Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Panel filtracyjny - prośba o wskazówki

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Panel filtracyjny - prośba o wskazówki

Post autor: APAP75 »

Witam

Przymierzam się do zmiany akwa na większe, chciałbym w nim zrobić panel filtracyjny, 4 komory (rozkład znalazłem na forum - http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15835 ).
Pytanie brzmi - z czego go wykonać? Wklejać szkło? Czym zamaskować - malowane na niebiesko szkło można moczyć w wodzie tylko z jednej strony - tam gdzie nie ma farby.
Panel z plexy? Silikon tego nie chce się złapać. Wszystkie rady i spostrzeżenia mile widziane....

Odnośnie samego akwarium - z pokrywą czy belką oświetleniową? Jakie są zalety jednego i drugiego?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Pierwsze słyszę, żeby silikon nie chwycił pleksi - sam miałem panel z plexi czarnego i sprawdzał się jakoś ;) Zresztą wypowiadałem się w temacie, do którego podałeś link. Pytanie jeszcze jakiej wielkości akwarium bo szczerze mówiąc z własnego doświadczenia jak i wielu innych akwariów, mimo, że dużo osób mówi, że nie ma miejsca na sumpa to jednak bez niego - ciężko. Do panela nie upchasz tylko rzeczy co do sumpa to raz a dwa sump to zawsze większe możliwości filtracyjne i większa ilość wody w obiegu.

Co do oświetlenia - pokrywa i akwarium otwarte - przez dłuższy czas miałem pokrywę, ale zrezygnowałem i jestem zadowolony z wyboru ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Moje doświadczenia z klejeniem plexi silikonem akwariowym są takie, że jak próbowałem coś skleić , to owszem coś tam tam się trzymało, ale wystarczyło pociągnąć i schodziło jak naklejka. Ze szkła tak nie zejdzie.
Ale pierwsza wskazówka - zrobione miałeś z plexy i funkcjonowało.... Może to i lepiej, bo w razie przejścia na sumpa wystarczy pociągnąć i panelu nie ma ;) Jaka gruba ta płyta plexi u Ciebie była?

Dlaczego uważasz, że otwarte akwarium jest lepsze?

Co do pojemności - myślałem o 120, ale na forum sprzedają 160 w dobrej cenie i się z myślami biję.... to 30% większa pojemność...

To są plany, bo na razie nie mogę utrzymać xeni w 30 :( , a zoa i inne korale (w tym nawet jakiś mały twardziel) żyją, jak również 4 ślimole......
Myślę, że sprzęt powoooooooooooooooooooli mogę zacząć kompletować - zawsze rozłożenie kosztów w czasie daje poczucie, że się niej wydało pieniędzy ;) mimo, że często bywa odwrotnie.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Oczywiście że silikon nie trzyma tak jak szkła, ale i przy panelu nie musi. Generalnie nie ma tam sił takich jak w całym akwarium, różnica poziomów wody jest zazwyczaj mała, jak jest większa to i tak siła działa dociskająca - jak nie powiesić na nim kilogramów to będzie spokojnie działać. Tylko silikonu i tak trzeba dać więcej niż przy szkle (przynajmniej ja tak dawałem) .
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Komin w akwarium morskim mam oklejony czarną plexi za pomocą silikonu akwarystycznego. Trzyma się już bodajże 3-ci rok.
APAP75 pisze:Co do pojemności - myślałem o 120, ale na forum sprzedają 160 w dobrej cenie i się z myślami biję.... to 30% większa pojemność...
Nie wiem, jakie ceny 160 l na forum chodzą, ale po wydzieleniu panelu wyjdzie... 120? :P
Sam piszesz o rozłożeniu kosztów w czasie. Popieram. Ale- czy nie lepiej zamówić np. 130 l z kominem, pod sumpa? Masz wszystkie "graty" pochowane z dala od oczu gości a i dostęp o wiele łatwiejszy.
Co do xenii- mi też pierwsza się rozpuściła, dopiero drugie szczepki się przyjęły. Teraz rośnie z twardzielami jak głupia i pięknie wygląda.
APAP75 pisze:Myślę, że sprzęt powoooooooooooooooooooli mogę zacząć kompletować - zawsze rozłożenie kosztów w czasie daje poczucie, że się niej wydało pieniędzy
Tak- ale mam nadzieję, że zakup dopasujesz do swoich potrzeb a nie do akurat dobrej ceny baniaka. Warto pomyśleć przyszłościowo - Łukasz ma dużo racji pisząc:
cherry_ukasz pisze:Do panela nie upchasz tylko rzeczy co do sumpa to raz a dwa sump to zawsze większe możliwości filtracyjne i większa ilość wody w obiegu.
Jak będziesz chciał z xenią spróbować jeszcze raz- daj znać :)
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

A jakie są Wasze doświadczenia z pokrywą?

