Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

rastart morszczaka

Czyli co dolega naszym "solniczkowym" podopiecznym i jak z tym walczyć.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

rastart morszczaka

Post autor: APAP75 »

Ponieważ doprowadzenie parametrów wody w akwarium sprawia mi coraz większe problemy, zastanawiam się nad jego restartem. Jako świeżynka na początku popełniłem zbyt dużo błędów i ciężko mi je przy moim obecnym litrażu (30l) naprawić. Zastanawiam się nad restartem systemu.
Zanim jednak powezmę tą decyzję, postanowiłem spytać o radę bardziej doświadczonych kolegów.
Jak to się robi, co zrobić z koralami i ślimakami?
Parametry wody:
Prawie wszystko w normie poza bardzo wysokim wapniem (580), dość niskim magnezem (1080 - 1140) wysokim KH (11 - 12) i bardzo wysokim NO3 (ponad 50)
Mimo stosowania wódki i odpieniacza nadal mam problemy. Dziś np poczułem, że woda zaczyna capić, a na jej powierzchni pojawiła się piana. Korale polipują, ale nie tak jak np 2 tygodnie temu. Ślimaki stanęły w miejscu (no... od wczoraj coś tam żerują, ale nie tak jak dawniej), poza tym COŚ zżarło mi discome (wczoraj była dziś puste miejsce). Nawet aptasia słabo rośnie... Za to robaki się bardzo rozmnożyły.
Dziś zrobię serie pomiarów (przytoczone są sprzed tygodnia), bo na weekendzie dzieciuchy mi nie dały ;)
Po wymianie wody po jakimi czasie będę mógł wpuścić korale? Jak przyśpieszyć dojrzewanie?
Wszelkie wskazówki mile widziane....

Zdesperowany (pseudo)morszczak :sylwester:
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jak mozesz wstaw filmik z pracy odpieniacza - zobaczymy dlaczego nie zbija NO3. Jaką pompkę masz podpietą pod kostkę??
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Radzę zrobić po prostu duużą podmianę - np. 50-80% - pytanie tylko jaką masz sól i jakie ona daje parametry.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Korale miękkie, ślimaki -> one dadzą radę przy dużej podmianie wody. Wziąłbym od kogoś z forum, kto ma dobre parametry wody i robi podmianki >50 litrów od niego wodę. Zwierzaki aklimatyzować w 20 litrach (dolewać co jakiś czas nowej wody i odlewać starej tak, żeby zwierzaki zbyt dużego szoku nie miały - robić to w innym zbiorniku) a zbiornik właściwy napełnić wodą z podmianki od kogoś w całości, ale wcześniej upewnić się, że nic nie zdechło, co powoduje wzrost parametrów, obczyścić skałę z glonów itp

UWAGA!!! To wszystko robiłbym jakby była to już konieczność. Na razie ograniczałbym się do znalezienia przyczyny i podmian wody z działającego zbiornika od kogoś (podmiany 2x w tygodniu po 25%) a dopiero jak to nie pomoże -> czytaj początek wiadomości
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Kilka zdjęć (filmik niestety wyślę z innego komputera - firewall i inne syfki ;) ;) )
Zoa i jakiś twardziel (w tle truchło gorgoni i brerium :( )

Obrazek

Zaczynają pokazywać się jakieś "przyssawki"

Obrazek

aptasia też nie ma lekko

Obrazek

Dziwna piana:

Obrazek

A na koniec grzybek, który przypominać zaczyna zwiędły liść....

Obrazek


Łukasz, dzięki za radę - będę się rozgląda. A może to być woda z podmiany?

dziś zrobię testy i zobaczę (ostatnie robiłem ponad tydzień temu), ale rewelacji się nie spodziewam patrząc na kondycję moich żyjątek....

Pytanko - kilka dni temu odkroiłem kawałek sarco - woda zrobiła się lekko mleczna, ale potem znów wyklarowała. Czy to może być przyczyną? (odkroiłem, bo mi na zoa wlazł - po jednym takim wejściu po pewnej samotnej mordce została telko podstawka).
Piana jest ok kilku tygodni.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Dodaję filmik z pracy odpieniacza. Pompka APS-50 - miała być cicha - nie jest. Polećcie jakąś NA PRAWDĘ cichą pompkę akwariową.


http://www.youtube.com/watch?v=qdaM1rKkBr4
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Nie wiem co tam jest za cyrkulacja ale woda wygląda jakby stała.
Masz jakaś cyrkulacje czy tylko kaskadę?
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

