Nawóz "wszystko w czerwieni" to prawie jak kobieta w czerwieni... - dobrze się kojarzy Za sprawą akwarystyczny24 mam okazje przetestować ten nawóz. Być może właśnie o taki nawóz chodzi przy wszelkich gatunkach czerwonolicych. Za możliwość zabawy dziękuję. Jako ciekawostkę warto wspomnieć producenta którym jest firma litewska.
Nawóz przeznaczony jest raczej do akwariów full wypas tj. o świetle powyżej 0,8 W/l (z odbłyśnikami) i dodatkiem CO2 ale z tego co jest pisane szkody nie zrobi również w akwariach słabiej wyposażonych. Oczywiście warunkiem wybarwienia roślin na czerwono jest obecność w zbiorniku roślin czerwonolistnych
Na początku dane producenta/dystrybutora:
Łatwo przyswajalny, kompleksowy nawóz płynny przeznaczony do zasilania roślin w akwarium z dodatkowym źródłem CO2 oraz intensywnym oświetleniem. Wyjątkowa kompozycja nawozów, zbilansowana tak, aby wydobyć naturalną czerwień roślin.
- Mieszanka zawiera związki azotu i fosforu, które są z łatwością przyswajane przez rośliny.
- Posiada wszelkie niezbędne pierwiastki i składniki (C, N, P, K, S, Mg, Fe, Mn, Zn, B, Cu, Mo, Co, Ni, kwas cytrynowy, witamina C, kwas bursztynowy, aminokwasy i inne).
- Preparat zawiera chelatowane żelazo i szereg chelatowanych mikroelementów, które na długo pozostają w wodzie, dzięki czemu są w łatwy sposób asymilowane przez rośliny i nie stanowią zagrożenia dla fauny.
- Wszystko, czego potrzebują twoje czerwone (i zielone) rośliny!
Zalety preparatu VIMI ALL IN RED:
- Łatwe i szybkie dozowanie.
- Wszystkie niezbędne pierwiastki i składniki zawarte są w jednym produkcie.
- Eliminuje potrzebę przeprowadzania testów akwarystycznych.
- Kompozycja zawiera składniki zwiększające odporność roślin na stres po szybkiej zmianie warunków panujących w zbiorniku, stymuluje szybszą regenerację roślin po przesadzeniu oraz przycince.
- Niektóre mikroelementy zostały schelatowane chelatem EDTA, zaś część obecnego w preparacie żelaza – chelatami DTPA oraz EDTA. Dzięki temu żelazo i pozostałe mikroelementy nie ulegają sedymentacji i przez długi czas, w szerokiej skali pH, mogą być łatwo pochłaniane przez rośliny. Czynnik chelatujący DTPA zapewnia roślinom stałą możliwość asymilacji żelaza nawet w twardej wodzie.
- Zawiera zwiększone ilości żelaza i mikroelementów oraz starannie dobrane proporcje makroelementów, zbilansowane pod kątem czerwonych roślin oraz szczególnych suplementacji. Wydobywa naturalną czerwień roślin.
- Spowalnia wzrost roślin i sprawia, że rosną bujniej.
- Wydobywa naturalny kolor czerwonych roślin przy niższym poziomie intensywności światła niż preparat VIMI ALL IN ONE.
- Nawóz jest w pełni zgodny z metodą nawożenia z wykorzystaniem przybliżonego wskaźnika (EI – Estimated Index), jak również z innymi popularnymi metodami.
Skład preparatu (ppm):
K – 23.000, N – 3.470, P – 1.000, Fe (DTPA, EDTA) – 1.800, Mg – 625, Mn (EDTA) – 375, B – 175, Zn (EDTA) – 37,5, Cu (EDTA) – 37,5, Mo – 12,5, Co – 3,75, Ni – 1,25, kwas cytrynowy, witamina C, kwas bursztynowy, konserwanty oraz inne składniki.
Dozowanie
Dostępne opakowania: 250ml, 1175ml, 5000ml.
Jak osiągnąć lepsze rezultaty?
- Podmieniaj cotygodniowo 1/3 – 1/2 wody akwariowej.
- Używaj filtra do wody z pompą o wydajności nie mniejszej niż 6-krotność pojemności twojego akwarium na godzinę (np. jeśli posiadasz akwarium o pojemności 100l, zastosuj filtr z pompą o wydajności nie mniejszej niż 600l/h).
- Używaj miękkiej wody.
- Oświetlaj akwarium przez 6-10h dziennie.
- Używaj preparatu VIMI ALL IN ONE zaraz po przycince roślin do czasu aż nie wyrosną im nowe liście.
======================================
Komentarz
Pierwsze co rzuca się w oczy to obfite dozowanie. Przy większych akwariach będzie lanie szklankami. Tak jednak chyba musi być gdy mamy do czynienia z nawozem "wszystko w jednym" gdzie mieszane są związki, które mogą potencjalnie reagować ze sobą wydzielając osady. Tak jest przykładowo z fosforem i magnezem/żelazem.
Przy małych zbiorniczkach będzie to zaletą pozwalającą precyzyjnie dozować małe ilości pierwiastków bez bawienia się np. w liczenie kropel jak to jest czasem u konkurencji.
Przeliczając powyższe dawki N,P na NO3 i PO4 przy codziennym nawożeniu otrzymujemy stosunek K:NO3:PO4 = 7.5:5:1. bezwzględnie wychodzi mi 58 mg/l NO3, 8 mg/l PO4 i 20 mg/l K 9tygodniowo). Raczej absurd, no chyba, że stosowany jest klasyczny skrót myślowy oznaczający N = NO3, P = PO4 wtedy bez przeliczeń wychodzi NO3 = 13 mg/l, PO4 = 0,88 mg/l, K = 20 mg/l (oczywiście tygodniowo). Wtedy K:NO3:PO4 = 22:14:1. To już wygląda typowo. Ponieważ jest informacja że część azotu jest w formie amidowej taki skrót myślowy uważam za niedopuszczalny u poważnych producentów. Poza tym jednostka "ppm" jest niejednoznaczna. Obecnie preferuje się mg/l. Tak czy siak sam opis nie jest wadą nawozu ale mógłby być bardziej precyzyjny.
Warto zwrócić uwagę na dużą ilość żelaza i obecność nanoelementów takich jak kobalt i nikiel (od jakiegoś czasu zaczyna się o nich mówić w akwarystyce roślinnej).
Nawóz testowany będzie w 2 wariantach.
1. na początku wykorzystam to co jest, tj. akwarium na ziemi z bazaltem.
2. niedługo restart i będzie wtedy wyłącznie goły żwirek.
Poza tym jest to 700 l wody w obiegu, dodatek CO2 a światło ok. 0,9 W/l - 5 z 6 świetlówek to Sylwania Grolux a jedna to 865-ka. U mnie jakieś 2/3 roślin to rośliny wybarwiające się, głównie łodygowce.
Sukcesywnie będę dawać znać co się dzieje.