Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Regulacja mocy w filtrach kubełkowych

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 46

Regulacja mocy w filtrach kubełkowych

Post autor: Atio »

Witam
wiem, że to temat nie bardzo do morszczaków ale w słodkowodnym nie znalazłem działu na sprzęt.

Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Czy zmniejszczjąc przepływ wody w filtrach kubełkowych (zmniejszczjąc przez zawroki na rurkach wlotowych lub wylotowych) działamy "szkodliwie" na turbinkę. W większości filtrów kubełkowych jest to jedyna możliwość regulacji mocy przepływu wody.

Sytuacja hipotetyczna – filtr kubełkowy 25 wat, 1700 l/h , pojemność filtra 20 litrów – zaworkiem regulujemy przepływ wody tak, że pracuje z wydajnością np 100 l/h. Czy turbinkę bądź inny układ może przez to trafić szlak?
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Atio pisze:Czy turbinkę bądź inny układ może przez to trafić szlak?
W takiej sytuacji nic się nie powinno stać, a nawet pobór prądu będzie mniejszy. Spalić się może jeżeli wirnik się zablokuje i się nie przekręci.
Przepływ możemy regulować dowolnie. Ja nawet zauważyłem że im mniejszy przepływ (regulacja na zaworze) tym mniejszy jest pobór prądu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”