Jeśli chodzi o akwarium to to mi się ch....... podoba:

Obrazek

Niestety, moje siły oceniam na 120l, a jeśli chodzi o potrzeby - to 30l nie potrafię doprowadzić do rozkwitu, więc co bym włożył do większego? Kamienie?
Co do sumpa i panela - na pewno macie rację - sump jest wygodniejszy, ale ..... może później.
A jeśli chodzi o sumpa - zazwyczaj jest w szafce - czy przez to taka szafka nie zaczyna od środka gnić? Wilgotność, słona woda i inne takie.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

APAP75 pisze:A jeśli chodzi o sumpa - zazwyczaj jest w szafce - czy przez to taka szafka nie zaczyna od środka gnić? Wilgotność, słona woda i inne takie.
mam prawie 400 litrowego sumpa w szafce i jakoś nic nie gnije :P Kwestia dobrego zaplanowania.
A jak szukasz akwa powiedzmy 120litrów z panelem to pogadaj z gościem od którego masz odpieniacz ;) niebawem będzie Jego baniaczek na sprzedaż
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Dzięki Tobie niedługo cały sprzęt skompletuję. Ale powiedz mi, dlaczego tak krzyczysz? :mrgreen:

poszło PW.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

APAP75 pisze:A jakie są Wasze doświadczenia z pokrywą?
Nie narzekam. Nie mam porównania jeżeli chodzi o baniak bez pokrywy- więc tu się nie wypowiem.
APAP75 pisze:Jeśli chodzi o akwarium to to mi się ch....... podoba:
Piękne, ale... Jakie wymiary? Chyba wolałabym coś niższego a szerszego- większe możliwości, aby zaszaleć z aranżacją.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Mam nadzieję, że można wklejać tu takie linki

http://www.rzeszowiak.pl/witam-do-sprze ... ch-4635345

Jeśli chodzi o aranżacje - szału nie ma - stok góry ;) . Zresztą, w aranżacji ja nigdy dobry nie byłem, to trudno mi się wypowiedzieć....
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

APAP75 pisze:Mam nadzieję, że można wklejać tu takie linki
Można :) Jeżeli chodzi o wstawiane linków to obowiązkiem jest wstawianie aukcji allegro zarchiwizowanych za pomocą allegromatu. Innych przypadków się nie czepiamy ;)
Do tematu powracając: Ja jakiś czas temu za baniak z wklejonym kominem i otworami o wymiarach 80x40x40 - czyli 128 l zapłaciłam 370 zeta. Dodam, że 2 szyby z OW. Więc tu poddaję pod Twoją ocenę to, czy przypadkiem nie wybrać się do pana z Akwaresu i nie zapytać o taki, jaki będzie dostosowany do Twojego widzi mi się a nie Ciebie do baniaka ;)
Pokrywę mam zrobioną ze spienionego PCV- kosztu nie pamiętam, ale nie były to zawrotne pieniądze. Tu masz pokrywę z amylinum ( ;) ) - w kontakcie ze słoną wodą może wyjść nieciekawie:
http://nano-reef.pl/topic/11292-aluminium-w-akwarium/
APAP75 pisze:Zresztą, w aranżacji ja nigdy dobry nie byłem, to trudno mi się wypowiedzieć....
Ja też, ale jest na forum kilku specy od aranżacji morskich - korzystałam z ich pomocy i nie powiem- nadal mimo upływającego czasu podoba mi się ich dzieło.
Cytat z ogłoszenia:
(mogę kupującemu podać namiary na magika który robi oświetlenie LED w przystępnych cenach
Ciekawa jestem, czy to nie ten sam magik, który wypowiadał się w tym temacie nieco wyżej ;)
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

cherry_ukasz pisze:Pierwsze słyszę, żeby silikon nie chwycił pleksi
wszystko zależy jakie gładkie jest ciecie. Musi być gładkie jak szkło wtedy będzie trzymał ale ja osobiście użyłbym kleju do sklejania plastikowych rur i na 100% będzie trzymać. Dla pewności styki płyt można potraktować silikonem po sklejeniu.
Osobiście jestem bardzo przezorny i jesli ta pleksa byłaby wystarczająco gruba min 6mm to zapodałbym co jakiś odstep wkręt (oczyścicie nawiercając wcześniej otwory)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

APAP75 pisze:Panel z plexy? Silikon tego nie chce się złapać.
Odtłuściłeś wcześniej powierzchnie?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

do plexi czyli pmma stosuje z powodzeniem acryfix który ma właściwości stapające. Klej do rur lub silikon moim zdaniem się nie sprawdza.
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

gieniorek pisze:o plexi czyli pmma stosuje z powodzeniem acryfix który ma właściwości stapające.
chyba to mialem na mysli, moj klej tez troche rozpuszczal platik, klej leci acetonem wiec pewnie dlatego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”