Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Panel filtracyjny - prośba o wskazówki

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Dżoena pisze:Tu masz pokrywę z amylinum ( ) - w kontakcie ze słoną wodą może wyjść nieciekawie:
Dlatego zanim wydam ciężko zarobione pieniądze wolę zapytać ;)
Zdaję sobie sprawę, że do morszczyzny to akwarium jest akurat mało praktyczne, ale (według mnie) jest ładne. Nie znaczy to wcale, że zaraz do gościa zadzwonię i je kupie. Podoba mi się szafka - jak bym kiedyś ją robił, to na tej będę się wzorował (no chyba że zobaczę coś ładniejszego)

Odnośnie klejenia plexi - wiem już jak skleić plexi z plexi (czy jak tam się to fachowo nazywa)
gieniorek pisze:do plexi czyli pmma stosuje z powodzeniem acryfix który ma właściwości stapające. Klej do rur lub silikon moim zdaniem się nie sprawdza.
Dzięki Grześ, natomiast ten panel trzeba potem przykleić do szkła. Tu chyba używacie silikonu?

Nasunęło mi się kolejne pytanie - czy warto wydawać dodatkową kasę za szkło OW? Poza tym, że brzegi nie są niebieskawe tylko przeźroczyste, to czy widać różnicę przy patrzeniu "na wprost"? Czy to tylko CHŁYT marketingowy?
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Wszystko zależy od grubości szkła. Im grubsze tym bardziej widać różnice. Do 8 mm zrobiłbym ze zwykłego szkła na transparentnym sylikonie. Co do wielkości akwarium to postaw sobie 120 l na sumpie. żaden panel nie da Ci tyle wygody i swobody w doborze sprzętu. Do panela masz ograniczoną ilość odpieniaczy bo nie wszystkie się pomieszcza w panelu. Lepiej chwilę poczekać i zrobić jak należy. zamów szkło z kominem ale zewnętrznym bop w takim małym zbiorniczku komin zabiera mimo wszystko dużo miejsca nawet gdy jest mały. Zrób sump jak największy możesz w szafce się zmieści. Zaplanuj miejsce na dolewke bo w większych baniakach potrafi odparować ponad 6l dziennie i ręczne dolewanie jest uciążliwe.

Sump prosty dwie komory i to wszystko :) Dużo miejsca do manewru w komorze odpieniacza i stabilność w komorze pompy :)

Odpieniacz sobie dobierzesz do obsady i litrażu. Możesz kupic coś firmowego lub DIY od forumowego kolegi :) Lub wydłubać osobiście i wtedy koszt samych materiałów około 150 zł plus pompa. wirnik wydłubiesz z biobala i do 120 l wystarczy :)

do Oświetlenia 4x24W dla miekasów i 6x24W dla twardych i switlówki sylvania :) światło przyjemne a koszt 33 zł sztuka.

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Jogi_18 dzięki za rady - na pewno się przydadzą. :tak:

A jeśli chodzi o pokrywę - na razie jest 1:0 za, chętnie poznam argumenty przeciwników.

Kolejna sprawa - tło - lepsze niebieskie czy czarne? Klejone czy "zwykłe", a może pomalować tył akwarium. Czekam na Wasze opinie.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

APAP75 pisze:epsze niebieskie czy czarne? Klejone czy "zwykłe", a może pomalować tył akwarium. Czekam na Wasze opinie.
Ja mam czarną folię samoprzylepną. Czarny do morszczaka jest najładniejszy. Trzeba się tylko przyłozyć do klejenia- aby nie było bąbli powietrza ( które i tak docelowo zarosną algami wapiennymi :P )
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Jeśi ma to mieć rece i nogi to baniak bez wzgledu na wielkość z sumpem.
Przy mniejszym litrazu szafka drewniana/z płyt. Przy wiekszych tylko stelaż (choc osobiście stawiam teraz sobie 120 litrów na stelażu stalowym ale to z innych wzgledów;)).
Szkło zamawiając np w akwaresie o standardowych wymiarach ;) można przy niewielkim wzroście kosztów zaprojektowac pod sumpa. Przykladowo standardowy wymiar w podstawie 100x50 ze standardowa wysokością 50 zamieniamy na 40 wstawiając dodatkowo w bocznej szybie balkon pod orurowanie pod sumpa. Dla szklarza nie robi różnicy niższa szyba a nadwyżke kasy z niższej szyby przerzucamy na zrobiebienie bbalkonu. Przykładowo boczna prawa szyba niższa o 5 cm. W przypadku klejenia akwa pod zamówienie pomyślałbym na przednia szyba opti (ewentualnie jeden z boków bez balkonu). Nie nadarmo pchamy tyle niebieskiego światła do solniczek by potem kukac przez zielonkawa szybę ;).
Przy stalowym stelażu nie ma problemów z sumpem. Tak jak pisał Jogi_18 sump jak najprostszy i jak najwiekszy. Jena przegroda na komore powrotu wystarczy. Przynajmniej masz pewność, że wystarczy miejsca na sprzęt w sumpie. Co do pienidła to jest tyle tego teraz na necie, że coś sobie wybierzesz - ewentualnie sam sobie skleisz. Z oświetleniem proponuje zamontować podwieszana lampe ze względu na prostoste dostępu do zbiornika jak również mniejsze grzanie wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”