Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra Active Ground Sticks - pałeczki nawozowe

opis produktu, opinia, drobne uwagi, kiedyś pełniejszy test

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Tetra Active Ground Sticks - pałeczki nawozowe

Post autor: zulix »

Przedstawiam kolejny produkt firmy Tetra otrzymany od przedstawiciela firmy na nasz rejon...
Obrazek

Zastosowanie
Odżywia i użyźnia wyjałowione podłoże poprzez dodanie istotnych składników odżywczych.
Do wszystkich akwariów słodkowodnych.

Nieco od producenta:


- 2x9 sztuk w opakowaniu
- zawarte w pałeczkach składniki odżywiają wyjałowione podłoże
- zmieniają żwir w żyzne podłoże
- zawiera żelazo i magnez dla bujnych i zdrowych roślin
- nie zawiera fosforanów i azotanów.
- z naturalnymi składnikami takimi jak glony morskie i kwasy humusowe
- łatwe stosowanie nawet w działających akwariach
- dozowanie: raz na 6 miesięcy w celu odżywienia podłoża, 3 pałeczki na 20 l wody w akwarium

Ode mnie
Czasem jest tak, że początkujący stawia akwarium na płukanym żwirku a po pewnym czasie się dowie, że bez odpowiedniego podłoża ładnych roślin nie uświadczy. Chciałby on mimo wszystko wzbogacić uprawię rośliny ale bez restartu akwarium. Często w długotrwale utrzymywanych akwariach po prostu podłoże już się wyjałowiło. Wtedy stosujemy nawożenie punktowe choć czasem obejmuje ono całe dno akwarium.

Nawożenie punktowe czy to kulkami glinianymi, torfowymi, tabletkami, kapsułkami czy pałeczkami pozwalają na ukierunkowane nawożenie konkretnych (grup) roślin. Mogą znaleźć też zastosowanie w akwariach w których roślin jest "jak na lekarstwo" i wtedy będą one nawożone bezpośrednio do strefy korzeniowej. W takich akwariach nawożenie toni wodnej często się źle kończy (glony).

Pałeczki nawozowe stosowane do roślin domowych jak i "koreczki" do oczek wodnych były przez nas testowane z różnym skutkiem. Niewątpliwą ich zaletą jest cena. Wadą zaś różny skład nawozu w różnych produktach, zwykle niedostosowany do akwarium jak i nieznany czas uwalniania substancji odżywczych.

Teraz mamy okazję przetestować produkty za których jakość ręczy firma akwarystyczna. Skład ich powinien być więc dobrany pod rośliny wodne.
Niestety prawdziwego testu nie mogę obecnie przeprowadzić ponieważ wymaga on użycia minimum 2 zbiorników o jednakowych właściwościach.
Może się wydawać, że wystarczy w 1 baniaczku posadzić 2 rośliny i pod jedną włożyć nawóz a pod drugą nie. Proces nawożenia pożwirowego nie jest jednak tak prosty. Dużo zależy od tego jak w podłożu płynie woda, czy są martwe strefy, czy rośliny dobrze napowietrzają podłoże, czy nie. Z tego wynika zasięg działania nawozu a jest on też ukierunkowany - czasem lepiej rosną rośliny jednej, np. po lewej stronie od włożenia nawozu niż po prawej.
Innymi słowy trudno jest wyciągać jednoznaczne wnioski testując nawożenie w 1 baniaczku.
Tak było i u mnie. Wkładając pałeczki nawozowe przy roślinach czasem obserwowałem gwałtowny wzrost roślin rosnących obok a nie tych przy którym pałeczka była wsunięta. U mnie wynikało to pewnie z dużego przepływu wody przez filtr co wymuszało kierunkowanie przepływu wody również przez podłoże.
Co do tego, e pałeczki Tetry działają jestem przekonany. Tu zamieszczę tylko porównanie:

Po restarcie blyksa lubi chorować. Młode liście jej różowieją i się skręcają.
Obrazek

Wtedy wsunąłem pałeczki Tetry po lewej stronie krzaków po lewej i po prawej (środkowe zostawiłem bez nawożenia). Nieco przesunąłem rośliny - w miarę równomiernie. Już po 2 tygodniach stan roślin zaczął być zadowalający:
Obrazek

a po miesiącu rośliny nawożone zdominowały kępę:
Obrazek

Mimo, że test jest wybiórczy to wydaje się, że pałeczki nawozowe firmy tetra działają i mogą stanowić alternatywę do nawożenia podżwirowego. Wg mnie warto więc spróbować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”