Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Vimi all in red

Opis, test, opinie

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Vimi all in red

Post autor: zulix »

Nawóz "wszystko w czerwieni" to prawie jak kobieta w czerwieni... :) - dobrze się kojarzy :) Za sprawą akwarystyczny24 mam okazje przetestować ten nawóz. Być może właśnie o taki nawóz chodzi przy wszelkich gatunkach czerwonolicych. Za możliwość zabawy dziękuję. Jako ciekawostkę warto wspomnieć producenta którym jest firma litewska.

Nawóz przeznaczony jest raczej do akwariów full wypas tj. o świetle powyżej 0,8 W/l (z odbłyśnikami) i dodatkiem CO2 ale z tego co jest pisane szkody nie zrobi również w akwariach słabiej wyposażonych. Oczywiście warunkiem wybarwienia roślin na czerwono jest obecność w zbiorniku roślin czerwonolistnych :)
Obrazek

Na początku dane producenta/dystrybutora:
Łatwo przyswajalny, kompleksowy nawóz płynny przeznaczony do zasilania roślin w akwarium z dodatkowym źródłem CO2 oraz intensywnym oświetleniem. Wyjątkowa kompozycja nawozów, zbilansowana tak, aby wydobyć naturalną czerwień roślin.

- Mieszanka zawiera związki azotu i fosforu, które są z łatwością przyswajane przez rośliny.
- Posiada wszelkie niezbędne pierwiastki i składniki (C, N, P, K, S, Mg, Fe, Mn, Zn, B, Cu, Mo, Co, Ni, kwas cytrynowy, witamina C, kwas bursztynowy, aminokwasy i inne).
- Preparat zawiera chelatowane żelazo i szereg chelatowanych mikroelementów, które na długo pozostają w wodzie, dzięki czemu są w łatwy sposób asymilowane przez rośliny i nie stanowią zagrożenia dla fauny.
- Wszystko, czego potrzebują twoje czerwone (i zielone) rośliny!

Zalety preparatu VIMI ALL IN RED:
- Łatwe i szybkie dozowanie.
- Wszystkie niezbędne pierwiastki i składniki zawarte są w jednym produkcie.
- Eliminuje potrzebę przeprowadzania testów akwarystycznych.
- Kompozycja zawiera składniki zwiększające odporność roślin na stres po szybkiej zmianie warunków panujących w zbiorniku, stymuluje szybszą regenerację roślin po przesadzeniu oraz przycince.
- Niektóre mikroelementy zostały schelatowane chelatem EDTA, zaś część obecnego w preparacie żelaza – chelatami DTPA oraz EDTA. Dzięki temu żelazo i pozostałe mikroelementy nie ulegają sedymentacji i przez długi czas, w szerokiej skali pH, mogą być łatwo pochłaniane przez rośliny. Czynnik chelatujący DTPA zapewnia roślinom stałą możliwość asymilacji żelaza nawet w twardej wodzie.
- Zawiera zwiększone ilości żelaza i mikroelementów oraz starannie dobrane proporcje makroelementów, zbilansowane pod kątem czerwonych roślin oraz szczególnych suplementacji. Wydobywa naturalną czerwień roślin.
- Spowalnia wzrost roślin i sprawia, że rosną bujniej.
- Wydobywa naturalny kolor czerwonych roślin przy niższym poziomie intensywności światła niż preparat VIMI ALL IN ONE.
- Nawóz jest w pełni zgodny z metodą nawożenia z wykorzystaniem przybliżonego wskaźnika (EI – Estimated Index), jak również z innymi popularnymi metodami.

Skład preparatu (ppm):
K – 23.000, N – 3.470, P – 1.000, Fe (DTPA, EDTA) – 1.800, Mg – 625, Mn (EDTA) – 375, B – 175, Zn (EDTA) – 37,5, Cu (EDTA) – 37,5, Mo – 12,5, Co – 3,75, Ni – 1,25, kwas cytrynowy, witamina C, kwas bursztynowy, konserwanty oraz inne składniki.

Dozowanie
Obrazek

Dostępne opakowania: 250ml, 1175ml, 5000ml.

Jak osiągnąć lepsze rezultaty?

- Podmieniaj cotygodniowo 1/3 – 1/2 wody akwariowej.
- Używaj filtra do wody z pompą o wydajności nie mniejszej niż 6-krotność pojemności twojego akwarium na godzinę (np. jeśli posiadasz akwarium o pojemności 100l, zastosuj filtr z pompą o wydajności nie mniejszej niż 600l/h).
- Używaj miękkiej wody.
- Oświetlaj akwarium przez 6-10h dziennie.
- Używaj preparatu VIMI ALL IN ONE zaraz po przycince roślin do czasu aż nie wyrosną im nowe liście.

======================================
Komentarz
Pierwsze co rzuca się w oczy to obfite dozowanie. Przy większych akwariach będzie lanie szklankami. Tak jednak chyba musi być gdy mamy do czynienia z nawozem "wszystko w jednym" gdzie mieszane są związki, które mogą potencjalnie reagować ze sobą wydzielając osady. Tak jest przykładowo z fosforem i magnezem/żelazem.
Przy małych zbiorniczkach będzie to zaletą pozwalającą precyzyjnie dozować małe ilości pierwiastków bez bawienia się np. w liczenie kropel jak to jest czasem u konkurencji.

