozmnażania, planowania obsady, karmienia, itp...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Ekipa czyszcząca i inne pytania

Post autor: suplement »

Chciałbym sięgnąć porady bardziej doświadczonych akwarystów, którzy już testowali różne zwierzątka do sprzątania w akwarium lub są w trakcie obserwacji jakie najlepiej się sprawdzają. Od razu wspomnę, że interesują mnie stworzenia mieszczące się w 100 litrach.

Na Aiptasię to pewnie będzie krewetka Wundermani - nie interesują mnie rybki.
Do przekopywania piasku to rozgwiazda (np piaskowa) czy jest coś lepszego ?
Różnej maści glony zielone/brunatne to pewnie ślimaki turbo czy jakieś konkretne gatunki z tej rodziny i też w tym przypadku nie interesują mnie ryby ?

Założyłem zbiornik ponad 2 tygodnie temu, skała pochodziła z działającego baniaka (wrzuciłem 13 kg na 100l.), do tego żywy piasek, wlane bakterie oraz trochę wody z podmianki też z działającego zbiornika. Pojawił się niewielki wysyp glonów brunatnych, a od kilku dni zaczynają atakować zielone więc śmiem twierdzić, że baniak szybko dojrzewa. Wyczytałem, że po zielonych glonach można wsadzać powoli zwierzęta, na skale różne miękasy powoli rosną (wyrosły same), malutkie krewetki (chyba krewetki bo tak przynajmniej wyglądają), wieloszczety i wszelkiej maści nie groźne zwierzątka mają się dobrze. Nie pływają żadne trupy więc pewnie mógłbym spróbować dać kilka ślimaków i z dwie krewetki na aiptasię na sam początek?
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Więc, tak:
Co do rozgwiazdy wszyscy mi odradzali, bo one żyją w baniakach 3-6 miesięcy i zdychają. Ciężko je utrzymać dłużej w zbiorniku. Dlatego ja zakupiłem ślimaki "Snail Sand" w ilości 3 sztuki i mam zamiar powiększyć stadko do 6-80 sztuk (w tym będą turbo).

Co do walki z aiptasią to wundermannii dobry pomysł, aczkowiek wundermannii ładna nie jest po pierwsze, po drugie cieżko ją kupić i po trzecie jest droga. Wypróbuje chyba ten soczek co gieniorek używał - może chcesz kupić na spółkę? Rybek faktycznie nie ma co wpuszczać do takiego litrażu na aiptasie. Póki nie ma zwierzątek to bym wybił aiptasie wrzątkiem lub kwaskiem cytrynowym.

A co do zasiedlania baniaka - to daj jeszcze troche baniaczkowi pochodzić. Dziwne, że tak Ci glonem wysypało. Ja miałem dojrzałą skałę jak Ty (tylko mniej) wode dojrzałą i jedyne co mam to okrzemki - ufff poszczęściło mi się;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Pewnie zrobię jak Ty i pójdę w stronę ślimaków.

Z aiptasią walczę od pierwszego dnia jak tylko wsadziłem skałę, wstrzykuję kwasek, ale co chwila nowe się pojawiają, a nie chcę za bardzo zbić PH więc wybiorę naturalną drogę czyli krewetki.

Co do zasiedlenie to nie mam na myśli z dnia na dzień, na razie szukam dobrej ekipy do sprzątania, a nim kupię to zejdzie.

Okrzemki pokazały się z samego początku na piasku to wciągnąłem rurką co było i więcej nie pojawiło się tego typu problemów, nawet po niewielkiej podmianie wody.
30 litrów robaków
galaxy
Posty: 41
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:49
Imię: wojciech
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: galaxy »

JoesJuice kupujesz podajesz aptasiom i po problemie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby i bezkręgowce morskie”