Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak podawać płyn lugola/jodek potasu

Tutaj dyskutujemy o tym co dodajemy do naszych "morszczaków".

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Jak podawać płyn lugola/jodek potasu

Post autor: cherry_ukasz »

Wydzielone z wątku: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4121 - zulix

W takim razie jutro zabije dziadostwa a we czwartek zrobię podmiankę wody.
Mam teraz gieniorek jeszcze pytanie o płyn lugola - ile go podawać i co jaki czas? żeby nie przedobrzyć...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 mar 2010, 14:41 przez cherry_ukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Mam teraz gieniorek jeszcze pytanie o płyn lugola - ile go podawać i co jaki czas? żeby nie przedobrzyć...
codziennie w dawce 1 kropla na 100 litrów wody, początkowo dawka przez pół, czasami efektem ubocznym może być brązowienie korali. Przy twoim litrażu i obsadzie kropla - dwie tygodniowo powinno załatwić sprawę. Ważne by płyn robiony był na wodzie nie glicerynie,
proporcje: 1g jodu, 2g jodku potasu, 97g wody (na buteleczkę 500ml)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Kupiłem Płyn lugola i pisze na nim:
Skład: 1g płynu zawiera: substancje czynne: jod 10mg, jodek potasu 20mg, gliceryna 99,5%, woda oczyszczona

Czyli w takim razie ten się nie nadaje? innego nie było :/
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

czyli chyba nie to, chemikiem nie jestem - lepiej zapytać Zulixa, ale pamiętam że na pewno nie mogła być w składzie gliceryna. Swój kiedyś wyrabiałem u znajomej w aptece, na receptę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

A propo jak ktoś potrzebuje jodek potasu czysty do analizy to się znajdzie :) Obliczenia też można zrobić. Jeżeli bym wiedział co trzeba policzyć to nawet mógłbym zrobić kalkulator do robienia słonej wody (ale nie znam się na proporcjach więc tu musiałby ktoś odesłać mnie do fachowej wiedzy).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Odkopuje ten temat bo lubię dokładnie wiedzieć.

1.Czy potrzebny nam jest jod "J2" czy jodek potasu "KJ" - co tak naprawdę potrzebuje solniczka i co jest w preparatach firmowych?
Jak KJ to nie ma problemu z robieniem dowolnych specyfików samodzielnie. Jak J to niestety trzeba robić razem z KJ albo rozpuszczać w alkoholu.

2. Dlaczego gliceryna miałaby zaszkodzić, jest to przecież alkohol naturalny (a inne alkohole stosujemy). Problem podejrzewam w odpieniaczach bo albo z czymś się zwiąże i powstanie mydło co spowoduje większe pienienie, albo sama w sobie spowoduje wariowanie odpieniacza. Ale czy 1 kropla na 100l da taki efekt?

3. Jaki jest skład preparatow firmowych?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ponawiam moje pytania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie, suplementacja i chemia w akwarium morskim”