Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

jak działa odpieniacz (DIY)?

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

jak działa odpieniacz (DIY)?

Post autor: Artur___ »

Mam pytanie do kolegów zajmujących się solniczkami, a mianowicie o działanie odpieniacza.
Ściślej rzecz biorąc chodzi mi o przepływ wody.
Czy taki przepływ trzeba wymusić umieszczając odpieniacz np. w kaskadzie, czy samo powietrze wydobywające się z kostki taki przepływ spowoduje?
I biorąc pod uwagę, że mamy już ruch wody (czarne strzałki) to którędy woda wydostanie się z odpieniacza? (miejscem między 100ml, a 50ml strzykawką?), czy może trzeba jej zrobić jakieś ujście u góry (przed kubeczkiem na pianę)

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Szczerze powiem, że nie wiem...Na projekcie tomko
http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=212743#212743
możesz oprzeć budowę swojego odpieniacza ;)
Widziałem na żywo projekt tomko i wiem, że działa ;) Na zdjęciach widać, że zrobił on otwór na wypływającą wodę :)

P.S. Musisz się zarejetrować na nano-reef by zobaczyć temat...

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

rysunek powstał właśnie na podstawie projektu tomko :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

odpieniacz z rysunku to konstrukcja napędzana kostką lipową, czyli najprostsza metoda odprowadzania syfu przy pomocy piany z akwa. Przy takim rozwiązaniu piana powstaje jedynie przy pomocy kostki lipowej i brzęczyka czyli powietrza zmierzającego ku górze w komorze reakcyjne odpieniacza. Woda wchodzi i wychodzi dołem rury reakcyjnej gdzie ruch wody wymuszony jest przez bąbelki powietrza. Tak więc żadne dodatkowe źródło zasilania w wodę nie jest potrzebne - ważne by odpieniacz był zamontowany bezpośrednio w zbiorniku a kubek wystawał ponad tafle wody. W bardziej skomplikowany konstrukcjach odpieniacze za napęd wykorzystują pompy z wirnikami igiełkowymi gdzie powietrze przez zwężkę venturiego mieszane jest przez wirnik i wprowadzane do komory reakcyjnej. Inne z kolei wykorzystują tzw, injektory gdzie pompy o dużej mocy /z normalnymi wirnikami łopatkowymi/ przy pomocy dyszy becketta wstrzykują do odpieniacza wodę wymieszaną z powietrzem - sam stosuję to ostatnie rozwiązanie, gdzie jako napęd służy newjet 3000 z dyszą Korallen-Zucht. Rozwiązanie dobre /gęsta piana, dysza niby nie wybija planktonu ;) taki chwyt marketingowy/ ale ma i pewne wady: odpieniacz bardzo czuły na zmiany warunków w zbiorniku - wystarczy wsadzić rękę do akwa i odpieniacz siada na godzinę.
Ale wracając do meritum sprawy :D na początek i przy małej obsadzie odpieniacz napędzany kostką w zupełności wystarcza i ma niepodważalne zalety: tani, prosty w obsłudze, cichy, nie jest prądożerny i jest prosty jak budowa cepa.
W razie jakiś pytań o odpieniacze to pytajcie w ciemno, bo co jak co ale z tych zabawek to mógłbym zrobić doktorat :lol:
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”