Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwszy morszczaczek - kilka pytań

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Pierwszy morszczaczek - kilka pytań

Post autor: pawmoss »

Na początku chciałbym bardzo podziękować za poświęcenie czasu na kilka pytań koledze z forum, grzeniu dzięki 😁

W najbliŻszej przyszłości planuje założyć morszczaka ale wcześniej mam kilka pytań.

Akwarium - 200l

Oświetlenie 4x39w

Jakie mają być swietlówki ? Może być 3x niebieska plus jedna 8k ?

Czy za filtracje może służyć kubełek eheim professional 3 250 ? Nie mam miejsca na sumpa :/

Czy musowo zaopatrzyć się w odpieniacz czy wystarczą czyste podmianki a jeżeli masowo to czy warto samemu zrobić odpieniacz DIY ( Z kostką ).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

nie znam sie na tym za bardzo ale ... 8k to do holendra się nada bardziej niż do morskiego
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Dałem przykładowo :) bo nie wiem czy dać 100% niebieskie czy dać jedną inną.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

pawmoss, a co z paletkami?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pawmoss, przeglądnij tematy morszczyzny u nas na forum, pogrzeb w necie na pewno znajdziesz jakie ludzie dają oświetlenie. ;) Czasem trzeba się troszkę wysilić ;)
charta non erubescit
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

kuba4410, sorki że nie odpisałem w temacie z paletkami, dzisiaj dopiero siądę na komputer i odpiszę ale paletki mają się dobrze :) ale postanowiłem je sprzedać i spróbować morszczaka.

XerX, niby jest ale wolę się zawsze upewnić :)

Oświetlenie jak oświetlenie, dla mnie na razie jest najważniejsze czy kubelek da radę i czy mogę zrobić samemu odpieniacz :)
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Nie chodzi o to czy odpisałeś czy nie, ale ja Ci proponuję zdecydować się na 100% co chcesz mieć w tym akwarium, wziąć się za tę jedną sprawę konkretnie i stosować się do rad innych...
Przede wszystkim zastanów się czy możesz sobie finansowo pozwolić na morszczaka.
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Tak więc czekam na rady dotyczące moich pytań
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

nie kubełek a odpieniacz i do tego litrażu nie taki na kostke
a oswietlenie zalezne od tego co będziesz trzymał
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

cyklista, dopiero doczytałem, czyli wychodzi na to, że nie potrzebuje filtra ? Jeżeli będę miał z 60-70% powierzchni akwarium zapełniony żywą skałą to wystarczy mi odpieniacz ? Tutaj dobrze że się dopytałem bo nie do końca rozumiałem metodę berlińską :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

nie jestem specem, wydaje mi sie że metoda berlinska odeszła,
odpieniacz i pompy cyrkulacyjne to podstawa oczyszczania i utrzymania akwa morsiego
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Hej

Ciężko odpowiedzieć na twoje pytania nie wiedząc co chcesz trzymać w akwarium, jak ma to być typowo początkujące akwarium 4 małe rybki i pare miękkich korali to jak najbardziej to co masz ci wystarczy, jeśli planujesz iść w wymagające korale to bez mocniejszego światła i sumpa plus dobrego odpieniacza będziesz miał problemy.

Odpieniacz ze strzykawek jest fajnym rozwiazaniem w nano-kostce 30-50l, przy 200l poprostu nie da rady.

Kubełka możesz spokojnie użyć, zasypiesz go Siporaxem i zdecydowanie zwiększysz pole do manewru dla bakterii.

Jak nie masz miejsca na sumpa zastanów się nad wydzieleniem częśći akwarium jako panelu filtracyjnego, zmieścisz tam wszystke graty i media filtrtacyjne które będziesz wymieniał.
Obrazek
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

k0k0z, niee, jako że to mój początek chciałbym jak najmniej wymagające typu xenia, zoanthus, same miękkie które są np na erybka.

Oczywiście marzyłaby mi się jakaś euphylia lub ukwiał ( dla blazenkow - nie znam jego nazwy ) ale nie wiem czy przy takim świetle to możliwe. :)

Mógłbym dołożyć HQI gdyż mam lampę ale jak widzę ceny żarówek...

Co do odpieniacza, nie będę kombinował i po prostu kupię tylko czy możesz mi jakiś doradzić ?

A filtracja, dlaczego np sump albo oddzielone miejsce w akwarium jest lepsze od kubelka ? Niby mógłbym jakiś sump zmieścić tylko czy np 20l wystarczy ?
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Z odpieniaczem do 200 litrów ciężko mi coś doradzić. Można się bawić w chińskie albo eksperymentalne konstrukcje ale najlepiej kupić coś sprawdzonego.

Jeśli byś nie robił sumpa (a to są dodatkowe koszta pompy przelotów albo pudełka przelewowego) to np Deltec MCE 500 lub MCE 600 można używany kupić w przyzwoitych pieniądzach i powiesić na tyle akwarium.

Jeśli ograniczył byś się do panelu na media, grzałki itd kubeł będzie ci służył jako dodatkowa filtracja.

Poczytaj tematy o zakładaniu akwarium na nano-reefie tam też się najwięcej dowiesz.
Obrazek
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Plan się trochę zmienił, jednak będzie kostką 30l, temat raczej do zamknięcia :) założę Nowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”