Przeliczając powyższe dawki N,P na NO3 i PO4 przy codziennym nawożeniu otrzymujemy stosunek K:NO3:PO4 = 7.5:5:1. bezwzględnie wychodzi mi 58 mg/l NO3, 8 mg/l PO4 i 20 mg/l K 9tygodniowo). Raczej absurd, no chyba, że stosowany jest klasyczny skrót myślowy oznaczający N = NO3, P = PO4 wtedy bez przeliczeń wychodzi NO3 = 13 mg/l, PO4 = 0,88 mg/l, K = 20 mg/l (oczywiście tygodniowo). Wtedy K:NO3:PO4 = 22:14:1. To już wygląda typowo. Ponieważ jest informacja że część azotu jest w formie amidowej taki skrót myślowy uważam za niedopuszczalny u poważnych producentów. Poza tym jednostka "ppm" jest niejednoznaczna. Obecnie preferuje się mg/l. Tak czy siak sam opis nie jest wadą nawozu ale mógłby być bardziej precyzyjny.
Warto zwrócić uwagę na dużą ilość żelaza i obecność nanoelementów takich jak kobalt i nikiel (od jakiegoś czasu zaczyna się o nich mówić w akwarystyce roślinnej).

Nawóz testowany będzie w 2 wariantach.
1. na początku wykorzystam to co jest, tj. akwarium na ziemi z bazaltem.
2. niedługo restart i będzie wtedy wyłącznie goły żwirek.
Poza tym jest to 700 l wody w obiegu, dodatek CO2 a światło ok. 0,9 W/l - 5 z 6 świetlówek to Sylwania Grolux a jedna to 865-ka. U mnie jakieś 2/3 roślin to rośliny wybarwiające się, głównie łodygowce.

Sukcesywnie będę dawać znać co się dzieje.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No to pierwszy opis skutków nawożenia wyłącznie tym nawozem.
Stan zastany:
1. Akwarium ponad roczne na ziemi. Na wierzchu bazalt. Ponieważ było robionych sporo eksperymentów i testów podłoże było całkowicie rozhuśtane.
2. Woda z kranu modyfikowana RO (kH = 5,5 - 6,5, gH = 8-10). W kranie Ca:Mg = 3,8 - 4,3. Podmiana 20-25% tygodniowo.
3. Stosunek Ca:Mg = 2,5-4,0. Nawożenie odbywało się solami z dawkami tygodniowymi: NO3 = 10 mg/l, K = 10-15 mg/l, PO4 = 1-1,5 mg/l, Fe (hmmm tu właśnie był problem. Gdy nawoziłem 0,1 mg/l było jako tako, gdy zwiększyłem paliło czuby niektórych roślin - nawóz MI+ z CheFe 13%).
4. Światło 0,9 W/l świetlówkami pro-roślinnymi Sylwania Grolux 7 szt. + 1 szt. Philips 856 dla zabicia różu.
5. CO2 sterowane komputerem aby utrzymywać określone pH. Tuż przed zmianą nawozu było ustawione na pH = 6,8 - 7,10).

Pozornie akwarium ugzystowało dobrze, szczególnie jak widać było tylko zdjęcie całości:
Obrazek
Niektóre ziela rzeczywiście rosły dobrze. Widać przykładowo na zdjęciu ogólnym rozrastającą się Krynię rzemieniolistną, która rodziła szczepki i kwitła w międzyczasie. Inne popularne ziela:
Obrazek

Niestety zbliżenie na szczegóły pokazywało problemy.
Ktoś mógłby nawet sprzedawać roślinki jako odmiany kolorystyczne:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Były różne próby ratowania poprzez modyfikacje nawożenia. Niestety mimo wieloletniej wprawy pod tym względem tym razem musiałem się poddać. Efekty są niżej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największy problem wystąpił przy manipulacji stężeniami potasu i magnezu.
Obrazek

Obrazek

Aż do totalnego chłamu:
Obrazek
gdy zmarło mi sporo roślin np. piękna ludwigia inclinata czy ludwigia mini red.

Decyzja o restarcie została podjęta ale dla poszerzenia wiedzy testowano przez ok. 3 tygodnie nawóz o którym mowa w temacie. Przed podaniem nawozu dokonano większej podmiany wody, rzędu 60-70%. Zaczęto dawać dolną dawkę nawozu (tabela w 1 poście) a więc 50 ml/dzień.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy Hotonii widać jej piękne pędy na tle poniszczonych kikutów:
Obrazek

Nie mogę teraz znaleźć poprzedniego zdjęcia krypci gdzie wyglądała typowo na braki magnezu - ciemnozielone żyłki a reszta zżółknięta.
Obrazek

Skutki podawania nawozu były pozytywne. Być może gdyby nie wcześniejsza decyzja o restarcie akwarium dałoby się nawet uratować (poza tym co zamarło). Rośliny zaczęły zachowywać się poprawnie i rosnąć (oczywiście nie wszystkie).

Następne podsumowanie będzie za jakiś miesiąc gdy będzie można podsumować jako tako akwarium na "gołym żwirku" nawożone tym nawozem.
arturs
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2015, 13:48
Imię: Artur
Lokalizacja: Wrocłąw
Płeć:

Post autor: arturs »

Czy możesz po napisać jakieś podsumowanie na temat nawożenia tym nawozem ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety nie spełniłem obietnicy podsumowania nawożenia akwarium "na gołym żwirku" po miesiącu czasu. Postaram się nadrobić na dniach. Już nie nawożę nawozem ale zdjęcia i wyniki badania wody są więc muszę się sprężyć.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Vimi all in red

Post autor: Asilia »

Czyli 1.3 ml tego reda ile da mi no3?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”