Firma Juwel.Pl wprowadza własną linię nawozów akwarystycznych. Chcesz aby Twoje akwarium znalazło się na opakowaniu? Czytaj...

Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Amphiprion ocellaris

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Amphiprion ocellaris

Post autor: urquel »

ObrazekAmphiprion ocellaris
Rodzina: Błazenki
Występowanie: Australia, Indonezja, Ocean Indyjski, Tajlandia, Zachodni Pacyfik
Wielkość: do 11cm
Temperatura: 23-27 stopni
Temperament: Spokojne i towarzyskie rybki. Najlepiej czują w się w nie dużej grupie. Można także trzymać parkę tych zwierząt. Nie polecam hodować jednego osobnika, który może z samotności paść.
Pokarm: Błazenki jedzą praktycznie wszystko. Ulubiony pokarm to solowiec, zarówno mrożony jak i żywy.
Wielkość akwarium: Z racji tego, że rybki te nie zapuszczają się daleko od swojego korala/ukwiała dla parki osobników wystarczający będzie zbiornik około 100 litrowy.

W naturze Błazenki zamieszkują rafy koralowe. W każdej grupie największy osobnik zmienia płeć na żeńską, po jego śmierci kolejny co do wielkości staje się samicą, co za tym idzie całemu stadku przewodzi samica. Żyją w symbiozie z ukwiałami, które zapewniają im bezpieczeństwo, Błazenki z kolei zapewniają ukwiałowi pokarm oraz go czyszczą.

Jest chyba najbardziej znaną i popularną rybką w śród akwarystów morskich. Z pośród wszystkich Błazenków Ocelarisy są najczęściej spotykane w naszych akwariach. Rybki te są najczęściej rozmnażane z pośród wszystkich ryb morskich, które występują w hodowli akwarystycznej. Osobniki wyhodowane w sztucznych zbiornikach są zdecydowanie bardziej odporne niż rybki złapane na wolności. W akwariach Błazenki najczęściej zamieszkują korale miękkie, grzybowieńce czy inne korale wyglądem przypominające ukwiały. Często bywa, że pomimo tego że posiadamy w zbiorniku ukwiała to Błazenki i tak wybiorą na swój „domek” koralowca.

Podsumowując jest to rybka łatwa w hodowli i łatwo dostępna. Pomimo tego, że występuje w prawie każdym zbiorniku potrafi ciągle zaskakiwać akwarystów swoim zachowaniem. Polecam ją każdemu kto zaczyna przygodę z akwarystyką morską. Pamiętać trzeba tylko aby zapewnić im odpowiedni litraż, stabilne parametry wody oraz miejsce do zamieszkania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”