Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co włożyć do kaskady?

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Co włożyć do kaskady?

Post autor: APAP75 »

Po moich ostatnich wzlotach i upadkach (upadków było więcej) w dziedzinie akwarystyki morskiej postanowiłem przyjrzeć się mojemu systemowi filtracji. Na kostce 30l pracuje mi VERSAMAX FZN-2. Włożone do niego mam:
- brązowy "żwirek" - ma za zadanie osuwać z wody fosforany (nie pamiętam nazwy)
- zeolit
- ceramika (pierścionki)
- gruz koralowy

Od początku mam problem ze zbyt wysokim wapniem, małym magnezem i dość dużym KH (stale rośnie - obecnie około 13 - 14). Zrobiłem mały test - poszczególne składniki wkładu polałem kwasem (oczywiście nie te we wkładzie ;) ). Okazało się, że tylko gruz koralowy reagował (pienił się). Stąd moje podejrzenie, że niechcący zrobiłem sobie reaktor wapnia (filtr wyłapuje resztki organiczne, które rozkładając się w filtrze (podnoszą) obniża PH, a to z kolei prowadzi do wytrącania się wapnia z gruzu koralowego). Poprawcie mnie, proszę, jeśli jest gdzieś błąd w moim toku myślenia.

Postanowiłem zmienić wkład w filtrze. Co radzicie tam włożyć? Jak to zrobić, żeby nie zabić reszty życia w mojej kostce? A może iczego nieruszać i czekać?
Ostatnio zmieniony 26 lut 2014, 18:40 przez APAP75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Wiele pewnie nie pomogę. Ale miałem kiedyś morską kosteczkę 30 litrów na kaskadzie. Siedział tam tylko węgiel aktywny w ilości takiej, jaką tylko udało mi się tam upchnąć. Później jeszcze tam trafił woreczek zawierający specyfik pochłaniający PO4. Niestety nazwy nie pamiętam. W kosteczce miałem same miękkie korale Nigdy nie miałem z nią większych problemów.
Awatar użytkownika
Dijx
Posty: 14
Rejestracja: 23 lut 2014, 21:37
Imię: Remik
Lokalizacja: Trójmiasto
Akwarium: 125l + 30l
Płeć:

Post autor: Dijx »

Z ciekawości: robisz zdjęcia kostki?

Bardzo się przymierzam do nano-rafki i zbieram każde info o zakładaniu małych solniczek, jakie znajdę.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Dijx pisze:Z ciekawości: robisz zdjęcia kostki?
Nie wiem czy to pytanie do mnie czy do autora, ale jeśli do mnie, to masz w tym temacie całą historię mojej nanorafki: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=13809
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Andrzeju, gruz koralowy może się rozpuszczać przy niższym pH a nie wyższym - tak działają reaktory ;)

Wracając do wkładów - daruj sobie zeolit na 100%. Ceramika? Średnio się sprawdza, lepiej siporax wrzucić jak coś.

A najlepiej to tylko węgiel i pokruszoną żywą skałę ;) jak już coś chcesz tam pakować :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

dzięki za wyłapanie błędu - poprawiłem ;)
"Siporax to są takie pierścionki? Jeśli tak, to coś takiego mam..." - doczytałem - nie mam tego ;(
Drogie jak ......
Dlaczego zeolit darować? Ładnie klaruje wodę.
A gąbka może zostać? W słodkowodnym spisywała mi się najlepiej.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Gąbka Ci się będzie zapychać no i może być przyczyną wzrostu PO4 i NO3.

Co do zeolitu - poczytaj sobie o jego zastosowaniach w akwarystyce morskiej - zeolit jest używany przy metocie ZeoVit
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Łukasz - co post to inna opinia o zeolicie - wyjaławia, nie wyjaławia, oczyszcza, po czym wypuszcza......
Można dostać bólu głowy...
Możesz napisać w kilku zdaniach o co chodzi z tym zeolitem w morszczaku?
Znalazłem jeden post, że komuś po stosowaniu zeolitu xenia padła - ja za cho.... nie mogę utrzymać tego zwierzaka - kurczy się, robi się sino niebieski i odlatuje...
Bądź kolegą - podziel się wiedzą ;)
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Jest metoda prowadzenia morszczaka oparta na zeolicie. Jak Lukasz napisal zwie sie ZeoVit. Z tym ze zeolit umieszcza sie w specjalnym reaktorze o ustalonym przeplywie, ktory dodatkowo pozwala na codzienne wstrzasanie kamieniami w celu uwolnienia bakterii. Sa specjalne bakterie i pozywki dla nich przy tej metodzie.
Ale to wyzsza szkola jazdy ;)
W Twoim przypadku jest zbedny a czy szkodzi to nie potrafie powiedzec. Do kaskady dodaja piurgen, chemi pur czy cos i wegiel.
Przedewsystkim zwieksz cyrkulacje w tej kostce bo ta glowica aqua el to tylko twki pol srodek. Kup koralie nano to zobaczysz roznice. We wroclawiu na targach zrobilismy taka kostke i tam byla kaskada i koralia a miekasy slicznie sie otwieraly. Poszukaj zdjec w tematach zoo botanica.

Edit. Zobacz sam:
Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Mmmmmm. Miodzio ;)
Nie dywaguję już dlaczego, po co i czemu....
Wywaliłem wszystko z kaskady, zostało tylko:
- gąbka 3cm
- węgiel
- ok 0.5 l siporaxu
- purigen w jednej z komór

Po operacji dodałem jeszcze biodiges (bakterie w ampułkach) i czekam na efekt choć trochę zbliżony do powyższego zdjęcia.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Pamiętaj, że w morskim gąbkę trzeba często płukać gdyż zbierają się w niej zanieczyszczenia i staję się źródłem pożywki dla glonów.
Kostka z Wrocławia była postawiona na 4 dni więc nie można mówić o stabilności, ale przypuszczam, że w takim układzie przy regularnym serwisowaniu była by w stanie funkcjonować.
Podstawą filtracji w morszczaku takim jak ten jest skała i należy zapewnić jej odpowiedni dostęp do tlenu przez określony przepływ wody. Grzybki radziły sobie doskonale przy tej cyrkulacji. Xenia pulsowała, a samo akwarium przyciągało wielu widzów z masą pytań :)

Edit:
Twój zbiornik ma dopiero 3 miesiące jeżeli dobrze liczę, Po tym czasie dopiero powinno się korale i zwierzęta wprowadzać. Ja startowałem na jałowym systemie (sucha skała, suchy piach, świeża woda) zbiornik ma 8 miesięcy i obawiam się że zbyt szybko wprowadziłem korale bo dojrzewanie dopiero uderzyło z cała mocą. Zbiornik wygląda jak pastwisko z którego korzysta salarias :)

Pozdrawiam
Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”