Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra PlantaMin (poprawiona receptura)

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Tetra PlantaMin (poprawiona receptura)

Post autor: zulix »

Dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Tetra na nasz rejon otrzymałem do testów nawóz do roślin wodnych Tetra PlantaMin. Jest to nowsza wersja nawozu, który już testowałem: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16281
Z tego powodu nie będę się aż tak bardzo opisywał.

==== od producenta / dystrybutora =============
Dzięki specjalnej formule składu, składniki odżywcze zawarte w preparacie Tetra PlantaMin pozostają dostępne dla roślin przez okres 4 tygodni. Żelazo, potas, mangan i inne istotne pierwiastki śladowe zapewniają bujny i zdrowy rozwój roślinności.

- Wzmacnia rośliny przez zapewnienie długookresowego, skutecznego dostarczania składników odżywczych
- Zapobiega trwale zżółkniętym, szklistym liściom
- Dzięki zawartości chelatu żelaza przyczynia się do prawidłowej fotosyntezy i powstawania chlorofilu
- Zapobiega niedoborom żelaza i potasu
- Bujny rozwój roślin stanowi najlepsze zabezpieczenie przed glonami
- Umożliwia wchłanianie składników odżywczych przez liście
- Nie zanieczyszcza wody, gdyż nie zawiera fosforanów i azotanów
- Do akwariów słodkowodnych
- Zapewnia intensywne czerwone i zielone zabarwienie liści

W celu ukierunkowanego nawożenia w najważniejsze substancje zaleca się dodatkowo stosowanie preparatu Tetra PlantaPro.
Instrukcja stosowania: Dodaj 5 ml preparatu na każde 20 litrów wody w akwarium raz w miesiącu.
====================
Nawóz sprzedawany jest w podobnych opakowaniach jak poprzednio z informacją, że mamy do czynienia z ulepszonym składem:
Obrazek

Po otwarciu butelki widać już na 1 rzut oka że coś na pewno zostało zmienione. Prawdopodobnie jest większa dawka żelaza. Zdjęcie poniżej pokazuje stary i nowy nawóz - odcienie są zdecydowanie inne.
Obrazek

Moją zabawę z nawozem prowadziłem w 2 baniaczkach.
1. Zbiornik najpierw LT, potem HT 30 litrów.
Wersja HT pojawiła się po stabilizacji akwarium http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28539
parametry: światło 1W/l. Cały system Tetry (podłoże, bakterie, nawóz), lana woda RO, kH = 2-3, gH = 4-6, później nieco makro z soli.

2. Zbiornik HT z 700 l w obiegu i świetle 0,6 - 0,9 W/l: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20587
Podstawowe parametry wody to kH < 5, gH > 15, pH = 6,2-6,6

Ponieważ przy opisywaniu baniaków daję informację dotyczącą różnych aspektów życia baniaczków tu będę się streszczał.

Zbiornik nr 1.
Zbiornik był świeży na bazie podłoży Tetry. Dodano też bakterie Tetry. Było światło > 1.4 W/l i CO2. Woda - czyste RO, ale z podłoża wydzielały się minerały więc parametry wody się stabilizowały. Nawożenie wg producenta nawozu to pewna dawka raz na miesiąc. Już przy poprzednim nawozie Tetry taki system nie zadziałał u mnie (pewnie w ogóle nie działa w HT) więc tu nawet nie próbowałem. Dozowanie miesięczne Tetra PlantaMin zostało przeliczone na dawki dodawane 2X na tydzień.
Zbiornik działa już ponad kwartał i nic wielkiego się w nim nie działo. Na początku były większe problemy z glonami ale zmniejszono światło do 1W/l. Problem przestał być istotny.
Pojawiły się dziury na liściach i rośliny słabo rosły. Ponieważ PlantaMin nie ma składników makro w składzie a akwarium jest dosyć skąpe pod względem zwierzyny zdecydowałem się dać dopalacz w postaci saletry potasowej. Od tej pory problemy praktycznie zniknęły. Co jakiś czas musiałem tylko robić wydzierkę roślin bo się nie mieściły. Było kilka delikatnych roślin w baniaczku, które zdechły ale wynikało to raczej z tego, że rośliny były posadzone dzień po restarcie baniaczka.
Tutaj jestem zadowolony z nawozu Tetra PlantaMin choć traktuje go jako nawóz mikro a nie nawóz uniwersalny. test systemu tetry w tym baniaczku będzie kontynuowany jeszcze jakiś czas więc można liczyć na kolejne posty.
Obecnie baniaczek prezentuje się tak:
Obrazek

Obrazek

Zbiornik nr 2.
W zbiorniku tym bawiłem się różnymi nawozami i był moment, że akwarium prawie mi się wysypało. Dokonałem wtedy wydarcia wszelkiego ziela:
Obrazek
Posadziłem na nowo i zacząłem lać Tetra PlantaMin mikro/makro: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28867
Po zakończeniu testu zmieniłem nawożenie i zacząłem dawać Tetra PlantaMin oraz miks soli: K - 15 mg/l, NO3 - 10 mg/l, Mg - 2 mg/l. Nie daje fosforu gdyż cały czas mam go w granicach 1 mg/l (albo podłoże, albo karmienie).
Miesięczne dozowanie nawozu przeliczyłem na dawki dniowe i tak nawoziłem. Było w porządku. Ze względu na słabe wybarwienie roślin zwiększyłem dawkę 2X. Niestety upaliło mi czubki roślin więc wróciłem do pierwotnych. Przy takim nawożeniu akwarium zachowywało się stabilnie i prawie zapomniałem o problemach.
Nawożenie trwało 2 miesiące i wczoraj je zakończyłem z powodu wykończenia nawozów.
Przed wycinką było tak.
Obrazek

Wniosek końcowy
Ja testowałem zastosowanie nawozu tylko w akwarium typu HT więc i wnioski są do niego zawężone. Przy akwariach o mniejszym oświetleniu zapotrzebowanie na składniki nawozowe są mniejsze i nawóz być może mógłby być stosowany jako jedyny.

U mnie w HT nawóz lepiej było traktować jako nawóz mikroelementowy niż pełny. Nawóz nie stwarzał większych problemów, poza wynikających ze świadomego znacznego go przedawkowania. Dlatego mogę polecić jego użycie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”