Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Azoo Hormony dla roślin

prezentacja, niepełny test, opinia

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Azoo Hormony dla roślin

Post autor: zulix »

Dzisiaj zaprezentuję hormony do roślin firmy Azoo po czym moje drobne uwagi po wykonaniu 2 miesięcznego testu w akwarium.
Obrazek

Od producenta/dystrybutora:
Hormony roślinne naturalnie występują w roślinach. Podobnie jak u ludzi odpowiadają za wiele procesów w ich życiu. Rośliny dzięki dodatkowym hormonom łatwiej i szybciej się adaptują do zazwyczaj niesprzyjających warunków w akwarium, szybciej reagują po przesadzeniu i przycięciu, nie doznają szoku podczas dużej podmiany wody itd. Hormony intensyfikują tempo wzrostu, poprzez szybki podział i wzrost komórek zwiększają wielkość łodyg, liści, korzeni. Dodatkowo stymulują tempo rozwoju pąków liści i krzewienie się roślin.

Hormony roślinne AZOO znacznie ułatwiają opiekę nad roślinami w akwarium i wybaczają błędy akwarystów. Mogą być stosowane w każdym akwarium z roślinami, bez względu na rodzaj oświetlenia, podłoża itp. Hormony roślinne AZOO są nieszkodliwe dla ryb i skorupiaków. Nie zawierają azotanów i fosforanów.

SPOSÓB UŻYCIA

- Dodaj 1ml na 50l wody w akwarium, 1ml to odpowiednik około 20 kropli.
- Używaj po każdej podmianie wody.
- Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zalecamy połączenie z pozostałymi hormonami i nawozami Azoo.
- Wstrząśnij przed użyciem, dodawaj w miejscu wypływu filtra. Zakręć mocno po użyciu.
- Nakrętka służy jako wygodna miarka do odmierzania preparatu. 1 pełna nakrętka = 20ml, mały kubek wewnątrz nakrętki = 5 ml.

==================================================
Preparat AZOO PLANT AUXINS to hormony roślinne (auksyny) dla roślin w akwarium.
- Czysty hormon roślinny.
- Stymuluje szybki podział i wzrost komórek wewnątrz roślin.
- Zwiększa objętość komórek, łodyg, liści i korzeni roślin.
- Przyspiesza wzrost roślin.
- Stymuluje początek odnóg (krzewienie).
- Stymuluje wzrost pąków liściowych.
- Do akwarium roślinnego, rafowego i stawu.
- Dostępne opakowania: 60ml.


Preparat AZOO PLANT ZEATIN to hormony roślinne (zeatyna)
- Czysty hormon roślinny.
- Stymuluje szybki podział komórek.
- Stymuluje wzrost pąków bocznych.
- Stymuluje rozrost, poszerzanie liści.
- Opóźnia starzenie się roślin wodnych.
- Poprawia syntezę chlorofilu.
- Do akwarium roślinnego, rafowego i stawu.
- Dostępne opakowania: 60ml.

Preparat AZOO PLANT GIBBERELLINS to hormony roślinne (gibberelliny)

- Czysty hormon roślinny.
- Wzmacnia wzrost roślin.
- Stymuluje szybkie kiełkowanie korzeni.
- Stymuluje przedłużenie liści.
- Skraca czas odpoczynku, reakcji po zmianach, przyspiesza znacznie wzrost roślin.
- Do akwarium roślinnego, rafowego i stawu.
- Dostępne opakowania: 60ml.

==============================================
Moja zabawa z hormonami roślinnymi.
Do testów przeznaczyłem mój zestaw testowy: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=27090
Akwaria były stabilne, przed rozpoczęciem testu jednakowo prowadzone przez miesiąc aby były praktycznie jednakowe. Potem posadziłem zbliżony zestaw roślin o zbliżonej masie.
Nawożenie:
- Azzo Carbon Plus: Azzo Carbon Plus
- Nawóz podstawowy DRAK FerrDrakon
- nawóz potasowy DRAK FerrDrakon K (dodatek nawozu z uwagi na stwierdzone niedobory potasu)
- brak CO2, nawożenie zgodne z zaleceniami producenta
- oświetlenie rzędu 0,4 W/l.

Akwaria były suplementowane w/w nawozami a jedno z nich dodatkowo hormonami roślinnymi.
Mała ilustracja stanu pod koniec testu w LT (niestety zdjęcie z początku testu mi zniknęło).
Obrazek
Stwierdzono, że w akwarium z hormonami ich wpływ choć widoczny nie jest spektakularny. Pojedyncze gatunki roślin przeżyły w akwarium z hormonami a zgniły w akwarium bez. Po prawej (akwa bez hormonów) widać przykładowo brak blyksy japońskiej, która "wypadła". Niektóre rośliny pozornie w baniaku bez hormonów były lepsze tj. wyższe. Wpatrzenie się pozwoliło jednak stwierdzić, że są one "wybujałe" tj. większa jest odległość pomiędzy okółkami. Rośliny w akwarium testowym były bardziej zwarte.

Niektórym roślinom obecność, czy brak hormonów nie robił różnicy (rogatek).
Po wydarciu z podłoża w połowie przypadków zauważyłem bardziej rozbudowany system korzeniowy w przypadku akwarium testowego. Warto zwrócić uwagę, że nie było większego problemu z glonami. W akwarium testowym ich ilość była nawet mniejsza niż w akwarium bez hormonów.

Wydaje się że zadziałało tu prawo Liebiga a więc, że wzrost roślin był limitowany jakimś czynnikiem a więc i wpływ hormonów nie był znaczący. Rośliny rosły wolno, były bardzo drobne ale większość z nich mimo wszystko rosła. Niektórym pomagał hormon. Była to jednak egzystencja a nie zdrowy wzrost.

Z przyczyn oczywistych wydawało się, że rośliny ogranicza światło. Podwyższenie oświetlenia zapewne spowodowałoby braki węgla stąd zakupiono małą butlę CO2 i zrobiono HT. Oświetlenie około 1 W/l.
Obrazek

Wszystko pięknie chodziło przez 3 dni a potem pojechałem na 8-dniowy urlop. Po powrocie tragedia. CO2 poszło w kosmos (później okazało się, że węże były przegryzione przez myszy bo węże leżały wcześniej w piwnicy) i butla opróżniała się po 2 dniach (w dniu wyjazdu nie widziałem nawet, że była już prawdopodobnie pusta).
Akwarium było roślinne z super dużą masą zieloną:
Obrazek
Efekt przekroczył moje oczekiwania. Jak to mówił grek Zorba: "Jaka piękna katastrofa".
W związku z tym akwaria testowe musiałem zutylizować. Dalszego testu w powtarzalnych warunkach z baniakiem kontrolnym zdecydowałem się nie robić. Za mało czasu i miejsca aby ponownie zabierać się za stabilizację i ujednolicenie baniaków.

Test suplementacji hormonów w akwarium HT u mnie padł. Ponieważ zostało mi jeszcze nieco hormonów to będę dodawać je do innego akwarium HT, które posiadam i myślę z tego powodu że tematu hormonów nie zamykam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Mechanizm działania hormonów roslinnych.
http://marcinek.poznan.pl/upload/node/3 ... ne__1_.pdf

PS

Woda wierzbowa- zerwać młode pędy wierzby najlepiej wczesną wiosną i wypełnić nimi litrowy słoik i zalać wodą, pędy mają odpowiednie stężenie heteroauksyn do stymulacji wzrostu korzenia. Taki naturalny zamiennik tego Azoo auxins. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”