Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr odwróconej osmozy

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Filtr odwróconej osmozy

Post autor: APAP75 »

Mam możliwość odkupienia od kolegi filtru RO DENNERLE OSMOZE PROFESIONAL 190 za 70 zł. Podobno membrana nie była nigdy zalewana. Filtr składa się z 3 części - brak pojemnika na żywicę.
Ponieważ jestem śnieżynka proszę o rade.
1. Co to za filtr, czy jest wart swojej ceny
2. Ile kosztują wkłady i membrana - czy podejdą ewentualnie tańsze zamienniki.
3. Jaka jest trwałość takiego filtra (podobno raz zalany nie może być opróżniony)
4. Czy warto dokładać do tego pojemnik z żywicą (wodę mam ze studni)
5. Cytat: "Precyzja urządzenia polega na automatycznym utrzymaniu równowagi osmotycznej wody (1: 4) przez długi czas jego eksploatacji" - o co tu chodzi? - wiem, że podłączam jeden wąż do kranu, z drugiego kapie woda po osmozie a trzeci do kanalizacji. Czy to o to chodzi, że na 1 litr wody po osmozie 4 litry "brudów" idą w kanał? Czy to dobry stosunek?
6. Prefiltr - z tego co zrozumiałem warto stosować i jest to zwykły filtr mechaniczny "kubełkowy" ciśnieniowy;
7. Kwestia filtra węglowego - z tego co wiem, gdy w takim filtrze przez jakiś czas woda nie płynie, to zaczynają się namnażać bakterie, chyba, że jest to filtr węglowy z tzw. srebrnym lustrem (gdzieś tam dodawany jest azotan srebra, który zabija wszystkie mini stwory). Czy filtry węglowe w RO mają coś takiego?
Wiem, że na forach jest dużo o RO, ale nigdzie nie znalazłem podstawowych informacji.
Poza tym bardzo interesuje mnie Wasza opinia.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

70 zeta za niezalana czytaj nie używana membrane to normalna cena pozostałe filtry do zestawu sa duzo tansze ale tez czesciej sie je wymienia sama membrana do 2lat powina wytrzymac i jesli sie nie myle wszystko jest na szybkozłaczkach 6/4mm wiec beda pasować. stosunek produkt odpad 1:4 to byłby swietny wynik ale to jest osiagalen raczej tylko z dodatkowa pompka zwiekszajaca cisnienie (im wyzsze cisnienie tym lepsza efektywnosc filtra ro) u mnie jest bez "sprezarki" 1:6
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Czyli nikt, oprócz Inc0gnit0, nie pomoże koledze.... :przykro mi: :przykro mi: :przykro mi:
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

za nieco ponad 100 zł kupisz nową osmozę na necie (np gpd 75) więc osobiście pomyślałbym nad czym nowym.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

niby okazja ale nie wiem czy warta ryzyka...gorzej jak się okaże, że standardowa membrana nie podejdzie, wtedy w ogóle się to nie opłaca...
gieniorek pisze: nieco ponad 100 zł kupisz nową osmozę
dokładnie i to wszystko w standardzie, z wężami w całości do odpowiedniego przycięcia i złączem ułatwiającym podłączenie.
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Czy to są typowe osmozy (na typowe, tanie wkłady)

http://www.allegromat.pl/aukcja153926

http://www.allegromat.pl/aukcja153927
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

ja bym jednak szedł w coś takiego:
http://www.allegromat.pl/aukcja153957

nie koniecznie ten z linku, ale w tym stylu - te tańsze bym sobie odpuścił
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Osmoza wygląda na taką samą. Inne są filtry - w tych najtańszych liniowe, w propozycji Łukasza coś ala kubełek - tu można kupić tańsze wkłady. Poza tym prefiltry są 3. Propozycja godna rozważenia. A co myślicie o dodatkowym filtrze z żywicą? Czy to coś daje? Gdzie się to montuje - po czy przed osmozą? Koszt - kubełek 30 - 40 zł i żywica w tych samych granicach. Z tego co piszą to po 1000l wody żywica do regeneracji.
Jakie są Wasze opinie i doświadczenia z żywicą.
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 122
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

witam
ja bym nie stosował wkładu z żywicą bo po co mam zmiękczać wodę skoro mam po filtrze RO a i tak pójdzie część w kanał
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ogólnie jeśli chodzi o żywicę - sporo osób używa, ja sobie ją jednak darowałem. Dlaczego? Z nią miałem 0,00 na TDS'ie a bez niej 0,01, więc różnica jak dla mnie mała. A tak czy siak jeśli chodzi o wyłapywanie NO3 i PO4 to średnio to pomaga ( znajomy mając żywicę i tak ma w RO fosforany na poziomie 0,08)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Im więcej czytam o tym RO tym bardziej dochodzę do wniosku, że konstrukcja jest prosta jak budowa cepa - prefiltry plus komora z membraną i plus odpowiednie ciśnienie wody.
W jaki sposób można poznać, że membrana jest do wymiany? Wydajność spada? Jak tak to jak bardzo.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Raz, że spada wydajność (jak dwukrotnie spadnie, to na pewno do wymiany) a dwa będziesz miał wyższe odczyty na TDSie
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Czyli jeszcze zakup miernika TDS by mnie czekał?
:? :/ :płacz:
Co są warte te za 50 zł, takie powiedzmy, "długopisowe"
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Coś pokażą ;) Ja mam Dual TDS:
http://www.allegromat.pl/aukcja153966

Jedno mam wpięte albo przed membraną, albo po (zależy od humoru :P) a drugą na wyjściu z filtra RO - i jest dobrze :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Nabyłem drogą kupna (uwielbiam ten zwrot - moją szwagierkę strasznie on wkurza ;) ) prostą osmozę za 60 zł - dwa prefiltry i membrana.
Pytanie - jak użytkować, aby długo posłużyło? Słyszałem, że nie wolno dopuścić do wyschnięcia membrany.
Czy podłączyć to na stałe, czy też można z tego zrobić coś na kształt zestawu przenośnego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”