Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Vódka oraz VSV Method

Do czego, po co i kiedy

Tutaj dyskutujemy o tym co dodajemy do naszych "morszczaków".

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Vódka oraz VSV Method

Post autor: cherry_ukasz »

Vódka Method oraz VSV – w jakim celu, w jakich dawkach i kiedy.

Witam,
Chciałbym pokrótce opisać obie metody i moje krótkie doświadczenie w jej stosowaniu.

Vódka Method:
Polega na dodawaniu do wody 40% czystego alkoholu. Rodzaj vódki jest tu obojętna. Może być Smirnoff, Bols itp. kończąc na jakieś ukraińskiej czy ruskiej (ja stosuje bo nikt pić nie chce :P)
Vódke stosuje się w celach redukcji poziomu NO3 i PO4 w akwarium. Vódkę podajemy ostrożnie, zaczynając od 1 ml na 100 litrów wody. Po tygodniu stosowania kontrolujemy poziom NO3 i PO4. Jeżeli widać mały spadek lub wcale dawki te możemy zwiększać. Jednakże należy pamiętać, że przy większych dawkach niż 3-4 ml na 100 litrów wody może wystąpić zmętnienie wody i może się pojawić śluzowaty, przeźroczysty nalot. Żeby zapobiec temu należy przy podawaniu vódki równolegle dolewać szczepy bakterii do wody. Ponadto należy pamiętać o skręceniu odpieniacza na bardziej „mokrą” pracę.
Po zbiciu azotanów do zadowalających nas wartości należy ustalić optymalną, nie za wysoką dawkę vódki w celach zachowania stabilności parametrów.
W tej metodzie należy jednak pamiętać o jednym – jeżeli w wodzie nie ma fosforanów – nie usuniemy azotanów i na odwrót – przy braku azotanów nie zredukujemy poziomu fosforanów.

VSV Method – Vódka, Ocet, Spirytus
Preparat mieszamy w proporcji:
200 ml vódki
50 ml octu
1 łyżeczka cukru

Taki preparat, prócz właściwości zbijania NO3 i PO4 ma służyć jako tzw Koral Vitalizer, czyli preparat poprawiający kondycję korali. Podobnie jak w przypadku bódka method dawkowanie należy dobrać indywidualnie pod nasze akwarium kierując się zdrowym rozsądkiem. To, że po dwóch – pięciu dniach przedwakowywania nie widać złych oznak nie znaczy, że nie pojawią się one za klika dni. Zachwianie równowagi i przedawkowanie vódki może powodować zakwit wody, zgony ryb i korali. Trzeba stopniowo przyzwyczajać cały system filtracji do dawkowania vódki co należy przeprowadzać poprzez stopniowe zwiększanie dawek Vódki lub VSV.

Polecam tę metodę wszystkim, którzy mają cierpliwość i chcą posiadać ładnie wybarwione i napompowane korale 

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

polecam, obecnie od tygodnia leję wódeczkę do baniaka i daje się zauważyć spadek poziomu NO3 i PO4, a przede wszystkim cyjano zaczyna być w odwrocie.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

a czy wiecie jakie procesy zachodzą dzięki laniu wódy? jak to się dzieje, że te parametry spadają

ze sto lat temu czytałem o tym na NR ale jakoś w pamięci nie utkwiło mi za wiele
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

zachodzi następujący proces : lejesz w siebie wódeczkę, wzrok mętnieje :podwójnie widzę:, przestajesz widzieć glon :roll: a tak poważnie polecam lekturę
http://nano-reef.pl/topic/32494-vsv-method/ - vsv
http://nano-reef.pl/topic/16531-vodka-method/ - wódeczka
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

gieniorek pisze:lejesz w siebie wódeczkę, wzrok mętnieje :podwójnie widzę: , przestajesz widzieć glon :roll:
aaa, to dlatego mam wszystkie akwaria bez glonów ;)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Panowie wczytałem się i teraz mam pytanie jesli nie ma sie problemów z NO3 i PO4 (wierząc w niezbyt dokładne testy) czy warto używać tej metody? Jeśli nie to jakich pokarmów używać dla korali miękkich i twardych przy małej obsadzie bez ryb i krewetek?Na razie niczego nie używam.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jeżeli faktycznie masz NO3 i PO4 na poziomie 0 to na wstępie chce Ci pogratulować :) Jeżeli nie masz - lej mniej więcej 1 ml/100 litrów. Ale nie samej vódki tylko VSV - będzie pożywka dla korali.

Co do innych pokarmów: plankton czerwony/plankton zielony, JBL KoralFluid, BrughtWellAquatics, Snow Reef....ehhh dużo tego :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mierzę Zoolekiem do słodkiej wody, NO3 na poziomie 2-5mg/l PO4 nie wykrywalne. Muszę zmienić testy ale bardziej mam ochotę ożywiać akwarium , niestety wszystko drogie. Nie karmie i nic nie leję ale trzeba bedzie podrasować powoli akwa. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

wstaw w galerii czego się już dorobiłeś :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Arturze na razie tylko gulagiganta :D

muszę zrobić skok na kiosk ale vdv będę lał
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

nie lepiej na monopolowy ;)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

:mrgreen: Faktycznie w końcu nie można myśleć tylko o koralach . pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Grzeniu korale warto dokarmiać. Widzę to po swoich. LPSy zaczęły chętnie gęby otwierać po jedzenie :mrgreen: także mam nadzieję niedługo na jakieś nowe "główki". SPSy też nie narzekają na dokarmianie. Tylko nie mogę znaleźć planktonu czerwonego i zielonego w Rzeszowie :( wie ktoś, gdzie mają takie mrożonki?

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Ja ostatnio kupowalem na Okulickiego w Iguanie.Sporo mrozonek mieli dla morszczakow.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Dzięki Gekon niestety nie po drodze.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie, suplementacja i chemia w akwarium morskim”