Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

OŚWIETLENIE w naszych zbiornikach

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

OŚWIETLENIE w naszych zbiornikach

Post autor: gieniorek »

Pisząc w innym wątku o oświetleniu marszczaka postanowiłem założyć wątek dotyczący rodzajów oświetlenia w naszych baniakach. Proponuje wpisywać stosowane z AUTOPSJI ;) przez nas rodzaje oświetlenia (T5 / led / hqi / inne) z własnymi spostrzeżeniami.

Osobiscie stosowałem dotychczas wszelkie dostępne rodzaje oświetlenia - no może poza plazmą i najlepsze efekty dawał mikst hqi/led/t5. Gdzie hqi odpowiadało za moc ledy za wybarwienie a t5 dopełniało spektrum aktyniczne. Światwełko było bajeczne .... ale rachunki i generowane ciepło zmusiło mnie do likwidacji tego typu oświtlenia. Obecnie jadę na mikście led t5 - nie jest źle ale du** tez nie urywa ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja dotychczas stosowałem jedynie świetlówki. Na początku T8 a obecnie T5 + T8. Moje spostrzeżenia?

Jak dla mnie świetlówki można dobrać tak, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednią konfigurację. Jest duży wybór świetlówek o różnym spektrum i barwie - kto co lubi :) I jak dla mnie najlepsze wybarwienie korali jest możliwe przy T5 :) Oczywiście światło to nie wszystko i każdy to wie :D

Jeszcze z obserwacji innych baniaków (z paroma mam kontakt :P ) to obecnie najlepsze jest połączenie T5 + LED (nie odwrotnie ;) ). Są i bliki i ładne kolory - czego chcieć więcej? :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

cherry_ukasz pisze:to obecnie najlepsze jest połączenie T5 + LED (nie odwrotnie )
Święte słowa Kierowniku - ledy tylko na kolorki
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Oczywiście nie neguje tego, że pod LED'ami korale nie rozną, bo rosną - ale jak dla mnie to światlo jest za mdłe (a może kiebskie lampy widziałem), światło niby jest w całym zbiorniku a jednak skupione punktowo. Moje osobiste wrażenia estetyczne lepsze sprawiają świetlówki, które równomiernie oświetlają zbiornik. Dzięki temu uwagę skupia cały zbiornik a nie migocące jaśniejsze i ciemniejsze punkty 8-)

No ale HQI też ma swoje plusy - np pod HQI przy stabilnych, prawidłowych parametrach ponoć korale szybciej rosną, ale nie są tak wybarwione :/
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

to ja dodam jeszcze przetestowane kiedyś przez mnie taśmy led przy koralowcach miękkich,
światełka ilościowo było sporo, 50/50 białe z niebieskimi, niestety korale stały w miejscu :/
ale za to taśmy sprawdziły się przy oświetleniu refugium

na dzień dzisiejszy nad 200 litrowym zbiornikiem świeci 4x39W T5 + 18x3W led (przy czym 12 jest na 750mA (royal blue), a 6 na 350mA(czerwone, zielone)) - jak dla mnie nadal brakuje blików, no chyba, że po zgaszeniu T5, a przy samych ledach; wtedy jest ekstra ;)

a jeszcze dodam, że od dłuższego już czasu trzymam w sumpie korale pod samymi ledami i niestety przy SPS'ach przyrostów prawie nie widzę :/. Nieco lepiej maja się LPS'y ale to podejrzewam z racji tego, że maja słabszy przepływ niż w głównym zbiorniku
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

To ja napiszę o swoim doświadczeniu, a mianowicie dawniej w kostce 44L stosowałem kompakty w belkach IKOLA. Głównie firmy BLAU kupowane w erybce.
Ilość światła (jasność) oceniam na bardzo dużo (jak na 18W), niebieskie świetlówki też ładny kolor dawały, ale brakowało tego czegoś, aby kolory koralików jarały po oczach.
Żywotność świetlówek była dosyć dobra, bo spokojnie 1,5 roku trzymały kompakty.
Przyrostów jakiś szałowych nie było wśród miękkich, ale były, a z twardzieli jedynie pavona jakoś ledwo dychała, ale ledwo-ledwo.
Minusem jest na pewno olbrzymia ilość ciepła emitowana przez świetlówki (szczególnie w lecie) oraz ich słaba dostępność i brak aktyniki (te co są sprzedawane pod taką nazwą nie mają nic wspólnego ze światłem aktynicznym).

Obecnie jako przejściowe oświetlenie w większym baniaku mam T5+T8 i muszę przyznać, że koraliki do tej pory jeszcze tak nie pompowały się i nie rosły, jak teraz.
T8 nie będę opisywał, bo mam jedną świetlówkę białą, którą używam rzadko jedynie do doświetlenia.
Plusami T5 są na pewno, jak Łukasz napisał duży wybór i niemal pełen zakres barw z aktyniką włącznie. Spora ilość światła też jest ich zaletą.
Minusy tego oświetlenia to niestety cena świetlówek i słaba (niekiedy niemal zerowa) dostępność krótszych świetlówek niż 24W - 60cm.

Z obserwacji po zbiornikach innych ludzi (a też mam styczność z kilkoma) mogę powiedzieć, że LEDy są w porządku, ale nie, jako główne (w sensie jedyne) źródło światła. Używane jako podbicie kolorów i uzyskanie blink'ów spisują się wyśmienicie, lecz nie dają obecnie jeszcze rady zastąpić w 100% świetlówek liniowych.

Reasumując moją wypowiedź jestem aktualnie zwolennikiem T5 + LED do wybarwienia, a jeśli mały baniaczek z miękką ekipą to kompakty PLL jak najbardziej wystarczą. :)
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Moim zdaniem w zasadzie robotę podstawową robią świetlówki (białe i atyniczne), natomiast prostą sprawą nie jest włączanie ich stopniowo. Włącznie to kop światła od razu pełną mocą i stres dla ryb.

Dlatego uzupełnieniem wydają się ledy (cree), które łatwo sterować symulując wschód czy zachód słońca oraz proporcje światła białego do niebieskiego a jak już to nastąpi dołączam parami T5.

Dodatkowo, można dobrać różne kolory diod led, co "wyciąga barwy z ryb i korali" :) ale w tej kwestii dopiero będę zbierał doświadczenia :)

Pytania do prof. Gieniorka ;)
Eqilibrum
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

na amerykańskim nano reef-ie natrafiłem na takie stwierdzenie:

"6500k = most growth, but also equals butt ugly.
10k = good growth, better color
14k = marginal growth, much better color
20k = even less growth, but very awesome color"

amen :>

aha a i tak najważniejszy jest PAR (Photosynthetically active radiation) ;)
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Rozmawiałem z kolegą od kompa i kolego Gieniorkuw nawiązaniu do naszej wymiany poglądów, nie pójdą ledy czerwone na driverze wysterowanym do niebieskich. Można próbować łączyć niebieskie z uv i zielonymi :) Jakieś sugestie?
Eqilibrum
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

to zależy jak wysterowany jest driver do niebieskich i jakie czerwone masz zamiar podłączyć,
na ogół prąd jaki idzie na niebieskie jest ciut wyższy niż na pozostałe kolory, ale przecież nie jest to regułą ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

z tego co pamiętam to 3 string wysterowany jest na ok700mA wszystko zależy od rodzaju niebieskich jakie tam wepniesz. Większość kolorowych diód świeci na podobnym amperarzu.

Ale powoli rozmowa zaczyna odbiegać od clue wątku ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”