Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pellety XXL - spostrzeżenia nt. tej metody

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Pellety XXL - spostrzeżenia nt. tej metody

Post autor: gieniorek »

Witam.
Postanowiłem założyć wątek dotyczacy NP pelletek XXL firmy Reef Interests. Może nie jest to stricte sprzęt ale za bardzo nie wiedziałem w którym poddziale umieścić ten wątek.
Dotychczas stosowałem wódeczkę , następnie VSV, ale od miesiąca do mojego systemu zawitały znane wszystkim pelletki ale w wersji XXL
http://www.zanclus.net/310-np-reducing- ... 250ml.html
Jest to złoże polimerowe na którym w silnym strumeniu wody wytwarzają się bakterie powodujące redukcję azotanów i fosforanów (NO3 i PO4) w akwarium - tak bardzo przez nas porządany efekt ;) - metoda probiotyczna.
Unikalny jest jednak sam kształt samej pojedyńczej pelletki, dzięki której wykluczamy podstawową / dotychczasową wadę pelletek :D Dotychczas drobne pelletki musiały być wprawiane w ciągły ruch w filtrach fluidyzacyjnych, przy czym ustawienie przepływu było niezmiernie problematyczne za szybko źle za wolno jeszcze gorzej. Natomiast w obecnym kształcie jak pisze producent (co potwierdzam) wystarczy silny ruch wody przez złoże pelletek by doszło do namnożenia potrzebych kultur bakterii. U mnie osobiście pellety (0,5 litra) na 1120 litrów w obiegu, umieszczone są w filtrze fluidyzacyjnym pojemności 3,5 litra jednak nawet przy silnym przepływie pellety są nieruchome i nie dochodzi do ich sklejenia.
Po uruchomieni złoża pelletki przez ok 3 tygodnie nie wykazywały tendencji do redukcji po4 i no3. W trzecim tygodniu nastąpił opisywany przez producenta zakwit wody / zmętnienie oraz chwilowy wzrost po4 i no3 spowodowany namnożeniem kultur bakterii, które nie zaczęły jeszcze konsumować po4 i no3. Natomiast po kilku dniach zmętnienie ustąpiło na rzecz krystalicznej wody. Co więcej, na chwilę obecną po4 jest na poziomie 0,01 :lol: podczas gdy 2 miesiące temu było to 0,8 a miesiąc temu 0,5. No3 nie mierzę. Zaznaczam, że testy po4 powtarzane kilkukrtnie różymi miarodajnymi i profesjonalymi testami więc nie ma mowy o błędnych wskazaniach. Za miesiąc - dwa planuje dosypać dodatkowo 250ml pellet.
Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że pellety w tej wersji ;) nie potrzebują specjanych filtrów do proawidłowego "działania". Jak pisze producent wystarczy umieszczenie złoża w silnym prądzie wody, a wiem od znajomych, że montowanie w przysłowiowej skarpecie też zdaje egazmin ;).
Tak więc wydaje się, że może być to idealne rozwiązanie dla morszczaków przy redukcji po4 i no3 z uwagi na łatwe bezobsługowe użycie i wolne zużywanie złoża - gdyby nie małe ale ;) Przez złoże non stop musi przepływać woda by bakterie nie padły, więc jeśli ktoś ma problemy z przerwami w dostawie prądu lepiej wcześniej rozważyć za i przeciw bo można sobie zrobić niemałe kuku ... ;)
Tyle z mojej strony co Wy myślicie na temat tego produktu, bo wiem, że wielu z Nas stosuje go z powodzeniem

Pozdrawiam Gienek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Witam.

Potwierdzam to co pisze Geniorek. Fajna sprawa ja stosuje już od jakiś 3 miesięcy i mam je włożone w worek i założone na rurę spływu. Koledze poleciłem i wsadził w pończochę i do filterka przelewowego tzw. kaskadę i działa. Przed wsadzeniem miałem NO3 i PO4 na poziomie niewykrywalnym i tak jest do tej pory ale co ciekawego to to ze woda wydaje sie bardziej przejrzysta. Używałem tez zwykłych kulek i choć sa one bardziej efektywne to niestety po problemach z ustawieniem przestałem je uzywać.

Polecam
Awatar użytkownika
HIPIS
Posty: 50
Rejestracja: 25 wrz 2013, 20:16
Imię: krzyho
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: HIPIS »

Hmm to co chłopaki trochę skały wyciągnę z kaskady wsadzę do woreczka i winno działać pięknie?
solniczka 70L większe w planach
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Nie. Do tej metody potrzebny jest wydajny odpieniacz wiec bez tego nie ruszy.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Odgrzebię trochę temat.
Planuję wprowadzic do systemu pelety w wersji XXL za pośrednictwek zwykłego kubła eheim bo taki mi został po akwarystyce słodkowodnej. Jest to zewnetrzny ten najmniejszy eheim classic.
Planuję wywalić z niego wszystkie gabki i zapypać odpowiednią ilością pellet. 200 litrów w obiego czyli jakieś 200 ml z czego wystartowałbym na 100 ml a z czasem dołożył czy lepiej całość włożyć od samego początku?
Odpieniacz to schuran 120 na ab 2000/1 więc aż nadto jest do mojego systemu ale spore karmienie ukwiałów powodują, że mam wysokie NO3 - 15 i PO4 - 0.25
Obecnie system jest na bakteriach i pożywce AF.

Pozdrawiam
Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”