Andrzej ,po pierwsze przestań panikować,po drugie ,trzecie itd.,moim zdaniem przestań na jakiś czs robić testy,bo widać że wywołują u Ciebie objaw paniki i możesz głupot narobić,sprawdzaj tylko zasolenie ,potwierdź też u kogoś znajomego ,być może salimetr cię oszukuje,widać że zoa się otwierają to aż tak źle nie jest ,podmianki rób raz na tydzień ,a co dzień uzupełniaj odparowaną ,i cieierpliwie czekaj,będzie ok,nic innego nie dawkuj
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Fakt, panikarz to ja jestem - takiego mnie mamusia urodziła. :P
Testy robię raz w tygodniu i to nie zawsze. Podmianka raz na 1,5 tygodnia po ok 5 - 6 litrów (do 20% objętości akwarium) - na tyle na ile dzieciuchy pozwolą ....
Cyrkulacja jest na pompce od filtra FZN-1 w dolnej części - woda niby krąży. Falownik (czy też cyrkulator) mam, ale z przyssawkami jest dość duży i badziew kupiłem, bo chodzi jak traktor.
Jest to trochę frustrujące, że co jakiś koral wsadzę, to zdycha, za wyjątkiem ZOA, bo one polipują i pączkują.
Dodaję jod i stront z aquaforest i to w mniejszych dawkach niż zaleca producent na ten litraż. Daję także mieszankę wódka+ocet+cukier w dawce ok 0,5 - 0,8 cm3 (odmierzam strzykawką).
Parametry w normie (zerowe) tylko to NO3 .... Może przez to xenia i inne "wypustkowate" zdychają - nic się nie rusza, nie pulsuje ....
Choć w porównaniu z ostatnim tygodniem NO3 nie jest już większe od 50, tylko mniejsze od 50.... jakiś progres jest.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Przypomnij kiedy zakładałeś baniak i na jakiej soli jedziesz? zasolenie- jakie masz? Jakoś doczytać nie mogę... Nie wykluczone, że ślepnę :P
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Zacząłem ok 07.12.2013, sól to INSTANT OCEAN (nie ślepniesz - sam nie mogłem w swoich postach jej znaleźć ;) ).
Zasolenie staram się utrzymywać na 1,023.
Tak to wyglądało na początku:

Obrazek


a tak wygląda teraz:

Obrazek

Doszło trochę życia, zmieniła się koncepcja filtrowania i doszła cyrkulacja na pompie z filtra.
Znikła xenia.
Ten biały proszek to z soli - przed chwilą robiłem podmianę i nie wszystko się rozpuściło (sól rozpuszczałem wczoraj, a więc miało czas). Wlewam zawsze wszystko, bo skoro producent soli dobrał dobrze składniki to i ten proszek pewno jest potrzebny i za jakiś czas się rozpuści.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

APAP75 pisze:07.12.2013,
Chopie- toć baniak dopiero 3 miesiące ma. Daj mu czas i wsadź do buta myśli o restarcie ;)
APAP75 pisze:INSTANT OCEAN
Ja startowałam na Reef crystals i nie narzekałam. Nie mam porównania do tej, którą Ty używasz.
APAP75 pisze: tak wygląda teraz:
Przecież wcale nie jest źle- a tym, że xeńka się rozpuściła- nie przejmuj się i trzymam kciuki, żebyś nie przekombinował. Popatrz w mój temat- masz zdjęcia i sam zobacz, że na starcie miałam jedno wielkie glonarium. Restartu nie robiłam i nie żałuję :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam
Jeżeli NO3<50 a PO4=0 - lanie vódki nie ma sensu - temat wielokrotnie przerabiany ;)

Co do cyrkulacji to niestety, ale pompka od filtra ma zbyt wąski strumień co nie jest najlepsze. Zainwestuj w mały cyrkulator - zobaczysz zmiany :)

Powiedz jeszcze czym oświetlasz aktualnie baniak?
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

LEDY - wiem, wiem, samymi LED'ami się nie świeci, ale tak zacząłem i na razie nie mam innej lampy.
Byłem kiedyś u gostka w Dębicy - miał duże akwarium na samych ledach i hulało aż miło.
Dżonea - dzięki za słowa wsparcia.
A do rozchwiania akwarium sam się przyczyniłem - CX-5 tką ;( - chyba.
Od tego czasu nie mogę utrzymać xeni i innych "trawowatych".
Łukasz - ja daję wódkę z octem i cukrem (z Twojego przepisu) - to nie jest dodatkowa odżywka dla korali? Zawszę mogę podbić potas - czy dodanie mleka w proszku go ciut nie podniesie?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Andrzeju, vódka method jak również VSV jest metodą, która zapewnia pożywkę dla bakterii, które to z kolei do namnażania się potrzebują również NO3 i PO4. Brak któregokolwiek ze składników przyczynia się do braku skuteczności tych metod. Stąd moja uwaga, by nie stosować przy którymkolwiek parametrze oscylującym w granicach 0. Można tylko problemu się nabawić.
Mleko jak najbardziej - można podawać, bo to dodatkowe źródło białka, ale każdy kij ma dwa końce. Podając VSV i dodatkowo mleko, przyjmując, że fosforany i azotany są powyżej 0 możesz doprowadzić do zakwitu bakterii - zbyt intensywnego ich namnażania.

A co do zachwiania równowagi przez CX-5. Mogłeś spowodować przyduchę - przy klejeniu jest zużywana spora ilość tlenu - jak i spadek pH. Jak już mowa o pH - znasz jego wartość?

LEDy....temat rzeka a na ich temat swoje zdanie mam ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium morskim”