Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

obniżanie wartości KH

Tutaj dyskutujemy o tym co dodajemy do naszych "morszczaków".

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

obniżanie wartości KH

Post autor: gieniorek »

Pytanie za 100 pkt.
Potrzebuje obniżyć wartość KH z 10 do powiedzmy 6-7 w sposób niezbyt gwałtowny w przeciągu tygodnia. Jakieś pomysły poza podmianką wody ??
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Cześć Grześku

może skorzystasz z tego: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20486

na końcu jest opisane kilka technik obniżania w słodkowodnym, może kationit da radę, kiedyś stosowałem bardzo powoli ale spadało ...
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

gieniorek pisze:Potrzebuje obniżyć wartość KH z 10 do powiedzmy 6-7
A może kwasem solnym w/g kalkulatora zulixa
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

TO zależy czy chcesz także obnizyć ca i mg czy tylko węglany:

1. gotowanie - znikają i węglany i ca _ ale nie wiadomo co stracisz dodatkowo - więc podobne do podmianki
2. kwasy silne - tylko ostrożnie żeby ph nie spadło bardzo - tyle dać żeby tylko bufor węglanowy znikał
3. jonity - ale trzeba poczytać jaki dobrać i co on zatrzyma
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

mirekkon pisze:może kationit da radę, kiedyś stosowałem bardzo powoli ale spadało ...
też tak myślałem nad tą metodą - chodzi mi o powolne obniżenie KH, za szybki spadek skończyłby się mogiłką,
debrzyna pisze:A może kwasem solnym w/g kalkulatora zulixa
jakoś kwasiora się boje - stosuje mocno probiotyczne metody więc kwas może mieć działanie podobne do UV lub ozonu,
cyklista pisze:1. gotowanie - znikają i węglany i ca _ ale nie wiadomo co stracisz
dodatkowo - więc podobne do podmianki
osobiście nie wyobrażam sobie gotowania kilkuset litrów wody - prościej zrobić podmiankę - a dodatkowo skończyłoby się zachwianiem równowagi w bańce
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

kwasu się nie ma co bać, przecież nie będziesz lał litrami ekspresowo
bakterie nie są takie wrażliwe

policz ile masz wlać kwasu na twój litraż żeby ci jednorazowo spadło o 0,1 i możesz go dolać powoli albo rozrobić na małe stężenie i dolewać szybko

a przecież masz biuretę do badania kh więc możesz ją wykorzystać i lać ten kwas kroplami przez całą dobę
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

zobaczę przy weekendzie - jeśli konsumpcja korali samoczynnie nie obniży wartości KH to skończy się na bardziej zdecydowanych metodach ;)
Pewnie uderze do Jarka :>
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Gieniorek a na jakich poziomach masz Ca i Mg? U mnie kH potrafiło wciągu tygodnia zjechać z 7,5 na 4,5...
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

powiem Ci przy weekendzie ;)
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Jak się skończyło z tym obniżaniem KH? U mnie mam pomiędzy 11 a 12 - a jeszcze tydzień temu było 11, a wcześniej 10 - tendencja wzrostowa...
Czy jest jakaś górna granica KH, której nie można przekroczyć?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tak jak przewidywali lokalni magicy ;) samo spadło...
codzienna konsumpcja sps na mg/ca spowodowała szybki spadek kh. Obecnie to 7,5 - max 8,5.
Co do granicznych poziomów KH to trzeba pytać chemików, ale sam miałem kiedyś 14 - 15 i jakoś to funkcjonowało. Osobiście wydaje mi się, że wszystko zależy od soli np. przy red sea pro coral znajomy ma ok 9-10 i korale wyrastają ponad tafle ale są sole (np. probiotyczne), które nie za bardzo lubią wysokie kh.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Pażyjem uwidiem..
dzięki za cynk o odpieniaczu - hula pięknie ;)
Nie wiem, dlaczego tą rurkę pod skosem zrobiliście.
Tymczasowo przedłużyłem wlot, tak aby inną wodę pobierał inną "wypluwał" - nie wiem, czy coś to da, ale NO3 mam na poziomie 50 i chcę szybko zbić. Mam dość wywalania co chwilę truchła xeni do kibla... Poprawa już chyba jakaś jest, bo xenia cosik się pompuje (rzekłbym bardziej, że na noc się kurczy), jeszcze nie pulsuje, ale nie zdycha ;) a to dla takiego kota jak ja sopory sukces :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

APAP75 pisze:Nie wiem, dlaczego tą rurkę pod skosem zrobiliście.
zawsze możesz po Nas poprawić. Dołożenie rurki przy tak małym podciśnieniu z kostki chyba nic nie da (tj. wydaje mi si, że nie ma wymiany wody w komorze i odpieniacz pieni odpienina juz wodę) no chyba że mechanicznie bedziesz wtłaczał wodę do komory z kostką. Nie na darmo wiekszość odpieniaczy na kostce wygląda tak a nie inaczej.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

gieniorek pisze:zawsze możesz po Nas poprawić.
Gdzież bym śmiał WAS poprawiać :P ;)
Pobawię się tym trochę. Spróbuję z i bez i porównam ilość syfu i rodzaj piany. Na razie spostrzegłem, że wyjmowanie i wkładanie kostki jej nie służy (odpieniacz załączam tylko na noc, w dzień out z mojej micro kostki), dlatego dziś kostkę włożyłem do filtra, aby była mokra. Wieczorem zobaczę efekt.
Natomiast konstrukcja jest prosta i skuteczna - czyli to cj ja najbardziej lubię...
Czy przy tak małym akwarium jak moje i tej ilości życia jest możliwe, aby odpieniacz przestał pioenić, bo np nie ma już białka w wodzie (w teorii wydaje się, że tak)?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

odpieniacz powinien chodzić cały czas bo skoki ph nie sa dobre dla baniaka. Kazde włozenie łapy do baniaka powoduje, że piana siada za kazdym razem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie, suplementacja i chemia w akwarium morskim”