Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra Planta Pro Micro/Macro (new)

uwagi, test, opinia

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Tetra Planta Pro Micro/Macro (new)

Post autor: zulix »

Dzisiaj opiszę moje doświadczenia z najnowszymi nawozami do akwarium otrzymanymi do testów od przedstawiciela firmy na nasz rejon.
Są to:
Obrazek

Wg producenta/dystrybutora:

Tetra PlantaPro Micro
Tetra PlantaPro Micro został opracowany, by uzupełniać szybko wchłaniane przez rośliny pierwiastki śladowe i witaminy w dogodnej dla nich postaci.
- Zapewnia zdrowy i bujny rozwój roślinności
- Sprzyja pięknym, zielonym liściom
- Zapobiega niedoborom najważniejszych substancji
- Bujny rozwój roślin stanowi najlepsze zabezpieczenie przed glonami
- Umożliwia wchłanianie składników odżywczych przez liście
Stosowanie: Dodawać raz w tygodniu 2,5 ml preparatu na każde 20 litrów wody.

Tetra PlantaPro Macro

PlantaPro Macro wzbogaca akwarium z roślinami w ważne makroskładniki odżywcze: azot, fosfor i potas.
- Nawóz NPK zapobiega niedoborom makroskładników odżywczych
- Azot, fosfor i potas dla bujnej roślinności
- Doskonały do akwariów czysto roślinnych (aquascaping) lub akwariów z niewielką ilością ryb
- Zapewnia silny i zdrowy rozwój roślin
Stosowanie: Przed użyciem należy sprawdzić poziom fosforanów i azotanów.

==============
Czepianie się: Co to znaczy: 'Stosowanie: Przed użyciem należy sprawdzić....' - sprawdzę i co?

Wracając do rzeczy to są to pierwsze nawozy Tetry, które należą już do generacji nawozów gdzie zadaje się kłam lansowanemu wcześniej stwierdzeniu, że "azot i fosfor to murowane glony". Z tego względu firma ma nieco opóźnienia wobec konkurencji. Miejmy nadzieję, że wykorzystała ten czas na dopracowanie produktów.
Akwarium testowe to 550 l HT na ziemi z CO2 i światłem początkowo prawie 0,7 W/l a pod koniec testu prawie 0,9 W/l, obsadzony 30-40 gatunkami roślin. Twardość gH wysoka - rzędu 15-19 a węglanowa zbijana kwasem do 5-7. Parametr pH w okolicach 6,5 sterujący komputerem do obsługi podawania CO2.

Akwarium przed testem było wykorzystywane do zabawy z innymi nawozami, ogrodniczymi. Większość roślin dawała sobie radę, ale te cenniejsze (i droższe) wymiękała. Dlatego priorytetem było znalezienie dobrego nawozu mikro.
Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabawę rozpocząłem od dozowania 15 ml obu nawozów dziennie. Wg w/w instrukcji nawóz mikro należało podawać 2,5 ml/20 l akwarium --> na moje 700 (do wielkości akwarium doliczam 150 l sumpa) powinno być więc 88 ml /tydzień --> 12 ml dziennie.
Zmierzone testami parametry:
Fe = 0,
NO3 = 1-5 (bardziej bliskie 1).
PO4 = 0,5.
Rośliny specjalnie nie odczuły zmiany przez 2 tygodnie.
Akwarium jest bardzo gęsto zalesione więc zaczynam przedawkowywać - daję 30 ml/dzień. Po 2 tygodniach mierzę:
Fe = 0
NO3 = 5
PO4 = 0,5
Rośliny (niektóre) odżyły, glon się wycofuje. Wszystko oczywiście zachodzi powoli.
Obrazek

Chcąc nieco pokolorować rośliny i zwiększyć ilość żelaza zaczynam dozować dodatkowo Tetra Planta Min (poprawiona receptura), 10 ml/dzień.
Niestety wystarczył tylko tydzień i w pogestemonach i macandrze mam popalone stożki wzrostu. Co za dużo to nie zdrowo jak widać. Mierzę Fe i nadal = 0. Zaczynam rozumieć, że ten test (konkurencyjnej firmy) niczego ciekawego mi tutaj nie powie.
Zarzucam dodatek Planta Min. Mijają kolejne tygodnie i rośliny ze spalonymi czubkami dochodzą do siebie. Pomiary i znowu NO3 = 5. Dodaję światła do 0,9 W/l.
Zaczynam dawać po 40 ml Macro/dzień. Nie widzę zmian NO3 (bo i zmiana ilości macro była niewielka). Robię własny nawóz z soli i od tej pory dodaję 5 mg/l NO3, 7 mg/l K, tygodniowo z tym nawozem. Dodaję też magnez - niby w wodzie jest 4:1, ale schodzę do 3,5:1.
Zrobiłem tak dlatego aby nie zwiększać fosforu. Zapewne idzie mi on z ziemi i dalsze zwiększanie ilości Tetra Macro tu nie pomoże. Poza tym lecą już ostatnie butelki nawozów...
Po skończeniu Tetra Macro dozuję 2X więcej makro z soli do wykończenia Tetra Micro. Efekt zadowalający.

Po korekcie macro akwarium zaczyna żyć prawie tak jak powinno. Jeszcze byłoby nieco do zrobienia, ale wystarczyłby tez czas i samo by się poukładało w akwarium... Glony zanikają, rośliny rosną, zaczynają się nawet wybarwiać...
Niestety.... po ok. 2 miesiącach testu musiałem go przerwać bo... nawozy się skończyły. Miałem ich po litrze, ale dozowanie po 15-30 ml/dzień szybko wykończy taki zapas.
teraz jest tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Formułując wnioski można stwierdzić, że nawożenie dużych zbiorników typu holenderskiego nawozami byłoby dosyć kłopotliwe - idą duże ilości nawozów a nie ma tanich opakowań 5 litrowych jak w przypadku PlantaMin. Można jednak zastosować nawożenie automatyczne pompami gdyż nawozy nie są tak skoncentrowane aby wypadał z nich osad i zatykał przepływ.
Dla małych zbiorników nawozy byłyby jak najbardziej wskazane. U mnie dawały radę w akwariach gęsto zarośniętych łodygowcami po przedawkowaniu 2X. Zapewne gdy ktoś dysponuje miękką wodą to nie musi aż tak przedawkowywać. Może nawet wyjdzie zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście tak czy siak radziłbym nawozić codziennie a nie raz na tydzień jak zalecane w ulotce.

Polecam innym do przetestowania i zamieszczenia tu informacji o nawozach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”