Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakie to glony i co z nimi zrobić?

Czyli co dolega naszym "solniczkowym" podopiecznym i jak z tym walczyć.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Jakie to glony i co z nimi zrobić?

Post autor: cyklista »

Teraz rośnie mi coś takiego. Jest to łatwo usuwalne bo przy podmianie wody wężem odsysa się do zera, ale jednak przez 2 tygodnie urasta od nowa i psuje wygląd.
Obrazek
takie brązowe frędzle (nie wiem czemu na tym zdjęciu wyszły białawe)
i na tylnej ścianie gdzie nie było ruszane ponad 2 tygodnie
Obrazek


no3=1-2
po4 = 0
sól IO - podmiany co 14 dni - 10% (z domieszką 5% soli która była rok temu w testach u nas)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

:płacz:
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Trudno powiedzieć. Zdjęcia może jak by były lepsze...
Awatar użytkownika
ppaul76
Mecenas
Posty: 130
Rejestracja: 16 mar 2014, 14:31
Imię: Paweł
Lokalizacja: Leżajsk
Płeć:

Post autor: ppaul76 »

z tego co czytałem i przeglądałem fora to mogą to być glony cyjano lub dino
tak jak piszesz mogą do 2 tygodni zarosnać akwarium :(
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Napiszę co się dzieje i jaki jest mój tok myślenia.
Za jedną z porad zacząłem dawać wódkę (55l obiegu) i doszedłem do 1ml dziennie - efektów żadnych po 2 tygodniach nie widziałem.

Po kolejnej podmianie przemyślałem sprawę następująco
1. po podmianie widać w koralach poprawę wyglądu i pompowania - ale na krótko 1-3 dni
2. co zmienia w moim akwarium podmiana 10%?
- rozcieńcza szkodliwości o 10% (czyli np. coś ze 100 spada do 90)
- dodaje nowe składniki w ilości zawartej w 5 litrach (czyli jak czegoś było 0 to teraz jest np. 10, albo jak było 10 to teraz jest 20)
3. spadek szkodliwości o 10% nie powinien zmieniać zachowania korali od razu po podmianie, ale dodanie czegoś brakującego może od razu efekt pokazać
4. dlatego też po tygodniu zrobiłem podmianę 20%
no i efekt polepszenia korali zrobił się 2x lepszy niż poprzednio a i glony tak jakby zastopowały i od tygodnia nie narastają masowo
5. ..... czy teraz dalej robić 20% podmian co tydzień czy iśc za ciosem i zrobić teraz 30% (a może od razu 50%, 80%?)

z opinii internetowych stosowanie soli IO przy miękkich koralach może spowodować braki potasu - tego nie mierzę więc nie wiem czy to ten powód - jak ktoś ma taki test to chętnie skorzystam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ja to bym sprawdził poprawność wyników testów,
pasowałoby zrobić je na hance,

to co jest na zdjęciu to mi wygląda na zalegający syf, a nim pojawiają się nitki dino

Obrazek
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Wiem że testy pasowało by zrobić na hance, ale hanki nie mam i nie będę miał a chętnych do zrobienia testów mojej wody na razie nie ma.

Jeśli idę w kierunku dino to głowa boli od czytania o tym:
- jedni że podmieniać wodę inni że absolutnie nie podmieniać
- oczyszczanie mechaniczne wody - tutaj wszyscy się zgadzają -więc odsysanie itp.
- zmniejszenie do połowy dawanego pokarmu - ja daję na moje 5 rybek i jednego kraba tylko pół kostki mrożonki (z zestawu 32 kostek mixu morskiego) dziennie
- zwiększenie cyrkulacji - to mogę zrobić bo i tak miałem w planie kupić drugą pompę cyrkulacyjną
- podwyższenie ph
- itd, itd. czasem po 2 tygodniach znika, czasem ludzie walczą kilka miesięcy i nie wiedzą co pomogło

Natomiast skoro u mnie podmiana wody pomagała a nie szkodziła i robienie testów niewiele daje (bo 90% osób parametry miało właściwe) a problemem u większości jest albo brudna woda albo brudy zebrane w pisaku to -
- może ktoś robi podmianę u siebie w najbliższych dniach i odda mi 30 do 50 litrów? - miałbym wtedy wodę z akwarium bez plagi o odpowiednich parametrach i by się okazało jak to zadziała i na moje korale i na dino...
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

to karmisz baaardzo oszczędnie

jak wódka nie pomogła to może vsv?

a odpieniacz to jaki tam masz?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Odpieniacz jest strzykawkowy z kostką lipową. Jednak jak chodzi tydzień to dino jest takie samo a xenia jest marna. (a azot wtedy jest poniżej 0,1).

Na razie dina jakby mniej, nowe na koralach nie przyrastają (na jednym baardzo powoli) a na szybach i piasku też się nie pogarsza.
Ponieważ wody używanej od nikogo nie dostałem a i soli bogatszej tej kilograma nie kupię to zrobię w poniedziałek znowu podmianę 20% na IO i się okaże w którym kierunku pójdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium morskim”