Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwaria w Zamku w Łańcucie

Opisujemy tutaj nasze osiągnięcia dotyczące popularyzowania akwarystyki w społeczeństwie. Zamieszczone są tu dyskusje i sprawozdania z akcji popularyzowania akwarystyki w szkołach i innych placówkach o charakterze społecznościowym.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Akwaria w Zamku w Łańcucie

Post autor: kasztan »

Jakiś czas temu kocan zdał relację z wyjazdu do Łańcuta: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28364
Niejako wywołał nas do tablicy, więc skontaktowaliśmy się z dyrekcją zamku i zaproponowaliśmy, że jako forum możemy pomóc w doprowadzeniu tych baniek do jakiegoś wyglądu. Reakcja Dyrekcji Zamku była bardzo pozytywna, więc pojechałem z zulixem na spotkanie i oględziny co by można zmienić. Po spotkaniu mamy trochę konkretów:
-są 4 akwaria o wymiarach 1. 35cmx75cmx h35cm 2. 36cmx75cmx h40cm
3. 40cmx80cmxh40cm 4. 35cmx80cmx h45cm
- w każdym trzeba wymienić pokrywę na nową (wszystkie identyczne)
- filtry i grzałki zostają te co są
- zaproponowaliśmy że zrobimy 4 różne akwaria: roślinne LT, Malawi/tanganika, korzenne z piaskiem i pewnie w jednym zostawimy im te zameczki :mrgreen: (sprawę co i jak zrobimy poddaję do dyskusji)
-tło wymienimy na jakieś jednolite
-trzeba kupić, korzenie, kamienie, podłoża, ryby, rośliny (chyba że coś zdobędziemy na forum)

Zamek na to wszystko może przeznaczyć 2000 zł/brutto, jak już będziemy wiedzieć co kupujemy to jedziemy z pracownikiem zamku do sklepu i kupujemy (raczej odpadają sklepy internetowe). Zakupy muszą być zrobione początkiem grudnia, a pracę będziemy robić gdzieś początkiem nowego roku.
Z tego co patrzyłem może być problem z pokrywami na 2 pierwsze akwaria, więc pewnie kupimy 2 zestawy standardowe 112l (akwarium +pokrywa), a na 2 pozostałe same pokrywy. Postaramy się zostawić to co będzie możliwe z obsady (Jaro jak możesz wstaw tu zdjęcia, żeby zobaczyć co tam pływa). Pracownicy zamku zaproponowali by przy każdym akwarium jakie postawimy zrobić tabliczkę z opisem z tym co się tam znajduje.
Jest możliwość spotkania się na miejscu, mamy zaproszenie tylko musimy trochę wcześniej dać znać. Dodam że za pracę nic nie bierzemy, zapłatą będzie nasza satysfakcja z dobrze wykonanej roboty :)

Także zapraszam wszystkich chętnych do pomocy o wpisywanie się w temacie, oraz proszę o sugestie i dyskusje o tym co proponujecie :mrgreen:
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Jaro mnie informował juz coś takze zgłaszam swoja gotowość :)
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Obserwowałem poprzedni wątek od początku i moim zdaniem fajna inicjatywa. Jeśli tylko będę w stanie w jakiś sposób pomóc to postaram się to zrobić. Szczegóły napiszę Ci na pw.

Co do akwariów to malawi bym sobie darował zbyt małe zbiorniki a w tym biotopie rybki rosną raczej duże. Natomiast dla Tanganiki z muszlowcami, szczelinowcami, naskalnikami w sam raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Oczywiście mam zdjęcia tego co jest - jest gorzej niż w relacji kocana :) dlatego będziemy robić wszystko od zera. Niestety nieco obsady to nieporozumienie i albo wymienimy na nową (ktoś musiałby zagospodarować co jest) albo wykorzystać w nowych baniaczkach.
Myślałem aby zrobić takie zespoły robocze do konkretnych baniaczków. Przykładowo dla cosi a'la Tanganika - Malawi już wcześniej zaprosiłem Pumbę :) - oczywiście zespół to zespół - nie jednoosobowy więc zapraszamy. Dobrze byłoby pojechać i na raz zrobić wszystkie akwaria - stąd takie zespoły aby te kilka osób nie musiało robić wszystkiego i aby zrobić to w miarę szybko.

Zamek-muzeum coś tam kupi wg naszych sugestii. Ponieważ w Łańcucie jest RCMB to może się uda znaleźć korzonki do baniaczka. Nie muszę chyba nadmieniać, że każdy z nas może wspomóc akcję i dodać np. skałkę, rośliny, korzonek czy ostatecznie obsadę...

