Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Za duży odpieniacz do baniaka- jakie skutki?

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Za duży odpieniacz do baniaka- jakie skutki?

Post autor: Dżoena »

Mam odpieniacz, który był przeznaczony swojego czasu do baniaka ok. 800 l. Swój zbiornik jak na razie mam 130- odpieniacz miał być do 450-tki. Na razie tego większego zbiornika nie odpalę, ale cusik mi się wydaje, że czeka mnie zakup nowej pompy... Więc mam właśnie taki niecny plan :diabeł: :
Póki co chcę go wsadzić do 160 l ( obieg) i podłączyć pompę new jet 3500 lub mocniejszą- 4500. Czy powinnam się czegoś obawiać przy takich planach?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Dżoena pisze:Czy powinnam się czegoś obawiać przy takich planach?
wyjałowienia wody :D

ale jest też inna szkoła, która mówi, że odpieniacz pieni tylko wtedy jak ma coś do odpienienia ;) a w takim przypadku to już nie ma co wpadać w panikę
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Z tym odpienianiem to jest tak, że jak wrzucisz takiego smoka do akwarium to na pewno nie będzie problemu z redox'em i natlenieniem akwarium. Problemem jednak będzie samo odpienianie. Jak Artur zauważył, można 'wyprać' wodę w dość szybkim tempie. Dlaczego? Ponieważ jak ustawisz odpieniacz, by coś wywalał to będzie pienić bardziej na mokro niż na sucho a na mokro to pozbywasz się wszystkiego: syfu, mikroelementów, białek i aminokwasów. Jak ustawisz na sucho - większość syfu będzie się zbierać w body odpieniacza a tylko wtedy, kiedy będzie miał co pienić będzie przelewać do kubka...

BTW co to za odpieniacz? Bo może go demonizujesz :P Ja mam teoretycznie odpieniacz do 300 litrów a pracuje w 150 litrach w obiegu i jakoś nie widzę, by mi za mocno prało wodę :P
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

dobrze prawicie Panowie ;) Odpieniek pieni jedynie jak ma coś do pienienia, potem tylko mieli i natlenia wodę. Przy ustawieniu na suchą pianę raczej nie powinno momentalnie sprać wody do 0.
Co do odpieniacza to turboflotor blue 3000 niby do 1500 litrów ale tak tylko AM twierdzi ;)
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

A, bo się Wam odpieniaczy zachciało :P
Markiz

Post autor: Markiz »

Zenonzlasu pisze:A, bo się Wam odpieniaczy zachciało :P
i solniczek :P
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

cherry_ukasz pisze:BTW co to za odpieniacz?
Hulał u pana Wojtka :D
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

W dniu dzisiejszym wylądował w moim akwarium nowy odpieniacz wraz z nową pompą.
Do rzeczy:
Odpieniek Aqua Medica, który chodził swojego czasu w 800 litrowym akwarium. Do tego została podłączona pompa Aqua Nova z serii NCM o przepływie 6500 l/h. Pompa z założenia przystosowana do oczka wodnego została odpowiednio przerobiona na potrzeby zastosowania jej w odpieniaczu ( wirnik igiełkowy, dopływ powietrza). Dopływ powietrza także został wyciszony "po domowemu". Pompa wydajna i cichutka :)
Projekt jeszcze w fazie testowej- ale zanosi się rewelacyjnie.
W tej chwili jeszcze trzeba wyregulować dopływ wody do pompy ( konkretnie go zmniejszyć) ale już widać, że to istny szatan!
Za niską cenę samej pompy ( ok. 310 zł) została uzyskana rewelacyjna moc przerobowa :mrgreen:

Wielkie podziękowania dla gieniorka, Miszcza Złotej Rączki za pomysł i przeróbkę :całuski:

Edit:

Chyba rozwiązałam problem zmniejszenia słupa wody w odpieniaczu. Po prostu obniżyłam poziom wody w sumpie- i jest gicior!
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Pobór wody przez pompę na tymczasowo został rozwiązany. Nie tyle, co przez poziom wody w sumpie, ale przez zmniejszenie dopływu wody do pompy. Pobór mocy tego urządzenia nieco spadł. Producent podaje na opakowaniu moc 50 W, pobór spadł niewiele- bo do ok. 47 W.
Niewiele- pojawiły się podejrzenia, że chodzi o to, że jednak przy tej konstrukcji odpieniacza- pompa musi podnieść słup wody na wys. ok 40 cm.
Sprawdzę jeszcze, jak pompa ( po przerobieniu) pobiera prąd bez podłączenia do odpieniacza.To później.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

I jak tam testy ?? ;)
tmag
Posty: 39
Rejestracja: 18 sty 2014, 0:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Tyczyn
Akwarium: posiadam
Płeć:

Post autor: tmag »

Szkoda, że temat przerwany :(
bo u mnie w sumpie stoi odpieniacz, który teoretycznie wystarczy na 4500 litrów a mam 1000+sump, (dobrze mówie Gienek? :) )
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Tomku- odpieniacz, który swojego czasu hulał u Wojtka w 800 l, hula od prawie roku w 150 l :P Na pompie o obiegu 6500 l/h stuningowanej- oczywiście przez Gienka.
tmag pisze:Szkoda, że temat przerwany :(
Nie musi :)
Generalnie przygotowywałam się do odpalenia na nim 450-tki w przyszłości i powoli kompletowałam sprzęt. Priorytety życiowe trochę się zmieniły i 450-tki nie będzie. Ale odpieniacz wraz z rzekomą pompą został w 130 litrach. Mogę sobie dzięki temu pozwolić na jedną rybkę więcej :) dziwne, bo zarówno miękkie korale jak i twarde ładnie się mają. Talerzówki nie chcą się jedynie trzymać- próbowałam raz- ale szkoda korali.
Testów daaawno nie robiłam. Chociaż- może odkopanie przez Ciebie tematu mnie zmobilizuje? Kto wie?
A większe? Na pewno kiedyś :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”