Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

identyfikacja korala i plagi

Wszystko na temat twardych i miękkich korali.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

identyfikacja korala i plagi

Post autor: dashboor »

Witam . Mam prośbę do bardziej doświadczonych morszczaków o identyfikację korala (czy to jest clavularia czy nie) oraz "plagi" tzn glonów . ( podwyższenie ph, zaciemnienie 72 h , zmiana soli nie pomogła.) Z tylnej szyby można kosić czasem. Elegancko odchodzi od szyby ale czasem tak jak dziś trochę się syf robi co widać na filmie.

Coś więcej o baniaku . Stoi już z pół roku. Podmiany wody co tydzień około 10 % . Akwarium 54l . Filtracja kubełek ncf 800 jak dobrze pamiętam. Falownik "tani z allegro" 2000 l/h , żywa skała 6 kg z iguany . Piasek około 2 kg martwy był.
Suplementacji brak. Oświetlenie 2x18w t 8 (sylwania aquastar + ati hailea)

Życie koral jak na filmie, rurówki , kilka asterin, gąbka, jakieś drobne żyjątka, krab

temp. 25
ph 7.4
Mg 1280
Ca 360
no2, no3, po4, gh i kh też w normie

https://www.youtube.com/watch?v=Dz8OJOmqtgU&feature=youtube_gdata_player


Poza tym gdyby ktoś kraba chciał to oddam lub zamienię za jakieś małe szczepki korali , lub zamienię szczepki mojego korala za jakiś inny koral, lub gdyby ktoś miał za dużo o jedną czy dwie uśmiechnięte mordki czegoś dla początkujących to z miła chęcią przyjmę lub odkupie. Jak już glony usunę to zamieszcze ogłoszenie w dziale poszukuje (a to taka mała dygresja była :) )
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Koral na mój gust to raczej Tubipora ale musisz się bliżej przyjrzeć.

http://pl.reeflex.net/tiere/786_Tubipora_musica.htm

A glon to chyba Derbersia i tu jest problem mało co go zrzera podobno ślimak Dolabella ale u mnie nie bardzo chciał go jeść. Jest wynikiem przenawożenia mikroelementami tak jest napisane w którymś magazynie Koral a dowodem na to moze być też te paprochy w wodzie co widać na filmie.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

Dziękuję kolegą za poświęcenie odrobiny czasu mojemu problemowi. Tak ogólnie to koralowi bliżej do tubipory ale brak jest jaśniejszych poboczy podstawy no i polipy po schowaniu nie są białawe przy górze. Ale to pewnie może być zależne od warunków w akwarium.

Co do glona to hmm jeden można odstawić na pewno bo są to nitki a nie krzaczki. Zapomniałem dodać że te glony mają zapach hmm mułu lub zdechłej ryby czy coś takiego. Teraz gdy główny zakwit opanowałem już woda ani ręce po pracach w akwarium nie śmierdzą jak na początku. Chyba że to wina czegoś innego akurat była
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Nie czepiając się to po co mierzysz GH bo normy chyba nie ma w morskiej wodzie, a pozostałe to też z tymi normami jest różnie. Derbersia to wstrętny glon i trzeba usuwać go ręcznie ale i tak sie ciesz ze to nie briopsis.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

Czemu mierze gh odp. Jest prosta :D oprócz testów takich normalnych maczam jeszcze pasek 6w1 aby upewnić się co do wartości ph, no2 i no3 bo to czasem zmęczony człowiek może dać za dużo odczynnika. Tak o dla własnego spokoju.

Mam pytanie bo tak mi się przez noc pojawiło w głowie. Czy "wyjałowienie" wody z pierwiastków było by po mojej stronie w walce z tym glonem? Np. Węglem aktywowanym lub większą ilością korali ?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Z węglem nie przesadzaj - max 100ml na 100 litrów wody - większa ilość może Ci tylko zaszkodzić zbyt szybkim wyjałowieniem wody nie tylko ze szkodliwych związków, ale i z tych pożytecznych. Lepiej dosadzić korale :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Tak jak Ci pisze Cherry jest dobrze. Nie piszesz jakiej soli uzywasz , przy takiej ilosci życia co masz to Instant Ocean bedzie bogatą solą. Nie dodawaj żadnych supmlementów dla korali i ryb, zadnych pokarmów ewentualnie pod paszcze kraba drobina. Nie walcz zKH i innymi bo mozesz jeszcze bardziej rozregulować parametry. Podmianka będzie w 100% wystarczaąca.

pozdrawiam

Dokup sobie kilka korali i nie zdziw sie jak plagi nie będą ustępować szybko. skała ma właściwości takie jak większość wkładów czyli absorbuje duże ilości związków i długo schodzi za nim je odda. Usuwaj też ręcznie nadmiar glonów.

Jak byś podał jeszcze wyniki testów wody to można powiedzieć coś więcej.
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

sól kent teraz wcześniej była z tetry. Chciałem właśnie instant Ocean ale mnie troszkę sprzedawca z jednego z sklepów w Rzeszowie zrobił w bambuko. bo mieli mi zamówić i 3 razy byłem za solą i nie było ..a wtedy już musiałem kupić bo akurat miałem następnego dnia podmieniać wodę i kupiłem to co było.

reszta parametrów to (no3- 0, no2-0, gh 6, kh- 6-8,)


dziś co dało radę to wyskubałem w szyby i skały,
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

No to parametry sa ok jesli wierzyc testom. A Gh w wodzie z kranu ja mam 22-23 a gdzie jeszcze 40 g soli na litr wody? Sprawdz czy masz testy do wody slonej.
Teraz najgorsze przed Toba - czekanie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

mam nowy zbiornik ..taki do kiszenia ogórków 30 litrowy ale nie chciałem nowego wątku rozpoczynac co by nie zaśmiecać .

mam w tym akwarium takie coś i nie wiem co to jest i czy to dobre czy złe..

początkowo było 2 czy 3 sztuki małe teraz są już wieksze (około 8mm srednicy) ale zauwazłyłem w okolicy kolejne 20 małych stworzeń. nie jestem pewin ale wydawało mi sie że to sie porusza tzn zmienia położenie chyba ze krab to przenosil przesówał czy coś albo mi sie zdawało tylko . Wygąda to tak jak na zdjęciu . ma to otwór zapewne gębowy i z boku patrzac widac ze wystaja rzęski z tego otworu, reszta taka jakas jakby gąbka czy coś.

Obrazek

Proszę o rozpoznanie i informacje zostawić to czy wyciąć zaorać i zasadzić kukurydzą
tomko34
Posty: 49
Rejestracja: 30 sty 2012, 18:48
Imię: Tomek
Lokalizacja: k.Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: tomko34 »

jest to gąbka Sycon sp.,pożytaczna ,zostaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Korale”