Oczywiście na zbiorniczkach będzie też nasz banerek.

Osoby z którymi się kontaktowaliśmy wyjątkowo miłe.

A teraz jak to wygląda na teraz (pewnie zgłosimy na konkurs):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak z ciekawości: podłoże w większości baniaczków jest takie:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 16:24 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Na konkurs sie nie nadają ,nieostre jakieś
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:nieostre jakieś
Nie było rutinoskorbinu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Jorex
Posty: 48
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:14
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 450
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Jorex »

Może warto spróbować pozyskać jakiś sponsorów.
Zamiast pokryw można pomyśleć o belkach oświetleniowych. Napisać do producenta (np. AquaNova) czy nie chcieli by ich ufundować - albo 2 oni ufundują a dwie się kupi. W końcu akwaria wystawione są dla zwiedzających a w ciągu roku jest tam sporo osób. Na belkach znajduje się nazwa producenta, a więc reklama zapewniona. Jakby dobrze zagadać to może by coś wyskubał od nich :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Belki raczej odpadają ze względu na parowanie = więcej pracy dla kogoś, zwiedzających - ktoś (dziecko) mogło by coś wrzucić i okres zimowy. Jeśli chodzi o sponsorów to nie wiadomo jak by się odniosła do tego Dyrekcja.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale połączenie tanganiki z malawi się nie sprawdza. Efekt byłby niewiele lepszy niż to co oglądamy obecnie, tzn. ryby by się ciągle młuciły czyli w efekcie były by ciągle poobijane i miały by postrzępione płetwy. Tu trzeba twardo podejść do sprawy. Albo malawi i tu musi się wypowiedzieć co i jak ktoś bardziej kumaty, albo tanganika. Nie chcę wchodzić w paradę kol. Pumba skoro się podjął ale jeśli ma paść na tanganikę to dla takich akwarium widzę tylko trzy bezkolizyjne możliwości: 2 gatunki(po parze, lub haremie) muszlowców, jeden gatunkek niewielkiego naskalnika(wężogłowy, kędzierzawy lub martina), bądź księżniczki i tu proponuje o ile tylko uda się zdobyć k. Piękną dafodil(bardzo ładne rybsko). Jest jeszcze możliwość tzw. niecki ale tu będzie trzeba ściągać żadkie i drogie ryby.

Sory musiałem, taka choroba. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jorex pisze:Zamiast pokryw można pomyśleć o belkach oświetleniowych
Niezbyt. Pracownice mówiły, że ludziska wrzucali pieniążki :P W końcu to przecież tak jak fontanna di trevi.

Muzeum nie chce podpisywać żadnych umów sponsorskich, obowiązku ekspozycji logo firm itd. Raczej nie będzie miejsca na eksponowanie reklam firm. Jeśli firma zgodziłaby się coś przekazać wyłącznie tak, aby ludzie mogli ogląda logo na "belkach" to pewnie byłoby takie coś realne ale raczej sponsorowanie jest na nie. My tez nie wchodzimy tam z pozycji sponsora tylko z pozycji pomocy.

EDIT:
wisłok pisze:połączenie tanganiki z malawi się nie sprawdza
Rzuciliśmy takie hasło malawi/tanganika ale nie oznacza to, że ma to być połączone. Zapewne "albo, albo". Chodzi mi o taki "skalny" biotop ale szczegółami mają się zająć Ci co się na tym znają.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Tak nam chodzi o jeden biotop albo malawi albo tanganika.
Co do belek to na spotkaniu pracownicy mówili że woleliby szczelnie przykryte akwaria ze względu na dzieci, odwiedzające oranżerię.

EDIT:
Był ktoś z was w Majstrze w Łańcucie?? Bo z tego co mówili pracownicy zamku jest tam nowe duże stoisko zoologiczne. Jak to wygląda??
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

zulix pisze:Myślałem aby zrobić takie zespoły robocze do konkretnych baniaczków
Ciekawe ile osób zgłosi się do "akwarium zameczkowego" :roll:
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Zameczkowe jest gotowe i niedrogo Mogę pośredniczyć
http://olx.pl/oferta/akwarium-z-wyposaz ... 8kPJP.html
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

debrzyna pisze:Zameczkowe jest gotowe i niedrogo Mogę pośredniczyć
http://olx.pl/oferta/akwarium-z-wyposaz ... 8kPJP.html
Piękne. Popłakałem się :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Cyklista powinien mieć zbędnego ukwiała (choć mogę się mylić).

Widziałem w sklepie meduzy na żyłce. Pewnie też warto rozważyć...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze akcje społecznościowe”