Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

sposób na cyrkulację

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

sposób na cyrkulację

Post autor: gieniorek »

jak w temacie przedstawiam prosty sposób na cyrkulację symulującą ruch fal w zbiorniku morskim http://www.youtube.com/watch?v=vSXNw-Koezc ;) Pompy vortech to takie creme de la creme wśród pomp cyrkulacyjnych - kompaktowe rozmiary, innowacyjny system montowania: sam wirnik jest w akwarium natomiast silnik jest na zewnątrz akwarium oba elementy połączone magnesem :podwójnie widzę: taki mały kosmos, dodatkowo możliwość symulacji fal :) taki wavemaker i wszystko pięknie gdyby nie ta cena :( w najtańszej wersji to prawie 200$ https://tropicalfishstore.com/catalog/p ... cts_id=909
ale może ktoś się skusi :lol:
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

No motyw dobry,silnik wody nie grzeje.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

fajny bajer ale za szybko ta fala lata :P nie wytrzymał bym nerwowo
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

ważne że na korale działa ;)
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Patrząc na sam filmik zrobiło mi się nie dobrze, a co dopiero patrząc na akwarium z takim czymś na żywo...uh
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

bałbym się żeby mi się woda z akwa nie wylała ;)
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Wygląda ciekawie.

Tylko jakie obciążenia są przenoszone na akwa i szafkę, bo chyba nie małe. Akwa musi raczej być zrobione z bardziej grubszego szkła niż "normalnie". Przy zbyt wysokiej szafce i wąskim akwa (chodzi mi o długość) może baniak nam zrobić a kuku, czyli się przewróci. Podstawa pod akwa i mata musi być stabilniejsza oraz taka żeby akwa się nie przesuwało.

I najważniejsze pytanie: czy to ma sens ???????
240 - moje akwa.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Moim zdaniem nie ma opcji żeby się baniak przewrócił.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

faktem jest że szyby muszą być bardziej wzmocnione ze względu na naprężenia boczne ale
bols88 pisze:najważniejsze pytanie: czy to ma sens ???????
- pewnie że ma. Na tym filmiku wygląda to trochę hardcorowo z uwagi na dwie pompy w niewielkim akwa. W rzeczywistości przy dobrym ustawieniu wygląda to np tak http://www.youtube.com/watch?v=a7Kg1XUK ... re=related. Wielu akwarystów stosuje podobne rozwiązania np. waveboxy tunze, z wyśmienitymi rezultatami. Ważne jest by wywołać ruch wody w CAŁYM zbiorniku co uniemożliwi powstanie martwych stref.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Jak dla mnie po zobaczeniu drugiego filmiku ten pomysł jest beznadziejny.

Zwróćcie uwagę na te korale po prawej, ruszają się w lewo i w prawo, nie wytrzymał bym tej jednostajności oglądając akwa, a poza tym było by to masakrycznie monotonne. Przy zwykłych pompach jest ruch korali za każdym razem inny a tu stale tak samo.

Jak dla mnie pomysł nie trafiony, praktyczny i owszem ale nie do podziwiana ;)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

justfilied233 pisze:Przy zwykłych pompach jest ruch korali za każdym razem inny
możesz rozwinąć swoją myśl bo troche nie nadążam, a swoją drogą jeśli łaska zdradź jak ustawić cyrkulację by ruch korali był za kazdym razem inny ;) - bez wsadzania rąk do zbiornika co 5 min i przestawiania pomp.
BTW
justfilied233 pisze:korale po prawej, ruszają się w lewo i w prawo, nie wytrzymał bym tej jednostajności oglądając akwa, a poza tym było by to masakrycznie monotonne
fale morskie to niby poruszają sie też równolegle do brzegu ??
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

gieniorek, jak ty nie widzisz różnicy w sposobie poruszania się korali chodź by w twoim akwarium i akwarium prezentowanym powyżej to ja tego nie umiem wytłumaczyć (a przynajmniej pisemnie) ale zawsze mogę spróbować jeżeli dalej nie będziesz wiedział o co mi chodzi ;) czy ktoś jeszcze może ma podobne odczucia do moich ???
gieniorek pisze:fale morskie to niby poruszają sie też równolegle do brzegu ??
i co w związku z tym ?? jakie to ma odwołanie do akwarium?? w oceanie woda rozchodzi się w najróżniejszych kierunkach a nie tylko tak jak fale lecą.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No nie mogę się z Tobą zgodzić just poniważ gdyż większość raf koralowych jest już w płytkich strefach gdzie własnie główny ruch wody powodowany jest przez fale morskie a jakbyś nie pamiętał to powodują one przypływ i odpływ wody - coś podobnego jak wytwarzają te falowniki. Ponadto dobrze gieniorek prawi - przy takich falownikach nie masz takich stref martwych jak przy tradycyjnych pompach a tym samym nie masz problemów z wszelkimi glonami, skokami parametrów wody itp...
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

cherry_ukasz pisze:onadto dobrze gieniorek prawi - przy takich falownikach nie masz takich stref martwych jak przy tradycyjnych pompach a tym samym nie masz problemów z wszelkimi glonami, skokami parametrów wody itp...
Jakoś do tej pory udawało się morszczaki utrzymywać za pomocą zwykłych pomp bez stref martwych ;) . A poza tym jeżeli ja mam się wkurzać jak patrzę na akwarium to wolę odłożyć więcej kasy pokupować więcej słabszych pomp i na pewno uda mi się poruszyć wodę w całym akwarium.

Nie twierdzę, że to jest dziadostwo, bo nie jest. Widać po działaniu maszyny, że woda chodzi po całym akwarium ale efekt tego ruchu wody na koralach wg. mnie jest beznadziejny.
cherry_ukasz pisze:No nie mogę się z Tobą zgodzić just poniważ gdyż większość raf koralowych jest już w płytkich strefach gdzie własnie główny ruch wody powodowany jest przez fale morskie a jakbyś nie pamiętał to powodują one przypływ i odpływ wody


Trzeba poszukać jakiegoś filmiku jak to wygląda w naturze i w tedy rozstrzygniemy spór ;)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

justfilied233 pisze: Jakoś do tej pory udawało się morszczaki utrzymywać za pomocą zwykłych pomp bez stref martwych ;) . A poza tym jeżeli ja mam się wkurzać jak patrzę na akwarium to wolę odłożyć więcej kasy pokupować więcej słabszych pomp i na pewno uda mi się poruszyć wodę w całym akwarium.
Taaa kup z 8 pomp słabszych zamiast 2 mocniejszych to zamiast na korale będziesz patrzeć na pompy w akwarium ;)

Wierz mi ciężko jest ustawić pompy tak, by w każdej części akwarium cyrkulacja była odpowiednia.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”