Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kostka 30l jako pierwszy morszczak.

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Kostka 30l jako pierwszy morszczak.

Post autor: maxio69 »

Witam serdecznie.
Od kilku lat marzy mi się akwarium morskie.
Jako, że mam kostkę 30l chciał bym spróbować zrobić ale jest jeden problem nie wiem jaki sprzęt ma być w takim akwarium. Nie wiem jak to jest z tymi koralowcami nie wiem jak nawet przygotować wodę. Kompletnie nic.
Bardzo bym prosił o pomoc kogoś kto zna temat i podzielił by się ze mną doświadczeniem.
Na chwilę obecną mam szkło mam filtr FZN 2 oraz grzałkę. Co jeszcze musiał bym kupić? Jakie oświetlenie?
Jak przygotować wodey? Jakiś piasek, skala? Jakie koralowce gdzie to kupić?
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Nie chcę cię wprowadzać w błąd ale 30 litrów to chyba trochę za mało na morskie, nie lepiej postawić trochę większe będzie mniej problemowe.
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

Da się spokojnie, ja zaczynałem od 30l, wszystko rosło w oczach, i po paru miesiącach zachciało się większego(dzisiaj po 6ciu latach jest 200l), najważniejsze utrzymywać w miarę stabilne parametry, ale nie jest to trudne, wystarczą chęci trochę podstawowej wiedzy.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Jeżeli ktoś by mógł poradzić w co zaopatrzyć się na start. Tj jeśli chodzi o sprzęt i życie. Może pomógł by mi ktoś wystartować z takim akwarium. Wiem że dobrze jest mieć wodę od kogoś. Może ktoś by się podzielił czym startowym? Oczywiście zapłacę.
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

na początek szkło, żywa skała, lampka np.: decolight standard 2x11 actinic, cyrkulator 900l/h, grzałka z termostatem, termometr, sól Instant Ocean(na początek zabawy wystarczy), salimetr do pomiaru zasolenia, woda z podmianki(albo zrobić świeżą), bakterie np.:PMicrobe-Lift Special Blend, i poczytać dział dla początkujących na nanoreef.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Na 30 litrów trzeba aż 22 waty?
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

do morskiego? to i tak nie dużo, miękkim wystarczy, ale to jest opcja, można dać inne światło, np.ledowe, będzie mniej watów.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

tomko34, oczywiście, że się da. Chodziło mi raczej o to że za chwilę będzie przesiadka na wieksze i znów niepotrzebne koszty ;)
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

wiadomo, lepiej zakładać od razu większe, ale kolega ma 30kę, więc niech się soli.
Awatar użytkownika
LordMatthew
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2017, 10:27
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 60L
Płeć:

Post autor: LordMatthew »

Cześć
Jeśli potrzebujesz to mogę pomóc, jestem z Przeworska ;)
Startowałem też na kostce aquaela 30l. Doświadczenie mam niewielkie bo ponad 2 letnie ale coś tam się nauczyłem.
Ze sprzętu potrzebujesz światło. Jeśli chcesz to mam lampę sirius nano 18w właśnie pod taka kostkę do sprzedania. Około 20W spokojnie wystarczy.
Wodę przygotowujesz mieszając wodę RO z solą. Ja używam aquaforest reef salt. Zaczynałem na sea salt. Nie mam porównania do innych. Jeśli chodzi o piasek to jeśli nie musi być to nie dawaj, zbiera się w nim sporo syfku. Ja mam bo żonie się nie podobało gołe dno.
Skała albo sucha np Marco rock, albo jakąś ożywioną że sklepu. Prawdziwej żywej skały nie kupisz.
Wodę z podmianki mogę oddać jeśli będziesz chciał, na zaszczepienie akwarium.
Do kaskady daj jakąś ceramikę. Ja mam siporax i kulki maxpecta.
Jeśli chodzi o sklepy to najbliżej jest Nemo w Łańcucie. Maja i życie i sprzęt (są na OLX). Jest jeszcze kilka sklepów w Rzeszowie np Iguana, ale życia tam prawie nigdy nie ma.
Jak coś to mam 2-3 szczepki do sprzedania na początek z własnego baniaczka.

Jeśli miałbyś jakieś pytania to zapraszam do kontaktu, każdy morszczak w okolicy mile widziany ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”