Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtracja i obieg w kostce 30

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Filtracja i obieg w kostce 30

Post autor: cyklista »

Przyszła pora na uporządkowanie obiegu wody. Teraz chodzi sobie filterek wewnętrzny aqualela 650l/h i w zasadzie obieg robi dobry i wszędzie glony falują. Jednak ma ma skimera i trzeba go wyciągać do czyszczenia gąbki.

Ponieważ i tak zakupię coralie nano 900 to już obiegu mi tak nie będzie potrzeba, tylko mechaniczna filtracja i w razie czego odpieniacz.

Wiem że generalnie wszyscy hurtem krzykną "Kaskada", ale to niestety wymaga po pierwsze wycinania pokrywy i przekładania oświetlenia na co nie mam zbytnio ochoty (ale ostatecznie załatwiło by sprawę filtracji i odpieniania bez zabierania miejsca w środku). - cena 50-100 zł
Druga możliwość u mnie to panel lub pudełko zewnętrzne - ale to tak samo wiąże się z przerabianiem pokrywy (jednak dużo mniej bo tylko dwa otwory na rury) i dużą ilością klejenia pudełka i szukania pompy do niego). - 20zł silikon i pewnie 30-70 pompa i hydraulika= 100 zł
Trzecia możliwość to tani i nieduży kubełek - przerabiania mało, zwiększenia ilości wody w obiegu o kilka litrów, miejsce na zbędną skałę, adsorbery itp.., wada to brak odpieniacza.- 50-100zł.

Po przemyśleniach najbardziej skłaniam się ku pudełku lub kubełku (jednak w kierunku pudełka), tylko nie za bardzo mam ochotę je kleić i nie wiem jaka pompa do niego by weszła.

Wymiary jakie mi najbardziej pasują to szerokość 13 cm (dlatego tez większość kaskad mi nie odpowiada bo ten wymiar mają większy a jak mają taki to są za cienkie i problem z odpieniaczem powraca). grubość 9cm (ale ten wymiar mogę zwiększyć dowolnie), i wysokość taka jak akwarium czyli 33 (lub 43 z pokrywą). Wtedy daje mi to pojemność 3,8 do 5 l jak nie zmieniam grubości. (a jak zmienię grubość np do 18 to mam 8 do 10l). Więc w zasadzie robię niby sump stawiany obok akwarium.

W zasadzie jakby ktoś miał na zbyciu np czarne (lub granatowe) pudełko tej wielkości to bym się na taki wariant zdecydował (odpadło by kombinowanie z klejeniem szkła).

Rzucajcie pomysłami i róbcie burzę mózgów.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

proponuję panel, pod koniec strony jest pobieżny opis
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Pobieżny, już go widziałem. Diabeł tkwi w szczegółach.

Czyli jak jednak panel to :

1. Jaka pompa - bo od tego będzie zależał pewnie minimalny wymiar - w zasadzie myślę że aqualel co go teraz mam będzie wystarczający- bo przecież taki panel już mam w moim odwróconym

2. czy przy moim małym wymiarze jest w ogóle sens dzielenia na części?
jeśli dzielić to jak i jaki przepływ między komorami - dolny?

3. co z filtracją mechaniczną - czy gąbka na wlocie pompy wystarczy?

4. ponieważ będzie wysoki to rysuje się też możliwość zrobienia w nim DBS - wiem że opinie o tym są bardzo różne
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

wszystko zależy od tego czy chcesz aby działał na zasadzie kaskady (czyli woda jest pompką wypompowywana z akwarium do panela, a następnie swobodnie spływa do akwarium) czy może pompka wypompowuje wodę z panela do akwarium, (a uzupełniana jest na zasadzie naczyń połączonych) :?:
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Zdecydowanie wersja naczyń połączonych bo tylko wtedy pompy nie ma w akwarium. Ostatecznie wielkość to będzie 14x14x35cm, zrobione tam plenum. (tylko nie wiadomo jak wyjdzie bo piasku aragonitowego u nas w ilości 2l się nie dostanie - w internecie najmniejsze worki do 9kg co dla mnie jest 4 razy za dużo - może bym się ewentualnie na połowę skusił, na razie takich nie znalazłem - dalej szukam)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

W Nika-zoo na pewno są worki 4,5 kg - jakby Ci było za dużo to początkiem miesiąca mogę odkupić trochę.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

No to muszę się znowu do niki udać. I łazić po tym okropnym podziemnym parkingu. (chyba że mowisz o Krakowskiej, ale byłem tam w niedziele i nie widziałem takiego)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cyklista pisze:Zdecydowanie wersja naczyń połączonych bo tylko wtedy pompy nie ma w akwarium
nic bardziej mylnego

wystarczy, że przy "kaskadzie" sam pobór wody (rurką, wężykiem) będzie w akwa, a pompa już w panelu
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

cherry_ukasz pisze:W Nika-zoo na pewno są worki 4,5 kg - jakby Ci było za dużo to początkiem miesiąca mogę odkupić trochę.
Żeby nie chodzić napisałem meile do obydwu sklepów. Jeden kazał telefonicznie się pytać , a drugi ma tylko żwir, więc dalej sobie spokojnie czekam na nowy miesiąc i zebranie się jakiejś grupy zakupowej. (albo pojawienie się piasku w nika..)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Na okulickiego mają worek 9kg, więc jak będzie chętny na 4 kg to taki zakupię.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ostatecznie filtracja wyklarowała się na: plenum.

Na razie chodzi sobie drugi miesiąc - azot i fosfor na zero. Zobaczymy co się stanie jak zacznę karmić jakąś rybę lub korale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”