Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wirki / Flatworms

Jak je utłuc?

Czyli co dolega naszym "solniczkowym" podopiecznym i jak z tym walczyć.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Wirki / Flatworms

Post autor: MST »

Nie wiem, czy dobry dział, ale tu mi najbardziej pasowało. :P

Chciałbym prosić Was o pomoc w kwestii Wirków / Flatworms'ów, czy jak je tam zwał. :)

Na stronach z akwarystyką morską ludzie polecają różną chemię, lekarstwa na tasiemce w małych ilościach, oraz Mandaryny.
Niestety mam chyba o 60% za małe akwarium dla Mandaryna, chemię i leki trochę się obawiam ładować do baniaka (mały litraż = mały margines pomyłki = na pewno coś spartolę).

Obecnie w akwarium 98% miękasy, krewetka Wurdemani, kilka ślimaków i to co zwykle siedzi w skale.

Co proponujecie na pozbycie się tych pasożytów, zanim zrobi się prawdziwa plaga?
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Może nie zrobi się plaga? chyba całkiem z wirkami nie wygrasz więc obserwuj czy ich przybywa, przy podmiankach wyciągnij ile się da i wiedz że nie lubią niskiego zasolenie a lubią wysokie.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Dzięki Grzegorzu. Postaram się przy najbliższej podmiance odessać ile się da i delikatnie obniżyć zasolenie.
Aktualnie obawiam się, że ich przybywa - przynajmniej je widzę częściej, niż do tej pory. :/
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Dużo ich jest? Na czym siedzą? Jak chcesz to pożyczę mandaryna na chwilę- ale u mnie wirków się nie czepia :( Tyle, że w moim baniaku siedzą tylko na euphulii i jest ich tylko kilka sztuk i populacja się nie powiększa ( możliwe, że mandaryn czepia się ich, jak się odwrócę :) ).
Na NR czytałam, że można je odsysać wężykiem bądź wsadzić zaatakowanego korala na 20 sekund do RO. Ponoć nie cierpią gwałtownych zmian zasolenia i wtedy momentalnie się odczepiają na dno np. wiaderka, w którym zainfekowanego korala moczymy.
Pal licho, jak jest to sarco bądż xenia, której w razie zgonu korala dostaniesz od forumowiczów. Ja swojej euphylii bałąm się tak potraktować- mimo zapewnień na NR, że nic jej nie będzie
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Dżoena pisze:Dużo ich jest? Na czym siedzą?
No trudno ich nie zauważyć. :P
Siedzą na szybie, piachu, skale i na Clavularii.
Na razie nie widzę złych skutków ich działania, ale wolę dmuchać na zimne, niż doprowadzić do plagi w tak małym litrażu.
O Margaryna się boję i chyba podziękuję - nie wybaczyłbym sobie, gdyby coś się mu stało. ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Z szyby i piachu wężykiem je ściągniesz. Z tego, co wiem, korale zdychają, bo wirki im zabierają światło, jak je już doszczętnie oblepią. Dużo ich na niej jest?
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Na wirki polecam hexatenie, jak bys chcial zakupic to znajomy wlasnie likwiduje morszczaka i bedzie mial na zbyciu, bardzo skuteczna niewielka i ladna rybka :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Nawet mnie na nią kusiło, ale jak przeczytałąm, że tłucze się z mandarynami ( dla których walka kończy się przeważnie przegraną) odpuściłam sobie. Rybka faktycznie niewielka i śliczna :)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Sie tluka bo jest walka o pokarm :P Ja sie balem mandaryna ze nie bedzie porakmu przyjmowal i wybralem hexatenie (oprocz tego sie zonie podobala ) wirkow nie widac wcale :)
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A jak u Twojej Hexateani z walką z innymi rybami? Bo mnie się ona podoba, ale boje się, że mi gobiodona zajedzie na śmierć :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

O tu jestem zaskoczony, nie walczyla z zadna inna ryba, ogolnie jest najbardziej plochliwa i spokojna rybka w akwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja czytałam tylko o tym, że z mandarynami walczą. O innych rybach mowy nie było...
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Nie wiem, czy u mnie jest na tyle miejsca. Prędzej myślałem o rybce pokroju gobiodona do mnie. Nie lubię po prostu męczyć ryb w małych baniakach.
Spróbuję poradzić sobie mechanicznie i zasoleniem. Nie ma ich specjalnie dużo, ale wolę nie dopuścić do sytuacji podbramkowej. ;)
Dzięki Wam za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.
Jak coś podziałam to się podzielę spostrzeżeniami. :)

Jak na razie wygląda to dziadostwo tak:

www.krewetki.neostrada.pl/2012.03.05_wirki_na_szkle.jpg

www.krewetki.neostrada.pl/2012.03.05_wirki_na_skale.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium morskim”