Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr odwróconej osmozy

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Można na stałe, raczej bym polecał jak masz gdzie, ale jak jest nowy to najważniejsze: odepnij membranę i wypuść kilka/naście litrów wody przez same pre-filtry.

Ten filtr jest nowy i za 60zł? Jeśli jest nowy to czy na pewno masz membranę w zestawie?
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Tak, ma. Rozkręcałem - suchutka funkiel nówka... Kolega kupił jako po ekspozycyjny towar z myślą o wykorzystaniu w expresie do kawy, ale kawa z osmozy to by mu nie smakowała. Nie zalewał. Odsprzedał mi. Jeśli będzie coś nie tak - to mu ....... ;)
W porównaniu do innych tanich zestawów posiada bypass - obejście ogranicznika przepływu z zaworem. Wygląda to tak, że gdy otworzymy zawór woda śmiga z pominięciem ogranicznika przepływu (ta woda, która wraca do kanału). Nie wiem po co to jest - czy to jakieś przepłukiwanie? Zobaczymy jak zaleję.
Jak długo płukać prefiltry? Czy warto zainwestować w jeszcze jeden prefiltr? Rozumiem, że jak Wy używacie osmozy, to woda w niej zostaje, nie spuszczacie jej.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Mi służy jako zestaw przenośny od niemal 5 lat. Ważne aby wymieniać prefiltry jak widzisz, że przepływ spada. Waże też, aby puścić wodę przez same prefiltry jeśli są nowe. Pył z filtra węglowego zapcha membranę. Poza tym jeśli regularnie używasz filtra raz na tydzień, to możesz go odłączyć. Membrana nie wyschnie. Ważne, aby nie wylała się z niej woda. Przez 5 lat membrany nie wymieniałem. Działa idealnie. Wychodzi woda o twardości 0d.

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2014-02-27, 13:05 ]
Usunęłam zdublowany post ;)
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Uruchomiłem filtr RO. Pierwsze spostrzeżenie - woda w smaku syf....
Mam pytanie, woda z wyjścia RO kapie - raz szybciej, raz wolniej (mam hydrofor i zależy to od ciśnienia, które zmienia mi się od 3 do 4,5 atm.). Czy to normalne? Czy woda nie powinna lecieć szybciej?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Woda RO kapie powoli. i urobi jakieś 30 litrów przez 8 godzin. Mam ciśnienie wodociągowe 0,2MPa. W smaku jest.... bezsmakowa. Wręcz jałowa. Twoje ciśnienie to całkiem dobry wynik. Jeśli się cały czas waha, to woda będzie lecieć raz szybciej, a raz wolniej, bo wydajność filtra bardzo mocno od ciśnienia w instalacji jest zależna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”